Anasayfa / Bilim Teknoloji Haberleri / Bizim kullandığımız teknoloji ABD’de yok ki çalalım

Bizim kullandığımız teknoloji ABD’de yok ki çalalım

Dünya devi Huawei kurucusu Ren: TRUMP’A GÜLÜP GEÇİYORUM

Bizim kullandığımız teknoloji ABD’de yok ki çalalım

 

Huawei kurucusu Ren Zhengfei, ABD’nin şirketine yönelik yaptırım hamleleriyle ilgili olarak Bloomberg’e verdiği röportajda, ABD Başkanı Trump’un Huawei ile ilgili açıklamalarına değinerek “Trump’un tweetlerini görüyorum ve gülünç buluyorum, çünkü kendisiyle çelişiyor” ifadelerini kullandı.

Çinli telekomünikasyon devi Huawei Technologies Co. kurucusu Ren Zhengfei, ABD’nin şirkete yönelik yaptırımları ve Huawei’nin geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bloomberg televizyonuna konuşan Ren, Trump yönetiminin sınırlandırmalarına karşı ya ekipman tedariğini artıracağını, ya da son iki yıldır özenle kazandıkları üstünlüğü korumak için alternatif yollar bulacaklarını söyledi.

ABD, 17 Mayıs tarihinde ‘istihbarat faaliyetlerinde bulunmakla’ suçladığı Huawei’yi kara listeye almıştı ve uygulamaya koyduğu ticari sınırlandırma hamlesiyle Amerikan şirketlerine Huawei ile çalışmayı yasaklamıştı. ABD’nin bu hamlesi, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı sağlayıcısı ve iki numaralı akıllı telefon satıcısı olan şirketi, küresel teknoloji alanında öne çıkma arefesinde olan Huawei’ye engel olmayı amaçlıyor. 5G teknolojisinde de öncü konumda bulunan Huawei, yalnızca telekomünikasyon alanında değil, söz konusu teknolojiyle sağlık alanından ulaşıma kadar çok sayıda başlıkta öncü olma niteliğinde.

ABD’nin söz konusu adımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Ren ise, Huawei’nin ‘kendi çözümlerini yeterli süre içerisinde bulabileceğini’ söyledi ve çoğu akıllı telefonlarında da kullandıkları çiplerin ‘yıllardır geliştirilmekte olduğunu’ vurguladı. Huawei’nin karşılaştığı risklere de değinen Ren, “Metal, bez ya da kağıt, amaç ne olursa olsun uçağı havada tutmak. Bu da tamircilerin ne kadar hızlı olduklarına bağlı” ifadelerini kullandı.

ABD ile Çin arasında devam eden Ticaret Savaşı’nın en büyük aktörü haline gelen Huawei CEO’su, daha önce yaptığı açıklamada ‘dünyanın en büyük ekonomilerinin savaşması durumunda kurtulan olmayacağını’ söylemişti ve ‘şirketinin bu savaş arasında bir susam tanesi kadar’ olduğunu vurgulamıştı.

‘ÇİN, ÜLKESİNDEKİ APPLE TESİSLERİNİ KAPATIRSA ABD ALTÜST OLUR’

ABD’nin Huawei’ye karşı attığı adımlara misilleme olarak Çin’in de ülkedeki Apple tesislerini kapatmasını öne süren fikirler de mevcut. Sanford C. Bernstein & Co. analisti Chris Lane, “Eğer Çin, ülkesindeki bütün Apple tesislerini kapatırsa bu durum ABD’yi altüst eder” ifadelerini kullandı.

‘APPLE BENİM ÖĞRETMENİM, NEDEN KARŞI GELEYİM?’

Ren ise Çin’in ABD’ye sert misillemeyle karşılık vermesini ise doğru bulmuyor.

“Öncelikle, böyle bir şey olmayacak. İkinci olarak, eğer olursa, buna önce ben karşı çıkrım” diyen Ren, “Apple benim öğretmenim, o önde. Bir öğrenci olarak, neden öğretmenime karşı geleyim, asla” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Huawei’nin ise ABD’nin son dönemde attığı adımları öngördüğü biliniyor. Bir diğer Çinli telekomünikasyon devi olan ZTE’ye karşı da 2018 yılının ortalarında ABD menşei ürün kullanma yasağı getirilmişti.

 

Çok Okunan Haber

“Sosyal Demokrasinin Yeni Nesil Belediyeciliği”

31 Mart seçim sonuçları CHP’nin genel iktidara yürüyüşü açısından son derece elverişli bir siyasal ortamın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir