Anasayfa / Güncel Haberler / Çamlıbel’ i canlandırma için uzlaşmak..

Çamlıbel’ i canlandırma için uzlaşmak..

 

önceki makalede Çamlıbel’ i yeniden kentin çekim merkezi fonksiyonuna kavuşturma çabalarına ivme kazandırma olasılığı yüksek Millet Bahçesi projesinden ve Bahçenin AKP’ li Akdeniz ilçe Belediyesi ile CHP’ li Büyükşehir belediyeleri arasında sıkışıp kalmasının yaratacağı sorunlara değinmeye çalıştım..

Millet Bahçesi olarak düzenlenen birbirinden kopuk iki alanın biri Çamlıbel sınırındaki yıkılan Tevfik Sırrı Gür stadı üzerine dikilen ucube ağaçlarla donatılan saha..

Burada yapılan düzenlemenin Çamlıbel’ in canlandırılmasına katkıları tartışmalı..

Düzenlemenin diğer ayağında ise Balıkçı Barınağı ile Orduevi arasındaki sahil bölgesi yer almakta..

Çamlıbel’ e asıl ivmeyi kazandırma potansiyeli olan da bu bölge..

Aslında TOKİ eliyle yapılan sahil düzenlemesi ve sosyal donatı alanları yeni bir girişim değil..

Macit Özcan BŞ belediye başkanlığının son dönemi 2010′ da aynı sahil kesiminde o günlerin parasıyla 35 milyon lira harcanarak yapılan Aquapark ile bugün aynı yerde gerçekleştiren proje birbirinin ruh ikizi..

Ne hikmetse Özcan 2014′ te seçimleri kaybedince yerine gelen Kocamaz’ ın ilk işi hakkında mahkeme kararı olduğu gerekçesiyle o kamu parasıyla yapılmış kamuya ait tesisi yıktırmak oldu..

O tesisin yıkılan ekipmanları ne oldu? Gibisinden sorulara yanıt aramayın, çünkü yok..

Çamlıbel’ in canlandırma girişimlerine dönecek olursak..

Akdeniz Belediyesi iktidar partisinin avantajıyla “buranın işletme tahsisini hazineden devraldık, yönetim ve bakımını biz yapacağız” dese de, Büyükşehir ile el ele vermeden bu sınırlı alan ile yetki alanının omurgasını oluşturan Çamlıbel’ e ve Çamlıbel’ in canlandırılması çabalarına ciddi anlamda katkı veremez..

Çamlıbel’ in canlandırılması ile ilgili Büyükşehir’ in hazırlattığı bir projede saha çalışmalarının yakında başlayacağı sır değil..

Ama o projenin Çamlıbel’ i ayağa kaldırıp kaldırmayacağı, yeniden kentin cazibe merkezi haline getirip getirmeyeceği hayli tartışmalı bir konu…

Çamlıbel için, yol ve kaldırım düzenlemelerinin çok ötesinde radikal adımlar atılması gerekiyor..

Örneğin bölgeyi bugün ölüme sevk eden en ciddi etkenlerden biri olan trafik ve otopark sorunu nasıl çözülecek?

Millet Bahçesi gündeme geldiğinde ısrarla ‘Kışla Arazisini kapsamayan bir Millet Bahçesi projesinin hiçbir yaraya merhem olmayacağını’ yazıp durdum..

Uyarılarım karşısında Kışla Arazisinin de Millet Bahçesine eklemlendiği iktidarın yerel aktörleri tarafından müjdelenmekle kalmadı. Akdeniz Belediye Başkanı Gültak bunu kesin ifadelerle defalarca yineledi..

Ancak bugün itibariyle 41 milyon liraya mal olan Millet Bahçesi TSG stadının yıkıldığı alanla sınırlı kaldı. Müftü Deresinin doğusundaki Kışla arazisinin ne olacağı, 1963′ ten itibaren tapusuyla devredildiği Oyak’ ın burayı düzenleme amaçlı TOKİ veya benzeri bir kuruma devredip etmediği bile halen ‘sır’..

Kışla arazisini kapsamayan  ‘Çamlıbel’ i Canlandırma Projesi’ kent merkezinin ayağa kaldırılması girişimlerini boşa çıkaracağı gerçeğini kabul etmek ve çalışmaları bu yönde yoğunlaştırmak gerekiyor..

AKP iktidarının Mersin merkezdeki temsilcisi Akdeniz Belediye Başkanı ile Büyükşehir Başkanı arasında uzun zamandır süren gerginlik sona ermeden, BŞ’ in Çamlıbel için hazırlattığı projeye Kışla arazisinin eklemlenmesini beklemek ise boş bir hayal..

Müftü Deresine, Çamlıbel sahiline, Balıkçı Barınağı’ na Kışla Arazisine iktidarın engellemeleri nedeniyle dokunamayan, üstelik bölgenin otopark sorununa yönelik çözüm geliştiremeyen bir yerel yönetim hangi mucizevi projeyi hayata geçirecek te Çamlıbel canlanacak?

Kaldı ki, kent merkezini ayağa kaldırma girişimleri Müftü Deresi ile Cumhuriyet Meydanı arasında kalan bölge ile sınırlı değil..

Balıkçı Pazarı ve Kasaplar Çarşısı farklı konseptle düzenlenmeden, Gümrük Meydanı yeniden ortaya çıkarılmadan, Uray Caddesi eski işlevselliğine kavuşturulmadan, lokal olarak belli bir alana hapsolacak düzenleme vitrin çalışmasından öteye gitmez..

Çamlıbel nasıl mı kurtulur?

Mutlaka geçmişi de vardır ama sosyal aktivitelerin Yenişehir’ e özellikle de Forum AVM eksenli Pozcu bölgesine kaydırılmaya başlandığı 2000′ lerin başından beri Çamlıbel’ i kurtarma adına sayısız girişimler, toplantılar, oluşumlar..

Etkinliklerde buluşulan hepsi de üzerinde konuşulmaya değer ortak öneriler ve öneriler ışığında ortaya çıkan fikirler, projeler..

O günlerde kaleme aldığım ama sorunlar olduğu gibi devam ettiği için bugün de aktüalitesini yitirmeyen pek çok makale..

Hepsi üzerinde durulabilir, bölgenin dinamikleri aktörleriyle ortak çalışılabilir ancak bugünkü siyasi konjonktürün ortaya koyduğu(isteyen dayatma da diyebilir) olmazsa olmaz tek ve ilk koşul Büyükşehir ile Akdeniz Belediye başkanlarının kent yararına ortak çizgide buluşmaları, halkın beklentileri doğrultusunda uzlaşmaya çalışmaları..

Mersin ortak paydasında böylesi bir uzlaşma sağlanmadan somut anlamda sonuç alıcı başarıya ulaşılamaz..

Abdullah Ayan

abdullahayan@gmail.com

Mersin, 13 Temmuz 2021

 

 

 

Çok Okunan Haber

KÖPEKLER,ÇAKALLAR YILANLAR ve ATEŞBÖCEĞİ AYDINLIĞI

Günlerdir Mersin’de köpekten korkan polisin savcılığa Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Vahap SEÇER’i şikayet etmesini savcının …

Bir yorum

  1. Yıllar önce de yazmıştım. Orduevi taşınmadan Çamlıbel ve Mersin’in çehresi çok değişmez diye. Bugün de durum aynı. Yapılan Millet Bahçelerine Orduevi ve OYAK arazisi de (Hasta askeri lojmanlar ve askerlik Şubesi) eklenirse çok büyük bir yeşil alan kazanılır ve plajı da olan bu bölge yapılacak küçük dokunuşlarla bir cazibe merkezi olur. Bunun sonucunda da sadece Çamlıbel değil, bütün Mersin kazanır.

    Sonrasına çarşı içindeki tarihi binaların ortaya çıkarılması, Valilik Binasının etrafındaki tarihi binaların restarasyonu gündeme gelir ve Mersin 10-20 yıllık bir dönemde çağ atlar. Tabi ki sizin de dediğiniz gibi Merkezdeki trafik ve otopark sorunlarının akılcı çözümlerle ortadan kaldırılması şartıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir