AİLELERE ÖNEMLİ UYARI

AİLELERE ÖNEMLİ UYARI

Korsan Balolara Dikkat! Ailelere Önemli Uyarı
Korsan balolar özellikle ilk ve orta öğretim öğrencilerinin ilgisini çekiyor.
Okul idarelerinden ve aile birliklerinden habersiz balolar tertip eden bazı kişiler, anlaştıkları öğrencilerle organize çalışıyor. Sınıflarındaki arkadaşlarını baloya katılması için ikna eden öğrencilerden para almayan organizatörler, gelen istekler doğrultusunda program çeşitliliği sağlıyor.
Reklamlarda balo programı yemek, müzik ve alkolsüz içki olarak belirtilmesine rağmen bedeli ödenirse alkollü içecekler ve oryantal temin edilebileceği ise not olarak düşülüyor.
Aynı kişiler, sanal ortamda da farklı alternatif balo programları düzenliyor. Bunlardan en çok tercih edileni, denetimlerin yapılamadığı tekne organizasyonları. Eğitimciler, ailelere çağrıda bulunuyor: ‘Çocuklarınıza sahip çıkın.’
MEB’den uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın gönderdiği mezuniyet törenlerinin aşırıya kaçmadan toplumun ahlaki yapısına uygun düzenlenmesi talimatını dikkate alan Ankara, İstanbul ve Bursa Milli Eğitim müdürleri, okul müdürlüklerini uyardı.
Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, mezuniyet etkinliklerinin okul tarafından organize edilip velilerin aşırı yükten korunmasını istedi.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız imzasıyla yayınlanan ‘Okul Öğrenci Güvenliği ve Yıl Sonu Faaliyetleri’ uyarı yazısında ise “5 yıldızlı oteller yerine okul bahçelerini tercih edin. Velileri sıkıntıya sokmayın. Törenler müdürlerin bilgi, denetim, gözetiminde yapılıp toplumun ahlak anlayışı, gelenek ve göreneklerine uygun olmalı.” uyarısı yapıldı.
Bursa Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar da, yılsonu eğlencelerinin okul bahçelerinde yapılmasını istedi.
Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, otellerde ve teknelerde yapılan mezuniyet gecelerinin pedagojik olmadığı gibi, ailelere de büyük yük getirdiğini ifade ederken, Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsan Yıldız ise, “Ülkemizde bu tür abartılan birçok kutlama var. Her şey usulüne göre yapılmalı.” diyor.
Sanal Ortam Balo İlanları İle Dolu
Okulların kapanmasına kısa bir süre kala vitrinlerde ve sanal ortamda balo ilanları arttı. Şirketler öğrencilerin ekonomik durumlarına göre farklı alternatifler sunuyor. İnternette ise daha çok ‘teknede balo’ ilanları mevcut.
Teknelerde kişi başı ücret (grup bulmak kaydıyla) 30 liradan başlıyor, talebe göre fiyat artıyor. Lokanta ve restoranlarda 20-100, otellerde ise 60-150 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Buralarda da yemek, müzik ve alkolsüz içki fiks menü. Alkol, oryantal ve diğer istekler talebe göre karşılanıyor.
Polis ise bu tür eğlencelere karşı aileleri uyarıyor. Çocukların arkadaş ortamından çabuk etkilendiğine dikkat çeken emniyet yetkilileri, hayatında hiç alkol kullanmayanların bile bu tür organizasyonlarda içki içebileceğine işaret ediyor.
Öğrencilerin psikolojisi bozulur
Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimlerini Bölüm Başkanı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sırrı Akbaba, bu programlarda çıtanın iyi ayarlanması gerektiğini vurguluyor.
Ekonomik gerekçelerle törene katılamayan öğrenciler olduğuna dikkat çeken Akbaba, “Bu kutlamalar astronomik rakamlara ulaşırsa o zaman sıkıntı doğurur. Bu durum bazı öğrencilerin boynunun bükük kalmasına yol açabilir.” uyarısı yapıyor.
Etkinlikleri yasaklamanın çözüm olmadığına işaret eden Akbaba, şunları söylüyor: “Önemli olan dozunun iyi ayarlanması ve kültürümüz ile bezenmesidir. Avrupai tarzda bir balo şekline dönüştürülmemeli. Özellikle son zamanlarda Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi yeni âdetler çıktı. Bunlar bir tür tüketim çılgınlığı. Küreselleşmenin getirdiği durumlardan biri. Bunu yasaklamak yerine kendi kültürümüzle bu rüzgârının önüne geçebiliriz.”
Balo fiyatları el yakıyor
Mezuniyet baloları öğrencilere verdiği zararın yanında ailelere de büyük yük getiriyor. Ekonomik gücü iyi olan öğrenciler oteller ve tekneleri tercih ediyor. Düğün salonları, lokaller ve restoran

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM