Anasayfa / Güncel Haberler / “AKDENİZ TOKİ BELEDİYESİ”

“AKDENİZ TOKİ BELEDİYESİ”

Başka bir şehirde olsam ve bu hizmet sunumunu izlesem, vasat bir belediye çalışması der işin içinde çıkarım.

Ancak, Mersin’de yaşayan biri olarak ve bir gazeteci gözüyle olaya baktığımda, kendi görüş ve düşüncelerimi de tabi ki aktarmak istiyorum.

Dün Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın 1.5 yıllık faaliyetlerini anlatan bir sunumu izledik.

Sunum baştan sona kadar, “ Akdeniz TOKİ Belediyesi”  ekseninde döndü.

“Gönül Kazanmak için yola çıktık” diyor Gültak. Ben ise, “Gönüllerin istediği hizmetleri” bekledim. Başkan Gültak sunumu anlattıkça, bir 5 yılın daha heba edileceği kuşkusu oluştu bende.

İlla da “Millet Bahçesi” diyerek Yenişehir bölgesinde kalan bir hizmeti ballandıra ballandıra anlattı Gültak. Millet Bahçesi, Merkezi hükümet tarafından TOKİ’ye yaptırtılan ve Cumhurbaşkanı’nın Gültak daha piyasada yokken dillendirdiği, MESİAD ve Eski Ekonomi Bakanı Lütfü Elvan’ın girişimleriyle başlatılan bir çalışma.

Gültak, “Kendine vazife çıkararak”  Millet Bahçesinin etrafında dolaşıyor, baret takıyor, çalışmaları yerinde kontrol ediyor ve Mersinli’nin gözünün içine baka baka “Ben yaptım” algısını yaratmaya çalışıyor. 1 saati aşkın sunumunda akılda kalan elle tutulur 2 proje var. Biri “Millet Bahçesi” ötekisi ise, Yeşil alan olarak kalması gereken bir alana, konut inşa eden TOKİ’nin çalışmasının tümünü kendi yapıyormuş imajı doğdu.

Elinden gelse, Çukurova hava alanı, Mersin-Antalya karayolunu da denetleyerek kendi çalışmaları gibi anlatmaya çalışacak! Açılış için hazırlığı yapılan Millet Bahçesinin yanındaki 100 metrelik Müftü deresi iyileştirme çalışmasını bile abartarak anlatması ilginçti.

  1. Etap imar planlarının hazırlığını bile, girişimleri sayesinde çıktığını anlatması kafaları karıştırdı. DSİ ve Büyükşehir Belediyesinin tamamlayarak hayata geçirdiği Çavuşlu deresi ıslah çalışmasını bile sunumuna eklemesi hoş olmadı. DSİ’nin yaptığı kanal iyileştirme çalışmasını ise, “Büyükşehir bizden sonra hemen çalışmaları tamamladı” demesi hayret uyandırdı. Merkezi hükümetin her hizmetini kendi hanesinde mi görüyor acaba? Demek ki, Gültak olmasa, Merkezi hükümet Mersin’e hiçbir yatırım yapmayacak algısı oluşuyor. Sayın Bakanımız Lütfü Elvan’ın ve Valimizin destekleri “göz ardı” mı ediliyor acaba?

Yeni doğan bebelere hediye paketi, koronaya karşı dezenfektan, vatandaşı “teşhir” eden gıda dağıtımı görüntüleri, Scooter pozları, carettalarla çekilen pozlar, abartılarak anlatılmaya çalışılan ve birçok AK Partili tarafından bile sosyal medyada eleştirilen 142. Caddede “iyileştirme” çalışması, kendi görev alanına girmeyen Karaduvar Balıkçı barınağı, Çamlıbel’de Atatürk büstü tadilatı, geçmişte çok daha büyük başarılar elde eden Akdeniz Belediyespor’un faaliyetleri, kalıcı kamplar yapılarak barınma sorunları giderileceği yerde tarım işçilerine maske ve dezenfektan dağıtımı, sinema gösterimi, park iyileştirmesi, kurban kesim yerleri için hazırlık gibi faaliyetleri anlattı.

Sayın Gültak, inanın başarılı olmanızı istiyoruz. Mersin adına, halkımızın huzuru adına…

Sayın Gültak, TOKİ’nin yaptığı konutlar vatandaşa nasıl satılacak, konut maliyetleri nedir. Ekmek bulamayan yoksul vatandaşlar satışa sunulacak konutları alabilecekler mi? Borçlandırma olacak mı? Satışları siz mi, TOKİ mi yapacak? Ataş sahası yeşil alan olarak düzenlenseydi ve Kentsel dönüşüm yerinde gerçekleşseydi daha iyi olmaz mıydı?

Millet Bahçesi, TOKİ çalışmaları, Çavuşlu deresi, Karaduvar Sahili, 2. Etap 1/5000’lik planlar, Merkezi hükümet tarafından Mersin’e yapıldığını iddia ettiğiniz 300 milyonluk yatırımların hangisi direk sizin çalışma alanıza giriyor.

Hükümet yanlısı bir Belediye Başkanı olarak yaptığınız iyiniyetli girişimleri bu kadar abartarak anlatmanız şık duruyor mu?

Mersin için hep girişimlerde bulunduğunuzu ileri sürüyorsunuz. Peki, Büyükşehir tarafından tüm gerekçeleri açıklanarak talep edilen borçlanmaya neden bu kadar ayak diretiyorsunuz?

Akdeniz kalıcı ve halkın konforunu arttırıcı hizmetler bekliyor. 1,5 Yılda mucizeler beklemiyoruz elbette. Ama daha bir dönüştürücü hizmetleri de bekliyoruz. “Başlatacağız, yapacağız, görüşeceğiz, hedefliyoruz” söylemlerinin hayata geçmesini bekliyoruz.

Sizi seviyoruz Gültak. Başarılı olmanızı da çok istiyoruz. Ama her konuyu kendinize yonttuğunuz zaman, biraz duraklayarak acaba! Demek zorunda kalıyoruz.

Hizmetlerin kapasitesi ile toplantı salonunun ihtişamı pek örtüşmedi diyebilirim.

 

Derşah Nar

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’DE İŞÇİ BAYRAMI…

  Bayramlar özel günlerdir. Bayramlar; İnsanı duygulandıran, mutlu eden kırgınlıkları unutturan, kucaklaşmayı, coşkuyu yaratan anlamlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir