Anasayfa / Güncel Haberler / Başkan Gültak, 15 Aylık hizmet dönemini değerlendirdi

Başkan Gültak, 15 Aylık hizmet dönemini değerlendirdi

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, göreve geldiği 15 aylık süreci değerlendirdi.

Nobel Oteli’nin toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Gültak, görev süresince gerçekleştirdiği ve proje aşamasındaki çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ilk kazma vurulan ve 140 dönümlük arazi üzerinde, 41 milyon TL maliyetle inşa edilen Millet Bahçesi Projesi’nde sona yaklaşıldığını belirten Başkan Gültak, 29 Ekim’de açılış yapmayı planladıklarını söyledi. Başkan Gültak, millet bahçesinin sosyal ve kültürel donatı alanları, millet kıraathanesi, yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanlarıyla, doğa ile iç içe bir cazibe merkezi olacağını belirtti. Millet Bahçesi Projesi kapsamında ayrıca bölgeden geçen Müftü (Efrenk) Deresi’nde de ıslah ve peyzaj çalışmaları gerçekleşeceklerini kaydeden Başkan Gültak, “Görüştüğümüz DSİ Bölge Müdürlüğü’nce ıslah ve peyzaj projeleri hazırlanıp ihalesi yapıldı. İlk etapta Çetinkaya AVM’ye kadar olan bölüm ıslah edilecek dere yatağına meyil verilerek farklı bir mühendislik çalışması gerçekleşecek. O bölgede, insanlarımızın akan suyu kolayca görmelerini sağlayacak; yürüyüş yollarının da olduğu güzel bir ıslah çalışması yapılacak” dedi.

‘KENTSEL YENİLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI’

TOKİ tarafından Çay Mahallesi’nde yapımına başlanan ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’ ile Ataş yerleşkesi içinde ilk etapta 20 blok halinde 416 konut; ikinci etapla birlikte toplam 684 daire yapılacağını kaydeden Başkan Gültak, “İlçeye bağlı Bahçe ve Barış Mahallelerinde başlatılacak kentsel dönüşüm projesi için vatandaşlarımızın borçlanma oranını düşürmeye yönelik olarak, konutlar 60 metrekare olacak şekilde fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir. Projeden bu kez çok umutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Yoğun Ankara temaslarımız neticesinde, Turgut Reis Mahallemiz 25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de riskli alan edildi. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca saha çalışmalarına başlandı” diye konuştu.

‘BELEDİYENİN BORCU 211 MİLYON TL’

Belediyenin borç bilgisi hakkında da bilgi veren Başkan Gültak, ” Belediyemizin 31 Mart 2019 tarihi itibariyle borcu 211 milyon 535 bin 534 liradır. Biz her ay 2, 2 buçuk milyon TL borç ödüyoruz. Her ay bu borç düşüyor. Borcu zaman içinde eriteceğiz. Vergilerle borcun bitirilmesi mümkün değil ama gelir getirecek projeler üretiyoruz. Yapacağımız uygun imar çalışmalarıyla belediyemize uygun yerler çıkartarak bunların kira ve satışlarında da gelir elde edip borcu düşüreceğiz” ifadesini kullandı.

‘MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜSTÜNDEN KİMSE SİYASET YAPAMAZ’

Çamlıbel’de uzun yıllardır bulunan Atatürk heykelini de yenilediklerini sözlerine ekleyen Başkan Gültak, heykelin yenilenme sürecinde yanlış haberlerin kamuoyuna yansıdığını belirterek;

“Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin en kıymetli değeridir. Üstünden siyaset yapmam, yapılmasına da asla izin vermem. Çamlıbel’deki Atatürk heykelini yenilemek için kaldırdığımızda bir takım haberler çıktı. ‘Atatürk büstünü kaldırdılar’ şeklinde. Fakat son halini görmediler. Heykelimizi en güzel şekilde yeniledik ve aynı yerine yerleştirdik. Hatta yenilediğimiz büstümüzün açılışını 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda yaptık.” dedi.

‘BELEDİYEMİZİN ÖNÜNDEKİ SCOOTERLARIN MAKASLARLA SÖKÜLMESİ ETİK DEĞİL’

Geçtiğimiz günlerde yaşanan scooter tartışmasına yönelik açıklama yapan Başkan Gültak şunları söyledi: “Türkiye’de iki tane lisanslı firma var. Birisi aldo diğeri martı. Martı firması gelip benimle görüşme yaptı. Vatandaşların kullanması için 200, zabıtamızın kullanması için de 15 tane scooter aldım. UKOME kararı ile suçlanıyorum. Doğru bu şirketin UKOME kararı yok. Ama bu şirketin hizmet vermek için Şubat ayında büyükşehire başvurusu var.  Sorun burada başlıyor. Biz bakanlığa da sorduk. Bakanlık bu scooterlar çevreci olduğu için süreci hızlandırmak istiyor. Ekim ayında yönetmelik gelecek. Zabıtamızın kullandığı belediyemizin önündeki scooterların makaslarla sökülmesi etik değil. Biz istiyoruz ki kamuya faydalı bir iş yapalım. Şikayetçi olduk, şu an konu adli makamdadır.”

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’DE İŞÇİ BAYRAMI…

  Bayramlar özel günlerdir. Bayramlar; İnsanı duygulandıran, mutlu eden kırgınlıkları unutturan, kucaklaşmayı, coşkuyu yaratan anlamlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir