Anasayfa / Güncel Haberler / ANFİ TİYATRO DA FESTİVAL YAPMAK

ANFİ TİYATRO DA FESTİVAL YAPMAK

celalucyildiz@gmail.com

 

 

Bir yer düşünün ki ; tarihi binlerce yıl önceye dayanır. Helen , Roma , Selçuklu, Karamanlı ve Osmanlı kültürünü yaşamış. Tarihin derinliklerinden gelen izler var. Müzik ve Folkloru ile dünya ya ün salmış.  Corona izin verirse ; bu yıl 48. Uluslar arası Müzik ve folklor festivalini yapılacak .  çadır oteli önünde başlayan festival , yaptığımız eleştiri sonunda Yörükoğlu düğün salonu olan yere taşındı. 1990 yılında kale sırtlarında yapacağımız bir anfi tiyatro için bankalar sponsor olmayı da kabul etmişlerdi. Her bölümü bir banka üstlenecekti. Ama anlatamadık.

 

2014 yerel seçimleri öncesinde CHP nin belediye Başkan Aday Adayı Yaşar Kılınç ile birlikte yaptığımız çalışmada kent plancısı Eşref Arısoy  Silifke ye geldi. iki günlük bir çalışma yaptı. Silifke ye Karaböcülü, AKYOKUŞ ‘tan , Mukaddem mahallesi Becili geçidinden , Kale’den baktı, Silifke’ye neler yapılabilir diye bize bir sunum , bir dosya hazırladı.  

 

Silifke Kale yamaçlarının sit durumunu da incelemiş,

“Saffet Bekaroğlu çamlığı üstünde bir alanda anfi tiyatro yapılabilir. Ancak birkaç ev istimlak etmek lazım” demişti. Anfi tiyatro, çamlık ile entegre bir plan ile festival alanı ortaya koymuştu. Plan ın bir uzantısı ile Tekir Ambarına ulaşıyordu. Kalıcı olmayan bir sosyal tesis planı , sit alanına uyum sağlayacaktı.

 

Eğer istenirse, kent plancısı dostumuz davet edilir planlarını yapar , Silifke 4-5 bin kişilik bir Anfi tiyatroya kavuşur. Festivalde halk sanatçıyı etkinliği ayakta izlemek zorunda kalmaz.  Uzuncaburç ta bulunan antik tiyatro orada duruyor. Bize ışık tutuyor. Bize adeta gülümsüyor. 2005 yıllarında Uzuncaburç ta yarı yıkık, antik tiyatroda festival çok anlamlı olmuştu. Şimdilerde restore ediliyor. Sanırım sanat etkinlikleri yapılabilir.  Örnek olur, Silifke ye esin kaynağı olur. Bir anfi tiyatro da Silifke ye yapılır.

 

Restore edilen Silifke kalesi, yenilenen çamlık, ve orada yer alacak anfi tiyatro, ya da festival alanı. Çarşıdan biraz uzaklaşacak ama, bir düşünmek lazım. Göksu ya yandan bakmak yerine, biraz tepeden bakmak. Göksu vadisinden gelen serin havayı içine çekmek. Kaleye kadar uzanmak. Sit alanı olan kale sırtlarını cennete çevirmek.

 

Kale ye çıkalım, seyir mekanlarından aşağılara bakalım. Göksu Deltası Akdeniz e bakmak , hayal gücümüzü biraz artırır. İnanın o zaman Silifke de çok daha güzel şeyler yapabiliriz.  O zaman Göksu nehri üzerinde giden tekneleri  hayal edebiliriz. Manavgat ta tekneler nasıl geziyorsa, Silifke de gezebilir. Biraz hayal, biraz düş. Gelsin Kent Plancısı size yaşanılacak bir kentin anahtarını sunar.

 

Ne dersiniz ; dostumuz Eşref Arısoy’u davet edelim mi ?

 

 

Çok Okunan Haber

MERSİN LİMANI VE İDAM CEZASI

  Kardeşlerim hazır Anayasa tartışmaları başlamış ve gündeme  oturmuşken biz de bu tartışmalara ve gündeme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir