Anasayfa / Güncel Haberler / BARBORASSA  Silifke Belediyesinin ambarında kilitli

BARBORASSA  Silifke Belediyesinin ambarında kilitli

TANIK GAZETESİ

Mersin’in Silifke ilçesinde 10 Haziran 1190’da Göksu ırmağını geçerken üzerindeki zırhların ağırlığı nedeniyle 67 yaşında boğulduğu tarih sayfalarında yer alan Alman İmparatoru Frederik Barbarossa’nın heykelinin bir depoya kitlendiği ortaya çıktı. 2012’de dikilen heykelin ancak 5 gün yerinde durduğu yükselen tepkiler nedeniyle depoya kaldırıldığı belirlendi. Şu an depoda gübre torbaları arasında bulunan heykelin kaidesindeki tabelanın da sıkılan kurşunlar nedeniyle delik deşik olması da dikkat çekiyor.

5 GÜN SONRA DEPOYA KALDIRILMIŞ
Alman Büyükelçiliği Frederik Barbaross’un Silifke’deki Göksu ırmağını geçerken boğulmasının anısına 1971 yılında Silifke-Mut karayolunun 6’ncı kilometresinde hemen yol kenarına konuyu anlatan bir yazının da olduğu bir anıt yaptırdı.  Alman İmparatoru Frederik Barbarossa’nın boğulduğu yerin Silifke olması ve bunun bölge açısından önemli bir turizm hareketliliği yaratacağını düşünen bazı sivil toplum kuruluşları ile dernekler, 2012’de anıtın üzerine heykel yapılması önerisinde bulundu. Alman Büyükelçiliği bu öneriyi kabul ederek yaptırdığı imparatorun heykelini aynı yere dikerek, 26 Mayıs 2012’de açılışı yapıldı. Ancak heykel dikildikten sonra ilçe merkezinde başlayan olumsuz propaganda sosyal medya da tepki seline dönüştü. Bunun üzerine dönemin MHP’li Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel ve dönemin kaymakamının isteğiyle Alman İmparatoru Frederik Barbaross’un devası heykeli depoya kaldırıldı.

TEPKİLER ÜZERİNE DEPOYA KALDIRILDI
Almanya’da 30 yıl yaşadıktan sonra memleketi Silifke’ye kesin dönüş yapan gönüllü turizm elçisi Aktivist Kerim Parlatan, süreç ile ilgili bilgiler verdi. Heykel dikilmesinin amacının Silifke’nin kalkınmasına yönelik bir düşünceden kaynaklı olduğunu anlatan Parlatan, “İmparatorun boğulduğu Göksu’yu gören bir noktaya yapılan anıtı görebilmek için her yıl binlerce Alman bölgeye gelir inceleme yapardı. Bunu görünce bazı dernek ve STK temsilcilerinin önerisiyle heykel yapımı için Alman Büyükelçiliği’ne yazı yazdık. Sonuçta bunu kabul edip heykeli diktiler. Fakat maalesef heykeli koyar koymaz, 5’ncü gün adeta yer yerinden oynadı. Bir kesim çok kötü küfürler etti, bizlere ‘Vatan haini’ denildi. ‘Siz bizim anamızı babamızı öldürenlerin nasıl olur da heykelini dikersiniz. Bu adam katilidir’ diyerek tarihi açısından daha çok şahsiyete çektiler olayı. 5 gün sonra heykeli indirmek zorunda kaldık. Çünkü ‘Gelip ip asar indiririz’ dediler. Sosyal medyada dile getirdiler. Bana direkt mesaj atıldı. Belediye başkanının sayfasına mesajlar atıldı. Biz de acaba bir krize mi sebep oluruz korkusundan hemen belediyenin arabalarıyla toplanıp ambara konuldu. 8 yıldan beri heykel ambarda duruyor” dedi.

 

“SİLİFKE BU FIRSATI KAÇIRDI”
Silifke’de Alman İmparatoru Frederik Barbaross heykeline yönelik tepkiler nedeniyle halen belediyenin deposundaki gübre torbaları altındaki heykeli gösteren Parlatan, “Nereye gidersen git heykeller var. Antalya’da heykel var, Sinop’ta heykel var. Yani neden Silifke’de engel olunuyor. Bir de tarihin tam geçiş noktası. Silifke bu fırsatı kaçırdı. Böyle bir heykel olsaydı, turizm açısından çok ciddi bir katkısı olacaktı. Silifke’ye tarih, kültürel ve turizm açısından çok şey kaybettirdi bu durum. Bakın turist grupları 40-45 kişi geliyordu, benzinini Silifke’den alacaktı, yemeğini Silifke’den alacaktı, bakkaldan marketten alışveriş yapıp esnafa kazandıracaktı. Silifke’ye yarar getirecekti. Şimdi bu grupların hiçbirini göremiyorsunuz. Çünkü Silifke’de kalmadı bir şey. Turizm zaten can çekişiyordu. Çevre açısından etkisi olacaktı. Silifke’nin tanıtımı açısından yabancı basın buraya gelecekti. İtalyan, Alman, herkes gelip çekecekti. Çünkü Roma Germen denilince sadece Almanları almıyor. Avrupa’daki tüm Hıristiyanları alıyor. Haçlı seferlerine herkes gönüllü gitmiş. Ama burada konu bizim şahsiyetimizi düşünüp de, tarihin öne çıkmasıydı. Onlar buraya gelmiş ama biz de boş durmamışız. O kadar asker ölmüş. Bugün Ermenek’e gidiyoruz, birçok kalıntı ölüler var” diye konuştu.

GEREKEN İLGİ GÖSTERİLMEDİ
2013’te yapılan yerel seçimde CHP’li Mustafa Turgut’un seçimi kazandığı hatırlatan Kerim Parlatan, o dönemde Kültür Bakanlığı veya Valiliğin de konuya duyarlılık göstermediğini savunarak, “CHP adayı seçimden önce ‘Ben gelirsem heykeli yerine koyarım’ demişti. Ancak, o da bunu yapamadı. Elini bile sürmedi. Almanya’dan Silifke’nin kardeş şehri de vardı. Onlar da soruyorlardı, ‘Bu durum nasıl çözülecek” diye. Maalesef belediye gereken ilgiyi göstermedi. Şöyle düşünülüyordu, ‘O heykel oraya konulur da birileri gelip kırarsa, dökerse, o zaman dünya kamuoyunun diline düşeceksiniz” ifadelerini kullandı.

ŞİMDİ KONSA AYNI TEPKİLER YÜKSELİR
Heykelin kaldırılmasının Almanya’da büyük bir şaşkınlıkla karşılandığını ve her fırsatta bu durumdan olumsuz tepkiler geldiğini anlatan Parlatan şöyle devam etti: “Şimdi bu heykel konulsa yine aynı tepki ortaya çıkar. Bizim zihniyetimiz değişmez. Hatta dedik ki ‘2.Kılıçaslan’ın da heykelini koyalım karşı karşıya dursunlar’ O da olmadı. Nasıl bir şey ki yıllar sonra buraya viyadük yapılıyor. Tünellerden sonra Göksu’ya bağlı viyadüğün ayağı şu anda Barbarossa’nın oraya geliyor. Viyadüğün adı da 2.Kılıçaslan Viyadüğü oluyor. Silifke’ye tarih, kültürel ve turizm açısından çok şey kaybettirdi bu durum. Bakın turist grupları 40-45 kişi geliyordu, benzinini, yemeğini Silifke’den alacaktı, bakkaldan, marketten alışveriş yapıp esnafa kazandıracaktı. Silifke’ye yarar getirecekti. Şimdi bu grupların hiçbirini göremiyorsunuz. Bu basit ölüm de değil. Herhangi bir askerin veya komutanın düşüp de ayağını kırması olayı değil. Koskoca bir İmparatorun ölüm adresi Silifke’dir. Biz bunu hiçbir tanıtımda değerlendiremiyoruz, konuşamıyoruz, gazetelerde başlığı atamıyoruz. Örnek Silifke’nin yoğurdu diyoruz, adı var sanı yok. Böyle bir imparator Silifke’de boğulmuş ama biz bunu gündeme getiremiyoruz.”

Çok Okunan Haber

“ÇAĞDAŞ EĞİTİM, ÇAĞDAŞ ÜNİVERSİTE”

Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir …

Bir yorum

  1. tarihi oradan- buradan dolma bilgilerle ile alırsan; o dönemde Frederik ‘in , Kılıçaslanla savaş yapmadığını, onunla anlaşarak Göksu vadisinden geçtiğini bilir. o eğer açılış yapılsa idi , alman cumhurbaşkanı gelecekti. yanında bir iş adamı da SİLİFKE YOĞURT fabrikasını kuracaktı. silifke keçilerinin sütünden yoğurt, peynir, avrupa ya ihraç edilecekti. aynı zamanda 500 kişiye istihdam sağlayacaktı. alman cumhurbaşkanına batırık bile ikram edecektik. vakit geçmedi. tarihi iyi okusunlar. tünelin çıktığı yere heykel kaideye dikilir. yanına sosyal tesis yapılır. yapılacak viyadadüğü de onun adı verilir. hani AVRUPA ya sevecen bakacağı ya.. işte size fırsat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir