BİZ CANAVAR MIYIZ?

BİZ CANAVAR MIYIZ?

Ferhat ve Berna’ya 8.5 yıl
İstanbul’daki Roman Buluşması’da ‘parasız eğitim istiyoruz’ pankartı açan öğrencilere ceza yağdı. Ferhat ve Berna ‘terör örgütü üyeliğinden’ toplam 8 yıl 5 ay 20’şer gün hapse mahkum edildi…


PANKARTA gelen 8.5 yıl… Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Roman Buluşması’nda ‘parasız eğitim istiyoruz, alacağız’ pankartı açan Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz İstanbul 10. Ağır Ceza’da hakim karşısına çıktı. 19 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan gençlerin avukatları Taylan Tanay,  ‘Müvekkillerin herkese açık basın açıklamalarına gitmeleri suç olamaz. Bu açıklamaları örgüt talimatıyla yapıldığının delili yoktur. Bu çocuklara ‘beraat verilsin’ diyen savcı, kendini Büyükçekmece’de buldu. Özel yetkileri de alındı’ dedi.
HAKİM: BİZ CANAVAR MIYIZ?
Tanay, Özel Yetkili Mahkemelere de değindi: ‘Galiba kaldıracaklar. Başbakan ‘Bu mahkemeler canavara dönüştü’ dedi. Gerçi MİT’in üzerine gidince böyle denildi ama olsun. Bu gençler yıllardır yargılanıyor burada onlar ne yapsınlar. Gerçekten de canavara dönüştü bu mahkemeler’. Tanay’ın sözleri üzerine üye hakim Aytekin Ozanlı, ‘Biz canavar mıyız?’ diye sordu. Avukat, ‘Ben size canavar demedim. Başbakanın bir tespitini aktardım sadece’ yanıtı verdi. Mahkeme Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İki sanık, örgüt propagandası yapmaktan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Utku Aykar örgüt üyesi olmak suçundan beraat etti, örgüt propagandası yapmaktan 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası aldı.
MÜTALAA DEĞİŞMİŞTİ
İddianameyi hazırlayan savcı, 14 Mart 2010’daki etkinlikte sanıkların örgüt adına pankart açtıklarını iddia etmişti. Pankartta ‘Gençlik Dernekleri Federasyonu’ imzasının bulunduğuna dikkat çekilmiş, sanıkların daha önce de birçok kez DHKP/C adına eylemlere katıldıkları belirtilmişti. Duruşmada ilk olarak Büyükçekmece’ye atanan savcı Kasım İlimoğlu, ‘Anayasa sınırları içinde düşüncelerini açıkladılar’ gerekçesiyle beraat  yönünde mütalaa vermişti. İlimoğlu’nun görev yerinin değişmesinin ardından göreve gelen Savcı Adem Özcan ise ‘Sanıklar terör örgütü üyesi’ diyerek 15 yıl istemişti.
Anlamak mümkün değil
SANIK avukatı Taylan Tanay, ‘Anayasal haklarını kullanarak parasız eğitim istemenin cezası 8 yıl 5 ay hapis. Bu sadece bizim değil Başbakan’ın da algı seviyesini aşmış gözüküyor. Özel yetkili mahkemeler muhalefete karşı canavara dönüşmüş durumda’ dedi. Üniversite öğrencileri Berna ve Ferhat 19 ay tutuklu kaldımıştı. Yargıtay kararı onarsa yaklaşık 4 yıl 8 ay daha cezaevinde kalacaklar.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM