Diyanet İşleri  Kürtaj konusuna son noktayı koydu

Diyanet İşleri Kürtaj konusuna son noktayı koydu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: Kürtaj insan yaşamına son vermek demektir.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kürtaj tartışmalarına ilişkin, ”Elbette döllenmiş yumurtanın tüm insani özelliklere sahip olup olmadığı gibi teorik problemlerin çözümü bilim adamlarımızın görevidir. Ancak bilim adamları, biyologlar, embriyologlar, jinekologlar, genetik uzmanları, bize anne rahminde döllenme ile birlikte biyolojik bir bireyin, bir insanın oluştuğunu kesin, bilimsel verilere dayanarak söyledikleri müddetçe (ki artık bunlar müsellem bilimsel birer gerçekliktir) sadece Diyanet değil, sadece Müslüman ilim adamları değil; bütün ilahi dinler, bütün ahlaki sistemler ve bütün tabii hukuk sistemleri, bu biyolojik varlığın bir insan olduğunu ve meşru bir mazeret olmadıkça, bu masum, günahsız, savunmasız varlığın tıpkı doğmuş, dünyaya gelmiş, yetişmiş bir insan gibi yaşama hakkına sahip olduğunu, bu varlığın da yaşama hakkının dokunulmaz olduğunu söylemeye devam edeceklerdir” dedi.


KİMSE BEBEK YAPARIM ONU DA ATARIM DİYEMEZ
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan kürtaj ile ilgili olarak: “Anne karnındaki ceninin yaşama hakkı vardır. Kimse bebek yaparım, onu da atarım diyemez” dedi.
Görmez şunları söyledi: “1983 yılında Sağlık Bakanlığı Aile Planlaması ve Kürtajla ilgili islam dininin bakış açısını Diyanet İşleri Başkanlığı’na sormuş ve devlet bakanı Mehmet Özgüneş imasıyla sağlık bakanlığı’na gönderilmiştir.
1- Toplumun temeli ailedir. Ailenin devamlılığını çocuk sağlar. Dinimiz evlenip çoğalmayı teşvik etmiştir.
2- Çocuk aileye ve topluma allah’ın emanetidir. Her aile bakıp yetiştirebileceği sayıda çocuk yetiştirmelidir. Çocuk istenmediği durumlarda, karı kocanın ortak istekleriyle gebeliği önleyici tedbirler alınması caizdir.
Kürtaj haram ve cinayettir. Çocuk düşürmek ve aldırmak gebeliği önleyici tedbirlerden değildir. Çocuk aldırmak cinayet hükmündedir”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM