Anasayfa / Güncel Haberler / AJİTASYON

AJİTASYON

Bir çok konu üzerinde duygu sömürüsü yapanlar ve bunun üzerinden yanğına körükle gidenler son günlerde sosyal medyada boy göstermeye başladı. insanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma suç-tanda öte bir eylemdir.

Ajite edilmiş, senaryolaştırılmış, toplulaştırılmış duygu sömürüsüne dinin törensel biçimde siyasete alet edilmesi her kim tarafından yapılırsa yapılsın suç teşkil eder. Son zamanlarda sosyal medyada topluma yönelik yazılar ve görsel paylaşımlar duygu sömürüsünü alenen ortaya semektedir.

 

Allah kitap, din iman ve benzeri dini söylemleri; olur olmaz yerde ve sosyal medyada paylaşarak vicdanları susturmaya çalışmak çok iğrenç bir senaryodur. Ajitasyonla saf, temiz, vatandaşları bir süre aldatabilirsiniz ama herkesi her zaman ve sonuna değin aldatamazsınız.

İman asla yalanla bir araya gelmez.

Yalancılar Allah’ın düşmanıdır. Yalan, hiç de öyle hafif ve basit bir şey değildir…Yalan; insanı ve toplumu içten çürütür.

Hayatınızın belli bir döneminden sonra yalan söylemek, iftira atmak, algı yönetmek, plancılık, riyakarlık yapmak zorunda olduğumuz bir takım kötü davranışlar olarak karşımıza çıkıyor. Kim diyebilir ki ben yalan söylemiyorum.Günlük yaşamın kendisinde bu kadar kirlilik varken görünürde olanın temiz kalma ihtimali maalesef çok zayıf.

 

Kendini acındırma bazen de sönmüş yanardağın aktifleştirilmesi sadece kişiye değil tüm topluma zarar veren bir eylemdir.

Ajitasyon yapanlara ajitatör dendiğini duymuşsunuzdur. Bunların yegane görevi Belirttiğim gibi kışkırtma, duygu sömürüsü yapma, zihin ve duygularda sarsıntı yaratmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda ajite ve propaganda süreçlerini işletilir.

Ajitasyon esasında bu noktada temel bir ayrıma uğruyor birincisi gerçekler üzerinden gerçekleştirilen kışkırtmalara ajitasyon denmesinin yanında ikinci olarak yalan ve yanlışlar üzerine gerçekleştirilen kışkırtmalar manipülasyon olarak değerlendirilir.Bu insanlar başkalarının kendilerine inanabilmeleri için her türlü bilgi kirliliğini yaratabiliyorlar. Bilgileri çarpıtabilir, yanlış bilgiler üretebilir, duygu sömürüsü yaparak sizi mantıklı düşünmekten alıkoyabilir.

Ajitasyon insanları kışkırtmak anlamına gelmektedir. Acıtasyon kelimesi de kendini acındırmak anlamında halk tarafından kullanılmaktadır. Şunu da belirterek yazıma son vermek istiyorum; ajitasyonun psikolojik bir rahatsızlığa da verilen addır.Duygusal manipülasyon o kadar yıkıcı bir şeydir ki bu durumun farkına varılmasında geç kalınması hayatı trajik hale getirebilir.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

ÇEVRE MERKEZİ KUŞATTI

Bekir Zorba yazdı “ Halkın oyunu almak isteyen; önce onu iyi tanımalı ”   Seçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir