Anasayfa / Güncel Haberler / BEN KADINIM, BEN İNSANIM VE YAŞAMALIYIM!

BEN KADINIM, BEN İNSANIM VE YAŞAMALIYIM!

Ceren Hallaç yazdı

Hangi biri daha acı verici, yürek yakıcı ayırt etmek güç artık. 23 kez suç duyurusunda bulunan Ayşe Tuba’nın sesini, onun katledilmesinden sonra duymak mı yoksa Şule Çet’ in katilinin ‘kızına sahip çıksaydın’ sözleri mi? Erkeğin kadının üzerinde tahakküm hakkını her daim kendinde görmesi mi yoksa Emine Bulut’un kızının önünde ‘Ölmek istemiyorum’ haykırışları mı? Daha Ceren Özdemir için konuşmakta zorlanırken Ayşenur’a cinsel saldırıda bulunan ve onun intihar etmesine sebebiyet veren adamın serbest bırakılması mı? İnsanların oturduğu yerden yaptıkları namus bekçiliği mi yoksa insanların kadın cinayetlerini meşrulaştıran cümleleri mi?

4 Aralık, Ceren öldürüldü.. Ki bu sefer katil tarafından öldürülmesinin kolay olabileceğini düşündüğü için rastgele seçilmiş  bir kurban Ceren Özdemir. Sığ ve kirli zihniyetlerin kalıp yargıları ise hep aynıydı; Eski sevgilisidir, kuyruk sallamıştır sonra da yüz vermeyince öldürmüştür ya da akşam vakti ne işi var,sahip çıksalardı.

Kadınlar sahip çıkılması gereken varlıklar değillerdir. Kadınlar başka bir erkek tarafından korunmaya muhtaç değillerdir. Kadınlar eril tahakkümün buyur ettiği şekilde yaşamak zorunda değillerdir.

Ne garip, Şule, Özgecan’ ın öldürülmesi üzerine adalet istemişti. Nereden bilebilirdi bir sonraki kurbanın kendisi olacağını. Güleda ise Şule için isyan etmişti ve sonra Ceren Özdemir. Ceren Güleda için adalet demişti. Hiçbiri bir sonraki kişinin kendisi olabileceğini tahmin etmediler. Hiçbiri sönen umutların ve hayallerin kendisinin olabileceğini bilmiyordu. Ne korkunç bir duygu, bunları yazarken bir gün seni de yazabilecekleri duygusunu en derinden hissetmek, ne tuhaf bir duygu kadın olduğun için kendini hiçbir zaman güvende hissedememek, yürüdüğün yolda dahi tedirgin atmak her adımını, aynı katili tarafından öldürülmeden birkaç saniye önce mağazanın camından kendini takip eden adamı tedirgin bakışlarıyla kontrol eden Ceren Özdemir gibi.  Durup bir düşünelim. Nerede yanlış? Ya da bu kadar yanlışın içinde nerede doğru olan?

Unutmak insana mahsus bir şey evet, ama unutulursa alışılır, alışılırsa tekrarlanır. Hiçbir kadın cinayetine alışılmamalı, hiçbir kadın cinayeti

unutulmamalı,unutmayacağız..

Çok Okunan Haber

Başkan Seçer: “Gelecek yaz yaylalarda su sorunu yaşanmayacak”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos Ayı 1. Birleşimi’nde, pandemi süreciyle …

2 Yorumlar

  1. Başarılarının devamı kardeşim benim😊😊

  2. Kimse benin yaşama hakkımı elimden alamaz.. 👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir