Anasayfa / Güncel Haberler / BİZE ENGEL OLMAYIN DESTEK OLUN

BİZE ENGEL OLMAYIN DESTEK OLUN

Engelli bireylerin hayata kaynaştırılmasında ilk adım tabii ki, bireyin aileye kabulü ve tüm özellikleri ile koşulsuz onaylanması ile başlar. Engellik doğuştan olabilir. Ayrıca, sağlık sorunları ve talihsiz kazalarla hayat boyunca da olabilecek bir ihtimal. Gelişim dönemi sonrası oluşmuş engellilik ile baş edebilmekte bu süreci yaşayan kişinin, sosyokültürel ve sosyoekonomik hakları, psikolojik altyapısı, hayata tutunum tarzı ve aile ilişkileri de önemli dinamikler. Özellikle meslek sahibi ve belli bir sosyal çevresi ve ekonomik gücü olan engelli yetişkinler hayatlarına tekrar adapte olabilmektedirler. Fakat ne yazıktır ki birçok engelli kardeşim bu imkânlara sahip değildir. Çoğu zaman “engelli bireyi topluma kazandırmak” şeklinde bir söz duyarız. Görünürde anlaşılır olan bu sözün oldukça soyut olduğunu ve herkese göre farklı anlamlara gelebileceğini düşünmeden edemiyor insan. Ortak yaşam alanını kapsayan her şey herkes için açıktır. İsteyen istediğini bu ortak alandan alabilir ve yetenekleri ölçüsünde de kendini bu alanlarda yetkin kılabilir. Fakat engelli kardeşlerim için bu olanaklar ne yazık ki kısıtlıdır.

 

Engellilerin toplumla uyum içinde çalışmaları ve yaşamaları adına ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversite temsilcileri ivedilikle harekete geçmelidir. Ülkemizde yaşayan engellilerinin insan hak ve özgürlüklerinden, tam ve eşit biçimde yararlanmaları, engelliliği hedef alan, ayrımcı kural, uygulama ve önyargılarının ortadan kaldırılmasının zamanı çoktan geldi geçiyor bile. Engellilerin toplum içinde eğitim ve üretim kapasitelerinin geliştirilmesi ve toplumsal yaşam içinde daha fazla yer almalarının sağlanması, kent yönetimine aktif olarak katılması ve engellilere yönelik sorunlara çözüm üretilmesi artık kaçınılmaz olmuştur. Toplumun hemen her alanında engelli kardeşlerimin olmasına rağmen birçok alanda engelli kardeşlerim yer alamamaktadır. Eğitim, sağlık, kültürel etkinlikler ve ulaşım gibi temel konularda engelli bireylerimize oluşturduğumuz engelleri ortadan kaldırmak için yapılması gerekenlere odaklanmaktan kaçınmamamız gerekir. Eğitim engelleri, bu engeller içinde en yaygınıdır ve sonuçları kalıcı bir olumsuzluğa dönüşebilmektedir.

 

Hak ve imkânlar ile arzu edilen hedefe erişmenin önünde engel oluşturan, düzenlemelerin, engelliler bakımından ihtiyaca cevap verecek hale getirilmesi ile fırsat eşitliğini oluşturmak, sadece ilgili birimlerin değil vatandaş olarak hepimizin görevidir. Engelli bireylerin onurunun kırılmasına ve engelliliğin çıkar temininin bir aracı haline getirilmesine yönelik istismarcı anlayışlara artık son verilmelidir. Engelliliğe neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasına çalışmak, toplumsal yaşama etkin katılımlarını sağlamak, engellilerin, kendileri ile ilgili yapılacak düzenleme ve uygulamalarda, doğrudan, kanuni temsilcileri ve/veya örgütleri kanalıyla söz ve karar sahibi olmalarını sağlamak, ülkemiz için artık kaçınılmaz olmuştur. Demokratik anlayışın, engelliler arasında yaygınlaşmasını ve özümsenmesini, sorunları tespit ederek, çözümü konusunda politikalar geliştirmesi, hepimiz için çok yerinde bir karar olacaktır.

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

Çok Okunan Haber

TBMM’de bir ilk!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün TBMM’de sunduğu teklife kabul …

Bir yorum

  1. Deniz Celiker

    Mustafa Bey Sizi tanımıyorum ama kaleminize sağlık.Harika bir mekale.Saygılar sunuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir