Anasayfa / Güncel Haberler / BÜYÜKŞEHİR’DE İŞÇİ BAYRAMI…

BÜYÜKŞEHİR’DE İŞÇİ BAYRAMI…

 

Bayramlar özel günlerdir.

Bayramlar; İnsanı duygulandıran, mutlu eden kırgınlıkları unutturan, kucaklaşmayı, coşkuyu yaratan anlamlı günlerdir.

Mersin Büyükşehir ve Belediye-İş sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi de bayram havası yarattı.

Asgari ücretin üzerinde bir ücretle, yedi bin işçi-emekçi bayram tadında bir toplu iş sözleşmesiyle mutlu oldu.

Sendikanın Bölge Sekreteri Mithat Fahlioğulları, sözleşmede işçilerin çok önemli kazanımlar elde ettiğini ve devrim sayılabilecek bir sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Türkiye’de asgari ücretin günlük 98.10 lira olarak hesaplandığını, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ise, günlük asgari ücretin 110.60 liradan hesaplandığını kaydeden Fahlioğulları, bu rakamın, yüzde 12’lik artışla 125 liraya çıkarıldığını belirtti.

Mithat Fahlioğulları, “Diğer sosyal hak ve yardımlar da eklendiğinde, asgari ücretli bir işçinin maaşına yüzde 30 oranında zam yapıldı” Diyerek sevincini işçiler ve kamuoyuyla paylaştı.

Bu bayram havasının yaşatılmasını sağlayan mimar ise; elbette Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’dir.

Belediye Başkanı Seçer; iş dünyasında başarılı biri. İşçinin derdini, işçinin psikolojisini, mutluluğunu anlayabilecek bir deneyime sahip.

Başkan Seçer; işçi nasıl çalışır, nasıl yönetilir, nasıl performansı yükseltilir, motivasyonu nasıl sağlanır çok iyi bilmektedir.

Artık bu bayram havası estirilen toplu sözleşmeden sonra; tüm çalışanlar da, daha çok işine sahip çıkacak, daha çok üretecek, daha çok moralle işine gidip gelecek.

Seçimlerden sonra işten çıkarılan bir kısım işçilerin; hizmetleri nasıl engelledikleri, kendi belediyelerini nasıl kötülediklerini, avantadan maaş aldıklarını hep duyduk.

Bunların bir kısmının temizlendiği, bir kısmının ise Pandemi sürecine takıldıkları söylentileri yayıldı.

Ama şunu kamuoyu çok iyi biliyor ki; Başkan Seçer işini aksatmayan, çalışan, kendi belediyesi aleyhine çalışmayan hiçbir emekçiye, zarar gelmesine müsaade etmez.

Hem müsaade etmez hem de emekçinin hakkını korumayan yöneticiyi de istemez. Alın teri ile elde edilen kazanç kutsaldır, değerlidir.

Bu kutsal alın teriyle çalışan ve kazanç elde eden emekçilerde, elbette belediyenin önemli birer değerleridir.

Önce sendikayı kutlamak lazım. Kendi işçisinin hakkını savunarak toplu iş sözleşmesine imza attığı için.

Başkan Vahap Seçer’i de hem tebrik etmek, kutlamak hem de canı gönülden desteklemek gerek. Emekçiye verdiği değerden dolayı.

Mecliste borçlanmayı alamadığı halde, işçisini, emekçisini düşünerek yokluk edebiyatı yapmadı. Bahanelerin arkasına sığınarak işçinin hakkı üzerinde pazarlık yapmadı.

Bundan sonra meclis üyeleri biraz Mersin’e hizmeti düşünüyorlarsa, Başkan Seçer’i engellemek değil, desteklemek gerektiğini anlamaları lazım.

Mersin’i seviyorlarsa siyaset yapmadan, laf ebeliği yapmadan, sağa-sola sataşmadan destek olmaları lazım.

Açıkçası, son aylardaki performansa baktığımızda; Vahap Başkan’ın çok hareketli olduğunu, yatırımları yerinde takip ettiğini, mahalleleri, yaylaları tek tek dolaşarak sorunları dinlediğini görüyoruz.

MESKİ; birçok alanda hizmet üretmesine rağmen, yaylalardaki aksaklığı ya iyi anlatamadı ya da yetkililer anlatmakta yetersiz kaldı.

Özellikle Gözne, Ayvagediği, Soğucak bölgesindeki su kesintileri vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Başkan Seçer, Gözne’ de yaptığı açıklamada konuya açıklık getirmiş ve su yetersizliğini, çok su kullanmaktan ve bahçe sulamaktan kaynaklandığını, ancak gelecek Haziran ayına kadar yapacakları yatırımla, bu bölgelerde su sorununun kalmayacağı müjdesini vermişti.

Bu müjdeli haberle birlikte;

Büyükşehir ve Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi Mersinimiz’e hayırlı olsun.

Bu anlaşmayla hizmetler gelsin, yüzler hep gülsün.

ÖZGÜR KOCAPINAR

 

 

 

Çok Okunan Haber

NEŞET ERTAŞ VE ABDALLAR

celalucyildiz@gmail.com “ Dost elinden gel olmazsa varılmaz. Rızasız bahçanın gülü derilmez, Kalbden kalbe bir yol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir