Anasayfa / Güncel Haberler / CEMİYET SEÇİMLERİ

CEMİYET SEÇİMLERİ

İbrahim Yalçıner yazdı

CEMİYET SEÇİMLERİ:
Gazeteciler Cemiyetinin önümüzdeki günlerde yapılacak seçimleri Mersin’in önemli konularından biri haline geldi. Haliyle bazı arkadaşlar da konuyla ilgili görüşlerini yazıyor. Yine geçtiğimiz günlerde MTSO küçük salonunda bir forum yapıldı. Bütün bunları sevindirici bulduğumu söylemeliyim.

Bir kere her zaman açık açık konuşmak, yazmak, hatta tartışmak iyidir. Elbette bundan daha önce bu meseleleri kapalı kapılar arkasında ya da geceyarısı liste operasyonları ile çözenler rahatsız olacaklardır.

Oluyorlar da .

Kökleşmiş ve çürümüş bu yapı şimdi sütre gerisinde yeni yöntemler deniyor. Sahte gülücüklerle geçmişi pek hatırlamayan genç emekçileri avlama peşindeler. Nasıl? Ahbap Çavuş, kafa kol ilişkileri ile. Başka ilişki biçimleri de var tabi.. Şİmdilik bunlara girmek istemiyorum.. Çünkü şu an aklım başka yerde. Aklım Cemiyet olmak ile ilgili. Sorunların çoğunu bu nokta da görüyorum çünkü.
Kastettiğim sadece gazeteciler Cemiyeti değil.. Genel olarak Cemiyetçilikle ilgili bir sorunumuz olduğunu düşünüyorum.

Cemiyet modern toplumun örgütlenme biçimi. Aydınlanmanın, sanayileşmenin, kentleşmenin ürünü yani. Bu dönemde giderek karmaşıklaşan ve farklılaşan toplumsal yapı içinde çıkarları ve amaçları farklı kesimler kendi haklarını korumak ve geliştirmek için örgütlendiler. Sendika, parti, oda ve dernek biçiminde hukuksal yapı kazanan Cemiyetlerin temel görevi üyelerinin hak ve çıkarlarını korumaktır.

Yönetimler bunun için oluşur. Cemiyetlerde bütün ilişkiler haklar ve görevler temelinde yürür. Dolayısıyla burada biat, sadakat, itaat gibi kavramlar geçerli değildir. Yöneticiler örgüt amacına gerçekleştirecek şeklilde görevini yapmış mı yapmamış mı, temel soru budur. Elbette yöneticiler yaptıkları kadar yapmadıklarından da sorumlu tutulurlar. Dolayısıyla üyeler sorgulamak, yöneticiler de hesap vermek durumundadırlar. Dikkat edin burada dost arkadaş, ahbap çavuş ilişkileri yoktur.

Onlar dışarda tutulur. Vefa ve sadakat gibi kavramlar sadece doğrular için olabilir. Cemiyet insanı önce gerçeğe sadakat gösterir. Çünkü cemiyet insanı bireydir. Birey, kendi kafasıyla, aklın kurallarını kullanarak düşünen ve hareket eden insandır. Cemiyet insanı yani birey, sorgulamaktan kaçmaz, eleştirel düşünür, hesap sorar, demokratik kurallar için de yaptırım uygular. Yanlış yapanları ya da yanlışın parçası olanları yeniden seçmez. Buradan arkadaşlığı, dostluğu inkar ettiğim anlamı çıkmasın sakın. Onlar Cemiyetin dışında tutulur, daha doğrusu bu iiişkiler cemiyetler de belirleyici değildir. Yani dostluk adına yanlış savunulmaz, gerçekler örtülemez.

Burada sadece ilke ve amaçlar geçerlidir. Sadakat, vefa olacaksa bunlara olacaktır. Bu söylediğim özellikler gelişmiş demokrasilerin özelliğidir. Şark toplumlarında bunları göremezsiniz. Orada her şeyi bir nevi aşiret ilişkileri belirler.
Şark toplumlarında bizden olanlar, ondan olanlar vardır. Körükörüne birbirine bağlılık söz konusudur. Bu bağlılıktan ayrılanlar davalarını satmış olarak görünürler.. Sonuç olarak hiçbir şekilde ilerlemeyen, hatta çürüyen, dedikodu ve ayak oyunlarının yönettiği toplumsal yapılar çıkar ortaya. Bilim bunlara cemaatçilikten çıkamamış feodal toplumlar olarak tanımlar. Cemiyet yoktur yani ortada.
Ülkemiz cemiyetçilkle cemaatçılık arasında bir yerde gider gelir. Demokrasi kültürü gelişmemiştir çünkü. Bu kültürü
özümsememiş insanları iyi tanırım.
Özgün bir düşünceleri yoktur, kendilerine ait fikirleri yoktur bunların. Konuşmazlar, yazmazlar. Egolarının ve günlük çıkarlarının peşindedirler. Haklıdan değil, güçlüden yana olurlar. Sürüden ayrılamazlar.

Tek başına kalmaktan korkarlar. Onun için birilerine hep körü körüne bağlanırlar. Dedikoduyla beslenirler, ayak oyunlarnı severler. Ama bir yandan
da Cemiyetçilik peşindedirler.

Bu açıdan baktığımızda bu seçimler Cemiyet olup olamadığınızın sınavı olacak bir bakıma. O yüzden gelin önce yüzyüze konuşalım.. Bu seçimi değişik yollarla adam kafalama seçimi olmaktan çıkaralım öncelikle. Birlikte radyo programı mı yaparız, televizyon programı mı bilmem. Ya da bütün adayların katıldığı bir toplantı mı yaparız.

Aslında üyeler bunu talep etmeli. Üye olarak sizin de göreviniz olduğunu hatırlayın lütfen. Bu işi basite olmayın, duygusal tuzaklara düşmeyin.. Ahbap Çavuş, kafa kol iişkileri içinde gerçeklere gözünüzü kapatmayın..

Sorun sorgulayın.. Eleştirin, şimdi büyük büyük laflarla yüzünüze gülenler yıllardır yaptıkları başkan yardımcıkları sırasında ne yapmış, hangi yanlışı önlemiş, hangi yanlışa ortak olmuş, o zaman yapamadıklarını şimdi nasıl yapacaklarmış?

Bu soruları kimler sorar biliyor musunuz? Gazeteciler sorar. Gazetecilik buralarda belli olur. İnanıyorum ki Cemiyet içinde gazetecilerimiz var. Genç arkadaşlar özellikle. Çünkü söz konusu olan onların geleceği.. Ben de onlara güvenerek çıktım yola. Hadi bakalım.

 

Çok Okunan Haber

“Saatini-küpeni takmayı unutmuyorsan, maskeni de unutma”

Mezitli’de yaşayan tüm vatandaşların maske ihtiyacını karşılayarak Türkiye çapında önemli bir görevi yerine getiren Mezitli …

Bir yorum

  1. İBRAHİM YALÇINER KARDEŞİM YAPMAMIZ GEREKENLERİ ÇOK DORU BİR ŞEKİLDE YAZMIŞ.GAZETECİ DENDİMİ YAZILI BASIN GELİR İLK ÖNCE AKLA. EVET DİĞER MEDYA GRUPLARINDA GAZETECİLİĞE DAHİL EDİLDİ AMMA GELİN GÖRÜNKÜ ONLARIN ADI GAZETE DEĞİL RADYODUR, TELEVİZYONDUR, İNTERNETTİR. BİZ EVET BURALARDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN DA GAZETECİ OLDUKLARINI HİÇ BİR ZAMAN İNKAR ETMİYORUZ. ORALARDA SES DAHA GÜZEL DUYURULUYOR AMA BEN İLLEDE YAZILI BASIN DAHA BİR BAŞKA DIR İDDİASINDA BULUNUYORUM. İNTERNET’E HERKES ULAŞAMAZ, TELEVİZYONU HERKES SEYREDEMEZ. AMA BİR-ŞEY VARKİ RADYO VE GAZETE HER ALANA RAHATLIKLA GİREBİLMEKTE. TAMİRHANEDE BİR RADYOYU HEM ÇALIŞIR DİNLEYEBİLİRSİN AMA TELEVİZYONU İŞİ BIRAKMADAN SEYREDEMEZSİN.İŞTE ARKADAŞLAR BU SAYDIĞIM GRUPLARI GAZETECİLER ÇALIŞTIRIRLAR. O ZAMAN GAZETECİ ARKADAŞLARA ÇOK İŞ DÜŞER. AMA ATALAR DERKİ BİN İŞÇİYE BİR BAŞ GEREK. ONLARIN SEÇİMİNİ YAPACAĞIZ İLERİ Kİ TARİHLERDE. DUYDUĞUMUZA GÖRE ADAY FAZLAYMIŞ. OLSUN BU BİZİM ZENGİNLİĞİMİZİ GÖSTERİR. AMA BİRAZDA TECRÜBE KONUŞMALI. İBRAHİM YALÇINER ADAYIM DEDİĞİNDE BEN SEVİNDİM. İŞİ BİLEN YAPABİLECEK KAPASİTEDE BİRİSİ. YAZISINDA GAZETECİLİĞİN CEMİYET İÇİN NE YAPABİLECEĞİN,İ GÜZEL BİR YAZI İLE ÖZETLEMİŞ. SEÇECEĞİMİZ ARKADAŞLAR GEÇMİŞTE NE İDİLER NE YAPIYORLARDI İYİ BAKMAK LAZIM. OYUNUZ GAZETECİLİK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR. ONA GÖRE DÜŞÜNMEK LAZIM. HAYDİ YENİ DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir