Anasayfa / Güncel Haberler / AFGANİSTAN ‘I DOĞRU OKUMAK

AFGANİSTAN ‘I DOĞRU OKUMAK

Babür Türk devletini yıkıp Hindistan’ı ele geçiren İngilizler Hindistan’da kalıcı olmak için Afganistan’ı da elinde tutması gerektiğine inanır. 1842 de Kabil’i ele geçirir. Ancak Babür Türk devletinin bir parçası olan Afganistan’lı yurtseverlerin sert direnişi ile karşılaşır ağır yenilgiler alır ve Afganlılarla anlaşmak zorunda kalarak geri çekilir ve Hindistan Afganistan sınırı bir dizi savaşlardan sonra çizilir. Afganistan ve Hindistan sınırını, 1893’te bu savaşlar sonrası dönemin İngiliz sömürgesi olan Hindistan’ın Dışişleri Bakanı Sir Henry Mortimer Durand tarafından çizilir. Bu hattın bir tarafı Afganistan sınırı diğer tarafı Hindistan sınırı olarak kabul edilir. Pakistan 1947 yılında bağımsızlığına kavuşunca bu sınır Afganistan Pakistan sınırı olur.
Pakistan o zamanlar Hindistan’ın bir parçasıydı. 1947 yılında bağımsızlığını alır ve Afganistan sınırında yaşayan Paştunlar ile Afganistan daki Paştunlar arasında sınırın kalkması konusunda sürekli tartışmalar yaşanır. Hatta Pakistan ile Taliban arasındaki savaş aslında dinci militanlarla Pakistan ordusu arasındaki bir savaş gibi gözükse de aslında radikal dinci elbisesi giymiş etnik Paştun’larla Pakistanın nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Pencab’lılardan oluşan Pakistan ordusu arasındaki etnik bir savaştır. Zira Paştunlar (yani Taliban) sınırı tanımıyor Pakistanın kuzey bastısı ile Afganistan’ın güney doğusu birleşerek büyük bir Paştun devleti kurulsun istiyorlar.Bu aslında 1700 lü yıllardan beri bölgede oynan ve “Büyük Oyun” adı verilen oyunun son perdesi idi. Ve oyunun (planın) sahibi İngiltere-ABD’dir.

Büyük oyun Napolyon’un Osmanlı İmparatorluğu ve İran ile birleşerek kendisin ve Osmanlıların Doğu Avrupa’dan ve yine İran ve Osmanlı İmparatorluğu Kafkasya ve Asya’dan Rusları saldırarak Rusların sıcak denizlere inmesini engelemek için ortaya attığı planın tarihteki adıdır. Bu gün aynı oyun belli ölçüde oyuncular ve içerik değiştirilerek devam etmektedir. Aynı oyun sonra Ruslara karşı İngilizlerin oynadığı Ardından ABD’nin çin ve bölge ülkelerine karşı oynadığı oyunundur ve devam etmektedir. İşte aslında son gelişmeleri anlamak için Afganistan Pakistan ve Hindistanı bu “Büyük Oyun” çerçevesinde okumak gerekir.

Afganistan nüfusunun büyük bir kısmı Türk nüfusudur. Hazara, Özbek Türkmen,Kızılbaş Afşar Karakalpak’lardan oluşur. Tacik denilen topluluk ise ilk Müslüman Türk devletleri olan Karahanlı ve Samanoğullarının bakiyesi olan farsileşen Türklerdir. İngilizler bölgeyi yönetmek için etnik kimlik ve mezhep ayrılıklarını büyük bir ustalıkla iç çatışmalara dönüşmesini sağlamışlardır bundan da çok büyük başarılar sağlanmışlardır. Bunun ne iyi örneği bir dönem Afganistan nüfusunun %40 ına yakınını oluşturan Hazara Türklerinin rafizi alevi oldukları gerekçelerle çok büyük katliamlara uğratarak kitleler halinde öldürmesidir. Orta Afganistan’ın tamamında özerk topraklarında yaşayan Hazaralar öldürüldükçe boşalan verimli topraklarına Paştunlar yerleştirilir bu günkü Afganistanda Paştunların büyük bir kısmı da bu katliamlar sonrası Afganistan’a yerleşen Pakistan kökenli Paştunlardır.Paştunların Afganistandaki nüfusu hızla arterken Hazaraların %40lara varan nüfusu ise %20 lere kadar gerilemiştir. Ancak günümüzde Afganistan’daki en önemli etnik grup Paştunlar olmuştur. İngiltere ve ABD’nin Afganistan’dan çekiliyoruz adı altında terk ettiği yüzlerce milyar dolarlık son model silahlarla donattığı Taliban ve Paştunlar bugün Afganistan’ı büyük ölçüde ele geçirmişlerdir. Ama silahların bırakılması da planın bir parçasıdır.

 

İşte taliban İslamcı gibi gözüken ama aslında İngiliz’lerin yardımı ile bir Paştun milliyetçi devleti kurmaya çalışan bu insanlardır. Perde arkasında ise büyük oyunda İngilizlerin elindeki bir karttan ibarettir. Daha önce söylediğim gibi kendileri gibi Müslüman sünni Hanefi olan Uygurlara karşı akılmaz işkenceler ile yok eden Çin’e karşı en ufak bir ses çıkarmayan ve ama defalarca çini dost ve kardeş olarak gördüğünü ilan eden Taliban’ın ve onları kullanan İngilizlerin asıl amacı Kadim Türk yurdunda Türkleri yok etmektir Gerisi lafı güzaftır.

TÜRKİYE NE YAPMALI
Türkiye mutlaka Afganistan’da barışın tesis edilmesinde Afganistan’a destek olmalıdır ama bunu yaparken de Taliban adlı İngiliz ordusunun amacının İngilizlerin desteği ile bir Paştun devleti kurmak amacında olduğunu gözden kaçırmamalıdır. Afganistan’da ki Türklere her türlü yardımı sağlamalıdır. Eğitim okul sağlık hizmetlerinde destek olmalıdır. Ayrıca bölgedeki Türklere askeri eğitim ve lojistik hizmetleri de vermelidir bunları gizli saklı değil açıktan ve büyük bir cesaretle yapmalıdır. Bu yardımları sadece bölgede yaşayan Türklere değil tüm Afgan halkına yapmalıdır.

Ancak oradaki Türklerin çok ciddi bir güvenlik sorunu vardır ve korunmalarında ana unsurun oradaki Türklerin kendileri olduğunu oradaki kardeşlerimize anlatmalıdır. Amacımız Tüm Afganistan’a barış ve kardeşliğin gelmesi olmalıdır bunu sağlarken de Hazara Özbek Türkmen Kızılbaş Karakalpak Avşar Kırgız tüm Türklerin haklarını uluslararası arenada savunmalı dile getirmelidir. Zira unutulmamalıdır ki Afganistan Anadolu Türklerinin çok büyük bir kısmının ana vatanı ve geldikleri yer olan HORASANIN bir parçasıdır. Afganistan da oynanan büyük oyundaki son perde de yüzlerce yıldır bir çok katliama uğramış olan Kadim Türk yurdundaki son Türklerin de yok edilmesidir. Bunu da İslamcı elbisesi giymiş etnik milliyetçi Taliban’a yaptırmaktadırlar. Afganistan’daki son gelişmeleri böyle okumak gerekir.

Çok Okunan Haber

Mersin’de iki Doktorun tartışması cinayetle bitti

Mersin’de sağlık ocağında bir doktorun meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldüğü cinayetin ‘tutanak’ yüzünden işlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir