Anasayfa / Güncel Haberler / ALATA VE ÜRETEN ERDEMLİ

ALATA VE ÜRETEN ERDEMLİ

celalucyildiz@gmail.com

 

Bir zamanlar Erdemli ‘ye Alata Ziraat Okulu vardı.  Yöre çocukları oraya gider

 3 sene okur, ziraat teknisyeni olarak çalışmaya başlardı. Sanırım Antalya Aksu ‘da da böyle bir okul vardı. Buradan Ziraat Fakültesine gidenler başarılı mühendis olurdu.

 

Bir karar alındı okul Ankara Yeni mahalleye taşındı.  Bizim köyden çocuklar gittiler oraya. Ali Rıza, Fadime, Zülfikar, Ali … birer ziraat teknisyeni oldular. Sonra okuyup mühendis te oldular.

 

Okul Ankara’ya taşınınca Araştırma Enstitüsü olarak tohum, fide konusunda çevreye ve ülkeye büyük katkı sundu. Bir ara buraya Mühendislik fakültesi kurulması planlandı. Ama Adana’da saha tatbiki olmayan bir yere yapıldı.

 

Gün geldi , göze battı, dediler özelleştirip , satalım. Hani yaptığı işi kıskananlar vard. Cumhuriyet değerleri gibi ortadan kaldırılması lazımdı. İsrail i talip oldu. Ama bir şey oldu. Ali Er gibi bir Yörük çocuğu çıktı, karşı durdu. 20 sene vekilliği döneminde mücadele etti. Alata araştırma Enstitüsü ayakta durmaya devam ediyor.

 

Sahi alata yalnız bir çiftlik mi ? hayır orası bir üretim okulu. Orada çalışanlar mesai dışında köylerine gittiler , dağı, taşı kazıyıp ağaç diktiler, seralar yaptılar. Çiçek yetiştirdiler. Bir şey daha yaptılar Toroslardan çıkan Aksufat suyunun büyük bir bölümünü Erdemli kırsalına akıttılar. İşte  Mebus Ali Er burada da büyük kahramandı.

 

1990 yıllarda SHP, DYP hükümeti döneminde bir gü baktık Silifke Kaymakamının tayini çıktı. Sorduk , soruşturduk. Silifke lilerin haberi yok. Kaymakam , erdemli Kaymakamlığına vekalet ederken bir idari karar aldırmış. “ aksufat suyu erdemli- Silifke eşit kullanacak. “  suçu bu imiş. Eh, eş dost çok önemli. 

 

Alata da bilgi birikiminin yanında, orada yetiştirilen fidanlar, toprakla buluşturulmuş, Silifke’nin dağ köylerinde üretim olmadığından köyler boşalırken, Erdemli köylerinde üretim artmış, bununla birlikte her geçen nüfus yükselmiş. Silifke nin nüfusu 120 binlerde , Erdemli nin 140 binleri aşıyor.

 

Zaman, zaman Silifke, Erdemli dağlarında gezginler ile yürüyüşlere katılıyoruz.  Eğer Kızılgeçit’ten – Sömek ‘e doğru yürürsen; yukarından aşağıya su boruları gider, bir taş köprünün yanında Silifke ‘ye 2 boru, Erdemli’ye 8 boru görürsünüz. Adım, adım gezince bu suların ağaçlara, seralara can verdiğini görürsünüz.

 

Bunun için Erdemli’de bulunan insanları, siyasetçilerini kutluyorum. Üretiyorlar, ayaktalar.

 

 6 OCAK 2021 GÜN 3360 sayılı resmi Gazetede yayınlanan bir kararname ile ALATA SAHİLİ DOĞAL SİT ALANI olarak konumu yeniden belirlendiğini  Abdullah AYAN ‘IN  HABER İNOVİTİF te 11 ocak 2021 tarihli ALATA ARAZİDEN İBAARET DEĞİL Kİ başlıklı  haftalık yazısından öğreniyoruz.

 

Yazıda Alata’nın geçmişi ve önemi belirtiliyor. Ona sahip çıkılması isteniyor.

 

Erdemli için Alata çok önemli , hatta Çukurova için çok önemli. Üreten Türkiye için de çok daha önemli.

 

 Erdemli’ler Ali Er ‘i ziyaret edip, onula birlikte ALATA’YA sahip çıkın. Erdemi ALATA ‘ da araştırma devam etsin. Üretim devam etsin. Bunu yaparsınız biliyorum. ERDEMLİ ‘yi sevmek, vatanını , toprağını sevmek böyle bir şey olmalı.

 

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR GERİ DÖNÜŞÜM FABRİKASI  KURDU

  Başkan Seçer ve Meral Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir