Anasayfa / Güncel Haberler / ÇARPIK KENTLEŞME

ÇARPIK KENTLEŞME

Günümüzde yoğun nüfus artışı ve şehir merkezlerine göçlerin artması sonucunda ulaşım bir sorun haline gelmekte, yeni açılan yollar yetersiz kalmakta, bunu sonucu olarak da trafik yoğunluğu yaşamı etkilemektedir. Kentimiz son yıllarda bu olumsuzluklardan en fazla etkilenen kentlerden bir tanesidir. Bütün bu olumsuz etkiler dikkate alındığında yoğun nüfusa sahip kentlerde şehir içi ulaşımda, ferdi taşıma yerine toplu taşımanın zorunlu olduğu açıktır. Arıtma tesisinin en kısa zamanda tamamlanarak hizmete girmesi ile kente ait atık su sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşturulmuş olacaktır. Bir kumsalda veya kıyıdaki karasal kökenli bir kirlilik aynı bölgede kalmayıp denizin özelliği nedeniyle diğer bölgelere taşınmış  ve kirlilik kaynağı olmayan bölgelerin de kirlenmesine neden olmuştur.

Mersin’deki çarpık yapılaşma gerekenin çok üstüne çıkmıştır. Kentin geleceğine dair öngörüler belirlenirken sektörler arası ilişkiler birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmiş, bunun sonucunda kente yapılan yatırımlar birbirinden kopuk ve dağınık kalmıştır. Doğal ve kültürel kaynakların kullanımında önceliklerin sağlıklı gelişmeye yönelik politikalar yerine kişisel önceliklere verilmesi ile koruma dengesini sarsılmıştır. Bunun sonucunda Mersin’in kent özelinde ve çevresinde çeşitli nitelikte ve boyutta sorunlar oluşmuştu. İlimizin en önemli sorunlarından biri plansız yapılaşmadır. Plansız yapılaşma gelişigüzel hizmetleri beraberinde getirerek altyapı sorunlarını çözülemeyecek boyutlara getirmiştir. Sanayi alanları, konut alanları, yeşil alanlar ve gerekli kentsel donatı alanları uygun olarak yapılaşmamış sorunlar yaşanmaya başlamıştır.

İklimsel özellikleri, coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve kültürel nitelikleri nedeniyle özellikle yaz aylarında yoğun bir nüfus artışına sahip olan ilimizde, yazlık amaçlı kullanılan toplu konutlar ile turizm tesislerinden kaynaklanan kirlilik göz ardı edilemez boyutlara gelmiştir. Bu tesisler için yapılmış olan bireysel atık su arıtma tesisleri projelendirme hataları nedeni ile yarar sağlayamaz duruma gelmiştir.Mersin merkez dâhil tüm belediyelerde yağmur suyu drenaj kanalları yetersizdir. Yağmur suyu drenaj kanallarının en kısa zamanda projelendirilip inşa edilmesi gerekmektedir. İlimizde sosyal ve ekonomik nedenlerle kırsal kesimlerden kentlerimize göç olayının çoğalması ve hızlı kentleşme beraberinde, plansız ve programsız yapılaşmayı getirmiştir.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

Bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi!

Kuzey Galler’de, yaklaşık bin 700 akıl hastasının, yeni tip korona virüs salgını sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir