Anasayfa / Güncel Haberler / ARPA EKEN BUĞDAY BİÇMEZ

ARPA EKEN BUĞDAY BİÇMEZ

İnsan ilişkileri üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar şuna dikkat çekiyor: “Sık sık fedakârlıkta bulunan kişiler başkalarını da bunu yapmaya yöneltiyor. Olağanüstü iyiliklerin anlatıldığı hikâyeleri okumak bile insanları daha cömert yapıyor.” Bir araştırmaya göre “Bir sosyal ağdaki her birey hiç tanımadığı onlarca, hatta yüzlerce insanı etkileyebilir.” Başka sözlerle ufacık bir cömertlik, domino etkisi yaratarak insandan insana böylelikle de bütün topluma yayılabilir. Gerçekten de daha çok kişi vermeyi alışkanlık edinirse bu harika sonuçlar doğurur.Bilimsel araştırmalar şu göze çarpar gerçeği ortaya koyuyor: “İnsanın başkalarına yardım etmek konusunda doğal bir eğilimi var.” Bir araştırma çocukların “daha konuşmayı öğrenmeden iyilik yaptığını” söylüyor. Bunun sebebi sevginin kutsallığıdır.Vermek ve yardım etmek size büyük sevinç verir. Hatta zamanla insanların, hediyenin kaynağı olan sevgiyi daha yakından tanımasına yardım eder.

 

Zengin olma arzusu mutluluğa katkıda bulunan önemli şeyleri ihmal etmemize neden olabilir. Örneğin para kazanmak uğruna ailemize, arkadaşlarımıza veya dostlarınıza ayıracağımız değerli zamanı feda edebiliriz.Servet edinmek için didinip durma. Bunu aklından çıkar. Dünyaya bir şey getirmedik ve ondan bir şey de götüremeyiz. O halde, yiyeceğimiz, giyeceğimiz ve başımızı sokacak bir yerimiz varsa, bunlarla yetineceğiz.Elindekiyle yetinmek kişiyi başkalarını kıskanmaktan korur ve böyle biri genelde şikâyet etmez ya da söylenmez. Ayrıca gücünün yetmeyeceği şeyleri elde etmeye çalışmadığından gereksiz yere kaygı ve stres yaşamaz.

 

Vermek almaktan daha büyük mutluluktur. Cömert insanlar mutludur, çünkü bazen verebildikleri tek şey zamanları ya da enerjileri bile olsa başkalarını mutlu etmekten zevk alırlar. Bunun sonucunda da sevgi ve saygı gibi paranın asla satın alamayacağı şeylere sahip olurlar. Ayrıca kendileri gibi cömert olan gerçek dostlar edinirler .Sevginin olduğu yerde yenen sebze yemeği, nefretin olduğu yerde yenen besili sığırdan iyidir.Başkalarıyla aramızdaki sevgi maddi şeylerden çok daha değerlidir. Sevgi mutlu olmamız için şarttır.Gerçekten de elimizdekiyle yetinmenin, cömert olmanın ve maddi şeylerden çok insanlara önem vermenin doğurduğu iyi sonuçlar mutlu olmamız için bize sunulmuş bir ayrıcalıktır.Zihinsel sağlıkla ilgili bir makaleye göre, vermek ve mutluluk arasında tutarlı ve güçlü bir bağ vardır. Vermek insanların hayattan zevk almalarına, sağlıklarının düzelmesine, zorluklarla başa çıkmalarına ve güçlü ilişkiler geliştirmelerine yardım eder.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

TBMM’de bir ilk!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün TBMM’de sunduğu teklife kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir