Adlî Tıp noktayı koydu:

Adlî Tıp noktayı koydu:

Adli Tıp Kurumu, İkinci Ergenekon iddianamesinin 1 numaralı sanığı eski Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un sorgulanmasında sağlık açısından bir engelinin bulunmadığına karar verdi.Edinilen bilgilere göre, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebiyle yapılan muayene üzerine hazırlanan Adli Tıp’ın raporu da 2 Nisan 2012 tarihinde Silivri’ye ulaştı. Böylece, sağlık sorunları sebebiyle 2008 yılında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıktan sonra sorgulanmayan ve savunmasını yapmayan Eruygur’un, önümüzdeki günlerde mahkemeye çağrılmasının önü açıldı. Eruygur, Ergenekon terör örgütü yöneticiliği ile suçlanıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Adli Tıp Kurumu’na yazı yazarak, Şener Eruygur’un nöroloji ve psikiyatri bölümlerinde muayenesinin yapılıp, geçirdiği kafa travmasının beyin fonksiyonlarında bozukluk ve kalıcı etkiye neden olup olmadığının tespit edilmesine karar vermişti. Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen rapor davaya bakan mahkemeye ulaştı.

Raporda, Eruygur’un sağlık açısından duruşmalara katılmasında bir engel olmadığı belirtildi. Mahkemenin bu rapor üzerine Eruygur’u, ifadesinin alınması için duruşmaya çağırması bekleniyor. Şener Eruygur’un GATA’daki tedavi sürecinde yaşananlar tartışma konusu olmuştu. Albay Mehmet Nusret Demircan ile Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur arasında geçen konuşmalar internet sitesine düşmüştü. Albay Demircan olduğu ileri sürülen kişi, “Buradan taburcu edilirse tekrar aynı şeyler yaşanır endişesi var. Bu sebeple taburcu işlemlerini iptal ettim.” diyordu. Aynı şahıs, bir başka doktorla konuşurken, “Ne zaman fatura edilecek bu? Nasıl fatura edilecek? Bir tane kan testi gözükmüyor. Bir tane film gözükmüyor, bomboş yatıyor. Emekli Sandığı fatura edilirken ne olacak?” ifadelerini kullanıyordu.

Ergenekon kapsamında açılan ikinci iddianamenin sanıklarından olan Eruygur, 1 Temmuz 2008 tarihinde tutuklanmıştı. Tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde Eylül 2008’de düşerek beyin kanaması geçiren Eruygur, sağlık gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. İddianamede, ‘Ergenekon terör örgütünde yönetici’ olmakla suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı Eruygur’un 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenirken, 142 ile 246 yıl arasında hapsi de öngörülüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM