Bülent Arınç: Cumhurbaşkanını halk seçsin demeyecektik

Bülent Arınç: Cumhurbaşkanını halk seçsin demeyecektik

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Anayasa Mahkemesi bizim Cumhurbaşkanı seçme imkanımızı elimizden almasaydı biz Anayasa değişikliğine gitmeyecektik, ‘Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin’ anayasa değişikliğini yapmayacaktık” dedi.

VATAN

Özel yetkili mahkemelerle ilgili kendisi ve Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları arasında çelişki olmadığını vurgulayan Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından hükümet sözcüsü sıfatıyla açıklama yaptığını, soruları da soruyla sınırlı olmak şartıyla cevapladığını anlattı.
Arınç, “Ben rahat konuşurum, bildiklerimi rahat söylerim ama hükümet sözcüsü sıfatıyla Bakanlar Kurulu’ndan sonra açıklama yaparken çok fazla sıkılırım. Yanlış söz söylersem hükümet sözcüsü olarak, bu hangi anlamlara çekilir, bunun stresini üzerimde hissederim. Yüzüme bakanlar bile bu sıkıntıyı hissedebilir. Niçin? Bu benim kişisel görüşüm olmaktan çıkar, hükümete ait bir konu haline gelebilir diye” dedi.
Bakanlar Kurulu’ndan sonra, 4. yargı paketinin içinde Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. ve devamındaki maddelerin olup olmadığının sorulduğunu hatırlatan Arınç, konu görüşülmediği için soruya “hayır” cevabını verdiğini söyledi. Arınç, önceki yargı paketlerinde de böyle bir konu olmadığını ve bunun bilindiğini ifade etti. Kişisel düşüncelerle Bakanlar Kurulu’na ait bir konuyu açıklamanın farklı olduğuna dikkati çeken Arınç, “Ben görevimi yapıyorum. Bakanlar Kurulu’nda söz konusu olmayan bir hadiseyi, kendi yorumlarımla ‘aslında şöyledir’ demem mümkün değil. Ne sorarsanız, cevabı o kadar” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan’ın bu konuda bir çalışma yapıldığını söylediğini anımsatan Arınç, çalışmanın sonuçlanmadığını kaydetti. Arınç, “Görebildiğimiz kadarıyla özel yetkili mahkemeleri tamamen kaldırmak elbette mümkün değil. Savcıların ve hakimlerin yetkilerine nasıl bir sınırlandırma veya tarif getirilecek, bunu ancak çalışma yapıldıktan sonra göreceğiz” dedi.
Arınç, özel yetkili mahkemelerin yeni yasama döneminin konusu olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Ama hala bir kısım basın mensupları, ‘şu paket görüşülürken bir gece yarısı önergesiyle gelecek…’ Bu, Meclis içtüzüğünü bilmemekten kaynaklanan bir husus. Komisyondan geçmiş, komisyon raporuna girmiş bir konuya tamamen farklı bir konuda yeni bir madde ilave etmeniz mümkün ama bunun komisyonun salt çoğunluğuyla kabul edilebileceğini düşünmeleri lazım. Kaldı ki böyle bir konuyu gece yarısı korsan önergeyle getirmek ne hükümetin işine gelir ne Ak Parti Grubu’nun şık davranışı olur. Herkesin yakından takip ettiği bir konuyu yangından mal kaçırırcasına, gece yarısı geç bir saatte, kimsenin duymadığı bir anda… Ne kadar ayıp, ne kadar çirkin bir şey. Bunu düşünmek, iddia etmek bile ne kadar çirkin.”
“Cumhurbaşkanını halk seçsin demeyecektik”
Arınç, bir işin normal mecrasında gitmesi halinde sıkıntı olmadığını dile getirerek, “Yasama, yürütme, yargı kendi sınırları içinde kalsa, birbirlerine müdahale etmese hiçbir kavga olmayacak hatta yoldan çıktığı zaman meydana getirebileceği rahatsızlıkların hiçbirini görmeyeceğiz” dedi.
Bununla ilgili örnekler veren Arınç, 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini anımsattı ve önlerine siyasi, hukuki engeller çıkarıldığını söyledi. Arınç, “Anayasa Mahkemesi bizim cumhurbaşkanı seçme imkanımızı elimizden almasaydı biz Anayasa değişikliğine gitmeyecektik, ‘cumhurbaşkanını halk seçsin’ anayasa değişikliğini yapmayacaktık” diye konuştu.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasını da örnek gösteren Arınç, yasaya göre MİT mensuplarının yargılanmas

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM