Anasayfa / Güncel Haberler / “ Bir yapan, bin söyleyenden evladır”

“ Bir yapan, bin söyleyenden evladır”

Bekir Zorba yazdı

MESİAD BAŞKANINDAN

“ Bir yapan, bin söyleyenden evladır”

 

Bugünkü konumuz yine yeniden Mersin. Amacımız, kentin hak ettiği konuma yükselmesinin yöntemlerini konuşmak, varsa önüne konan engellerin adını koymak. Mersin için her gün mutlaka yazılar yazılır, düşünceler dile gelir, toplantılar düzenlenir…Fakat nedense kenti eşgüdüm içerisinde harekete geçirmek konusunda bin bir sıkıntı yaşanır. Mersin sivil toplum hayatı oldukça canlıdır. Üniversitelerimiz, sendikalarımız, odalarımız, derneklerimiz, partilerimiz, belediyelerimiz sürekli devinim halindedir. Yerel bileşenler tek tek faaliyet ortamında yeterli görünebilir ama önemli olan kentin sorunlarını ortaklaştırıp, belli alanlarda senkronize hareket etme kabiliyetidir.

Misafiri olduğum MESİAD Başkanı Hasan Engin’in önemli gördüğü mesele tam da budur.  Yerel bileşenleri bir araya getirip, sorunları ortaklaştırarak, çözüm yolları bulmak…Mersin’in geleceğinden, kalkınmasından bahsettiğinizde, kentte yaşayan herkese söz hakkı doğar.  Elbette kentin sanayicisi, iş insanı da bundan nasibini alır.

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği, 1991 yılında kuruldu. Derneğin 180 üyesi bulunmaktadır. Başkan Hasan Engin 2018 yılında göreve seçildi. Kent ekonomisinin yüzde 60’ına yön veren kişi ve kurumlardan oluşan üyeler arasında büyük sanayi kuruluşları da yer almaktadır. MESİAD kenti ilgilendiren konularda, sorunların çözülmesi noktasında hemen her platformda işlerin takipçisidir…

Başkan Hasan Engin, derneğin faaliyetlerinin Mersin kamuoyunda yeterince bilinmediğini vurguluyor. Mersin’in önemli projelerinin gündeme getirilmesi ve hayata geçirilmesi sürecinde, MESİAD sürekli devrede. OSB (Organize Sanayi Bölgesi), Mersin Üniversitesi kuruluş aşamalarında, kuruluşu takip eden Ankara nezdinde dillendiren, basın açıklamaları ve türlü etkinliklerle gündemde tutma çabası gösteren MESİAD’tır.

Yine Mersin için hayati bir proje olan Antalya- Mersin yolunu 2004 yılında ilk ortaya atan, gündeme taşıyan MESİAD’tır.

Başkan Engin; “ Üretime yönelik teşvikler arttırılmalıdır. Kentlerin gelişmesi, yapılan yatırımlara ve potansiyelin kullanımına bağlıdır” derken bugün iş insanlarının önemli saydığı, takipçisi olduğu ve desteklerini sunduğu projeleri şöyle sıralamaktadır. Çukurova Uluslar arası Havalimanı, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi, Karboğazı Kayak Merkezi, Mersin Nefes İstiyor Projesi (Millet Bahçesi), Liman Giriş Yolu, Lojistik Köy,  Mersin Ana Konteyner Limanı, Taşucu Seka Limanı ve Tersanesi, OSB- Otoban bağlantı yolu…

Havalimanının bir an önce bitirilmesini isteyen Engin; “ Bir kentte havalimanı olmazsa, tüm sektörler ulusal ve uluslar arası alanda bir sıfır mağlup başlar” demektedir. Çukurova havzasının kalbi olacak, turizmi, tarım ihracatını ve ticareti coşturacak havalimanı belli ki iş insanlarının öncelikli isteği.

Malum, birçok proje çevresel etkiler nedeniyle yoğun dirençle karşılaşır. Ekonomi mi, ekoloji mi? İkilemi kafalar karıştırsa da MESİAD’ın o konudaki görüşü net. Başkan Engin; “ Her yatırıma karşı değiliz. Biz sanayicilerin ve üretimin sözcüsüyüz. İstihdam ve büyüme odaklı, çevreye, doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyen projelere destek veriyoruz.” O bakımdan balık çiftliklerinin kıyıdan 4-5 mil uzağa çekilmesine öncülük ederek, yatırımın gelmesini desteklemişler. Başkan Engin; Taşucu Tersanesinin söküm tersanesi olmadığından çevreye zarar vermeyeceğini söylüyor. Çevreye vereceği zarardan dolayı ve yapılması planlanan bölgelerde turizmi olumsuz etkileyeceğinden, termik santral ruhsatlarının iptalini öneriyor. Tartışılan raylı sistem konusunda ise ucuz ve hızlı yapılabileceğinden metro yerine hafif raylı sistemi savunduklarını açıklıyor.

Hasan Engin; “ Mersin’in ana kimliği lojistik, tarım, ticaret ve turizmdir. Kent bileşenleri ortak hareket etsin. Bir proje havuzu oluşturulsun ve herkes onu sahiplensin. Sanayicinin ve yatırımcının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Yerel yönetimler nezdinde, sanayici ve üretici birimleri oluşturulsun. Eğer bölgesel ( Doğu Akdeniz, Suriye, Ortadoğu )ve küresel sorunlar barışçıl biçimde çözülürse, Mersin’in önü çok açıktır. Sosyal sorumluluk projelerimiz de var. Yaşlı yaşam merkezleri, sevgi evleri, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, sanat- edebiyat gibi konularda desteklerimiz ve çalışmalarımız var” diyerek sözlerine son noktayı koyuyor.

 

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR “ORGANİK TARIM PROJESİ”Nİ “BAŞLATTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarihinde ilk kez “Organik Tarım Projesi”ni başlattı. Tarsus ve Toroslar ilçelerinde 100 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir