Anasayfa / Güncel Haberler / BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ

 

Pazartesi günüyle başlayan hareketlilik Meclise de yansıdı.

Önce saat:10.00 da Cumhuriyet Meydanında ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ nedeni ile düzenlenen etkinlikte tüm partilerden temsilciler ve Belediye başkanları Milletvekillerinin yer aldığı görüldü.

Daha sonra Mezitli BASIN EVİ açılışında da aynı güzel görüntüler farklı düşüncelerin temsilcileri ile devam eti.

Özlenen bu görüntüler ‘yeni yıl nasıl başlarsa öğle devam eder’ sözünden dolayı bütün sıkıntılara rağmen ilimizde ki bu tablonun sürmesi temennisiyle ümitlendik.

Öğleden Sonra da saat:14.00 da Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Genel Kurulu vardı.

Ocak ayının ilk birleşiminin ikinci oturumunda gerçekten özlenen meclisin geri dönüşüne tanık olduk.

Mersin ilinin demokratik kararlar alması doğrultusunda bütün tartışmaların yapılmasını ve bazen de gerilen ortama rağmen Başkan Vahap Seçer’ in yükselen sesi, bazen da imalı soruları ve çoğu kez de esprilerle salonunun müzakere iklimi değişiverdi.

Cumhur İttifakı da bu kez Merkezi siyaset tavrı yerine, yerelden bakan ilimizin çıkarlarına uygun davranışlar sergileyen, merkezci tutumdan uzaktı.

Bunu iki örnekle açıklamak mümkün

*Mezitli Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan bir arsanın imara açılması yerine yeşil saha olarak devam etmesi,

*Yenice Cem Evinin içinde bulunduğu arsanın İbadethane olarak işlem görmesi,

Her iki madde üzerinde yapılan müzakereler neticesinde gurup sözcüleri ile üyelerin fikir beyanları ve konu üzerinde yapılan tartışmalardan sonra Mersin de yaşayanların yararına bir sonucun alınması ilerde çok önemli gelişmelerinde önünü açacaktır.

Mezitli deki arsa için yapılan oylamada bazı Cumhur İttifakı ve M Mustafa Gültak’ın çekimser kalması Gültak’ın yerelden karar almasına yönelik özlenen duruşunu hatırlattı.

Yenice Cem Evi konusunda dikkatimi çeken konuların başında Alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini yapmak için arsanın ibadethane alanı olarak Karar alan İzmir’den sonra 2. Meclis olması şerefi ile tarihe geçmesidir. Bir uzlaşı kenti olan Mersine çok yakışmıştır.  Yine burada Cumhur İttifakı ‘Ankara’ya bırakılarak Merkezi hükümetin kararlarına uyulması’ isteğini bildirmesine rağmen M Mustafa Gültak ve bazı üyeler ısrarcı olmayarak Alevilerin bu haklı isteğinin halkımız arasında ki barış uzlaşıya armağan edilmesi gereken bir karara imza atılarak hakları teslim edilmiş oldu.

Özelikle Özgür Emire isimli genç Belediye Meclis Üyesinin yaptığı açıklamalar, hukuksal gelişmeler ve olması gereken yolları herkesin tartışmasız kabul edeceği gerçeklerle yüzleşmek üzere vicdanlarla baş başa bıraktı. Çağımızın inançlar ve özgürlüğü ile bunları yerine getirmenin ülkemiz açısından gelecekte neler kazandıracağını Avrupa ve Dünya üzerindeki örnekleri ile açıkladıktan sonra bu konunun meclise yakışan bir kararlıkla çözülmesini istedi.

Gerçekten çok etkileyici bir konuşmaydı.

Haklı bir talepti.

Bilimsel ve sosyal bir çağrıydı.

Bütün bunlar olunca da hak yerini buluyor.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile Ali Tanrıverdi’nin konu üzerinde ki konuşmaları da konunun anlaşılmasına katkı sağladı. M Mustafa Gültak ile diğer üyelerde Alevi sorunlarının mevcut ibadethaneleri konusunda sorunları dile getirmesi ile bu sorunların çözümü için çağrı yapmış olması da ayrıca ilerde bu sorunların çözümü için de, bir araya gelineceğine dair ipuçları vermişlerdir.

Ama bu mecliste bir şey daha gördük.

Dinlemek, fikirlere tahammül ve hazırlıklı gelinerek yararlı konuların görüşülmesinin önünü açmak Mersin adına en hayırlı adımın atılması demektir.

Siyasi rövanş yâda sinir gerilim ortamında sonuç alan dayatmalar zaman kaybetmekten başka bir anlam ifade etmiyor.

‘Yukarıdakilerin, böyüklerin, reislerin gönlü olacak diye Mersin ile Mersinlilerin menfaatini göz ardı edenler her zaman ilimizde kaybeden olacaktır.

Çünkü Mersin tarih boyunca hep uzlaşan ve dünyaya açılan medeniyetin kapısı olmuştur.

Öylede olmaya devam edecektir.

Yeni yılda Meclis Yerelden karar alma ruhunu yeniden kazanacak adımlar atmıştır.

Öğle devam etmesi de halkımızın yararına olacaktır.

Kalın Sağlıcakla.

 

 

Çok Okunan Haber

KİM BU MİLLETVEKİLİ!

  Mersin’in kaderi midir bilinmez ama, bir talihsizlik yaşadığı alenen ortada… Mersin milletvekili olarak parlamentoya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir