Çelik: Memurun iş bırakması hukuka aykırı, zam yapıyoruz greve gidiyorlar

Çelik: Memurun iş bırakması hukuka aykırı, zam yapıyoruz greve gidiyorlar

Demokratik ülkelerde tepkilerin olabileceğini söyleyen Çelik, “İş bırakma iç hukukumuzda olmayan bir yaklaşım. Türkiye hukuk devleti ve mazeretsiz işe gelmemek bizim kanunlarımızda yok. Tepkilerinizi gösterebilirsiniz, gerekçelerinizi söylersiniz” dedi. “MemurSen hükümetin sendikası” algısının yanlış olduğunu belirten Çelik, hiçbir kamu çalışanını ezdirmediklerini söyledi.


 


Çelik, CNN Türk’te Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı. Çelik, “Almanya’da emeklilik yaşı 66’ya çıkarılmaya çalışıyor. İngilterede 490 bin kamu çalışanın azaltılması planlanıyor. İspanya’da 2010’da memur maaşı yüzde 5 azaltıldı. Fransa’da memur maaşlarının dondurulması gündemde. Yunanistan’da yeni memur almamayı konuşuyor. Avrupa’da bunlar yaşanırken Türkiye’de memurlar zam yaptığımız için grev yapıyorlar.”


 


Memur maaşına zammın hakem heyetinin vereceği kararla kesinleşeceğini söyleyen Çelik, zammın yıllık enflasyon oranının altında olmayacağının altını çizdi.


 


MEB BAKANI DİNÇER: EYLEME KATILANLARA CEZA YOK


 


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer:” (Memurların iş bırakma eylemi) Eyleme katılan öğretmenlere ceza verilmeyecek” dedi.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK’TEN AÇIKLAMAMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, memurları bugün de yarın da gözeteceklerini, hiçbir şekilde enflasyona ezdirmeyeceklerini bildirdi.Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan toplu görüşmelere değindi. Şimşek, memurları hakikaten gözettiklerini, reel bazda refah artışından da pay verdiklerini belirterek, ”Enflasyonun çok ötesinde bu dönemde düzenlemeler yapmışız. Şu anda konu Hakem Kurulu’na gidecek. Orada çıkacak karara hepimiz saygı göstereceğiz.


Ama biz memurumuzu bugün de yarın da gözeteceğiz, hiçbir şekilde enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.“YÜZDE 5’İN MALİYETİ 3 MİLYAR DOLAR”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM