Anasayfa / Güncel Haberler / DİLİNİ DİZGİNLEMEK

DİLİNİ DİZGİNLEMEK

Düşüncelerimizi dikkatsizce ifade ettiğimizde kelimeler kimi zaman başkalarına ya da ortama sadece zarar verir. Bu da zaman kaybıdır.

Kimi zaman da dinleyenlere yararlı, bilgi ve umut veren mesajlar içerir.

Konuşan insan gösterişe kaçmadan, ego zıplamaları yaşamadan, konuşmanın şehvetine kapılmadan yararlı bilgiler ve haberler, manevi güç ve haz yaşatan gerçekler söylediği sürece dinleyenlerine artı değerler sunmuş olur. Böyle biri de, her daim aranan bir konuşmacı konumundadır.

 

Dilin kendisi küçüktür ama işlevi kendinden büyük sonuçlara neden olabilir.

Dil, her kapıya anahtar olur. Kontrolümüzden çabucak uzaklaşabilir.

Dilini frenleyemeyenler, dilini düzeltmeyenler pek çok olumsuz sonuca da katlanırlar. Farkına varmadan dedikodu yaparlar, başkalarını yargılarlar, insanların arasını açabilirler, gönül kırarlar. Boş konuşmakla başlar. Bu da hem dinleyen hem de konuşan için sadece zaman kaybıdır. Boş konuşmak bilgi alış verişi yapmak, sevgi sözcükleri kullanmak, dertlere ve sorunlara çare olmak, aklın sözcüklere yansıması gibi anlamlı dil kullanımına engeldir. Gereksiz ve fazladan konuşmak da dilin yanlış kullanımıdır. Sır tutmada, dil çoğunlukla kendini frenleyemez. Bu da ona sır verene ihanettir. Alay etmek, ayıplamak, leke sürmek, gönül kırmak, hakaret etmek dilin sevgi ile terbiye edilmeyişindendir.

 

Dört bilge dost buluşmuşlar ve “Susmanın erdemi” üzerine derin bir sohbete dalmışlar. İçlerinden biri, “Konuşmadığıma değil, konuştuğuma pişman olurum. Kimi zaman düşünmeden konuşurum, pişman olduğumda ise dilim beni üzer,” demiş. Bir diğeri, “Söylemediğim sözün efendisi, söylediğim sözün esiriyim,” diyerek karşılık vermiş. Üçüncüsü, “Konuşanlara şaşarım ki, söylediklerinin çoğu aleyhine tanık olur. Ağızlarından çıkan sözler, sahibini yaralar,” sözleriyle farklı bir yorum getirmiş konuya. Sonuncusu ise, “konuşmayı kabul etmemek, söylediğimi reddetmekten daha kolaydır,” diyerek katılmış diğer üçüne.

Gerçekten, yerinde ve zamanında susmasını bilmek, kişiyi konuşmanın tuzaklarına düşmekten kurtarır.

 

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter. 

 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir