Ayrancı da Hıdır Ellez Şenliği

Ayrancı da Hıdır Ellez Şenliği

6 MAYIS geldiğinde Anadolu’nun kentlerinde, köylerinde bir kıpırtı olur. Baharın yeşerime geçtiği, yer de otlar, ağaçlarda başlayan domur cuk ve ardından çıkan yapraklar. Yörüklerin keçilerinin, koyunlarının , ineklerinin bayram ettiği günlerin gelişi. Hızır ile İlyas’ın karada buluştuğu gün. Bolluk, bereket müjdesinin geleceği inancı. İşte o gün ayağa kalkılır. En yakın ziyarete gidilir. Çörekler çekilir, kömbeler yapılır. Keşkekler,yahniler yapılır. Bazı yörelerde Höşmeri, bazı yerlerde revani, bazı yörelerde ise ; helvalar dökülür. Hepsin de bolluk , bereket vardır. Dağıtıldıkça çoğalır. Artar, eksilmez. Bu Hızır ın getirdiği nimetlerdir.

{2}
İşte bu yıl 12 Mayıs 2012 Cumartesi günü yolumuz Ayrancı- Karaman’a düştü. 2 .000 kişilik kentte 15.000 kişi bir araya gelmiş. Beled,ye, Köy Muhtarlıkları bir olmuşlar. Geleneksel Hıdır Ellez Şenliklerini yapıyorlar. Toros larda Bolkar Dağlarının eteğinde ; bir zamanlar Yörük ve Türkmenlerin yaşam sürdüğü Ayrancı’da ; o gelenekler devam ediyor. 
Ayrancı Baraj Gölü kenarında bir ormanlık oluşmuş. Oluşturulan alanda her yıl yapılan şenlik bu yıl da coşku ile kutlanıyor. Valisi, Kaymakamı, Karaman , Ereğli ve civar yerleşim yerlerinin belediye başkanları ve özellikle şenliğin içinde yer alan Köy Muhtarları , köylüsünü almış gelmiş buraya. Ayrancı’nın yetiştirdiği simalar bu etkinliğe katkı sunmuşlar. KONTV canlı yayın ekibi şenliği bütün dünya ile buluşturuyor. 
{3}
Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, kendisinden önce görev yapan tüm belediye başkanlarını özel davet etmiş, onları saygı ile anıp, plaketlerini verdi. Böylesi bir günde onların çağrılıp, değer verilmesi daha da güzellik kattı.
Ev Sahibi Yüksel Büyükkarcı, Ereğli (Konya )  Belediye Başkanı Hüseyin Obrukçu, Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu, Karaman Milletvekili  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ve Karaman Valisi Süleyman Kahraman birer konuşma yaptılar. Sıkmalar, börekler, ayran ikram edildi. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Mdürülüğü İstanbul  Halk Müziği topluluğu bir konseri ilgi ile izlendi. Yerel mahalli halk oyunları ekibi Silifke yöresi oyunlarını oynadılar. Mahalli sanatçıların konserlerinin ardından, Sanatçı Musa Eroğlu Yediveren Orkestrası eşliğinde güzel bir konser verdi. Hep birlikte türkülerini seslendirdiler. Sesler yankılandı, dağlara vurdu. Sonra Ayrancı baraj gölüne düştü.
{4}
AYRANCI adını aldığı Ayrancı Dede ( Hilmi Dede) için türbe ve çevresi için bir proje yapılmış. Bu çevreye , kültüre hizmet anlamında güzel bir çalışma. Ayrancı’ya gelmişken Ayrancı Dede Söylencesini paylaşmak istiyorum.
“ Yavuz Sultan Selim 1514 yılında Çaldıran seferine giderken , buradan geçer. Ayrancı barajının olduğu yerde akarsudan geçmek için Hilmi  Dede’nin köprüsüne gelirler. Hilmi Dede’den askerin suyu nereden içeceği sorulur. O da evinde karısının yaymakta olduğu ayrandan ikram etmek istediğini söyler. Çevre de Soku Taşı olarak adlandırılan bu oyuk taşın içine bir miktar ayran doldurur. Komutan alaylı bir eda ile ;
İlahi Dede, bu kadarcık Ayran ile koca ordu doyar mı? Der. 
Ayrandan bütün askerlerin içtiği halde bitmediğini gören komutan, Hilmi Dede’nin sırtını sıvazlayarak :- Sen Hilmi Dede değil, Ayran Dedesin der. “ ( Ayrancı Dede Türbesi Çevre Düzenlemesi Broşürü)
 adına türbesi var. İçinde rahat , rahat uyuyor olmalı. Çevreye bolluk, bereket yaymaya devam ediyor. Ayrancı halkı bu ikram geleneğini Hıdrellez Şenlikleri düzenleyerek devam ettiriyor.
Önümüzdeki süreç içinde Ayrancı’ nın kaderi değişeceğe benziyor. Karaman Milletvekili Lütfi Elvan konuşmasında

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM