Anasayfa / Güncel Haberler / ADAMA İŞ DEĞİL, İŞE ADAM ALDIK

ADAMA İŞ DEĞİL, İŞE ADAM ALDIK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediyeden binlerce işçi çıkartıldığı yönündeki söylemlerin tamamen yalan ve yanlış olduğunu söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana elbette belediye ile ilişkisi kesilenler olduğunu kaydeden Başkan Seçer, “Yılbaşı raporları doğrultusunda son 21 aylık süre içinde belediye ile ilişkisi kesilen kişi sayısı 1.050 civarında. Bu rakamın içinden emekli olan, vefat eden, istifa eden ve askerlik gibi sebeplerle ayrılanları çıkarsak, bizim yönetim olarak iş akdini feshettiğimiz kişi sayısı 650’dir. Bu 650 kişiden önemli bir kısmı bizden önceki yönetim tarafından seçimlere 6 ay kala alınan kişilerden oluşuyordu. Seçimlere az bir süre kala, belediyeye bu kadar sayıda personel alınmasını doğru ve etik bulmadığımız için, iş akdini feshettiğimiz ilk personeller bu kişilerden oluşuyordu. Bunların dışında kalan kısmının iş akdi ise belediyenin çalışma kurallarına, anlayışına ve disiplin kurallarına uymadıkları gerekçesiyle kesilmiştir. Burası sonuçta bir devlet kurumu. Hiçbir personel işe gelmeden maaş alamaz, çalışma kurallarını yok sayamaz, burada siyaset yapamaz ve hizmet ettiği vatandaşa saygıda kusur edemez. Eğer bunları yaparsa bedelini de öder” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereği zaten tüm kurumlarda ve işletmelerde 10 aydır işçi çıkarmanın yaşanmadığını hatırlatan Başkan Seçer, “Siyaset, insanların gözünün içine bakarak yalan söylemekle veya topluma nifak sokmakla yapılmaz. Bizim yönetim olarak istihdam politikamız bellidir. Biz, personelin siyasi geçmişine değil, belediyeye nasıl bir katma değer sağladığına ve ne ürettiğine bakıyoruz. Siyasi görüşü ne olursa olsun; belediyede iş ahlakına uygun olarak çalışan, üreten ve iş disiplinine bağlı olan personel, benim başımın tacıdır. Personellerimiz arasında bulunan memur, kadrolu işçi, sözleşmeli veya sürekli işçilerimiz arasında hiçbir fark gözetmedik ve kimseyi herhangi bir nedenden dolayı ötekileştirmedik. Çünkü, bizler insanları siyasi görüşüne, inancına, ırkına, mezhebine göre ayıran bir zihniyetin temsilcileri değiliz. Elbette benim de siyasi bir kimliğim var ve özünde siyasetçiyim. Ancak, bana göre 3-5 oy daha fazla almak veya kendi tabanımı bir arada tutmak adına; gerçekle alakası olmayan söylemlerle insanları birbirine düşman etmek ahlaken de yanlıştır, dinen de yanlıştır, hukuken de yanlıştır. Kimse de bu konuda bana ahlak dersi vermeye kalkmasın” dedi.

Mazbatasını aldığı andan itibaren kendisine oy veren-vermeyen tüm Mersinlilerin belediye başkanı olmaya azami özen gösterdiğini vurgulayan Başkan Seçer, “Bizler de elbette personel alımı yaptık. Fakat, personel alımlarını kesinlikle eş-dost muhabbeti veya siyasi saiklerle yapmadık. Bizim tüm personel alımlarımız, daha fazla hizmet üretmek için ve tamamen ihtiyaç duyulan alanlara yönelik yapılmıştır. Aldığımız personeller arasında üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize kurs veren ve yıllardır atama bekleyen öğretmenlerin yanı sıra, pozitif ayrımcılık yaparak aldığımız 500 kadın personel de yer almaktadır. Bu kadınlarımız her gün sabahın erken saatlerinden başlayarak Mersin’in sokaklarını ve caddelerini tertemiz yapıyorlar. Toplu taşıma araçları için 100 şoför aldık ve bunun da 30’u kadın. Bu arada Kadın Daire Başkanlığı’nı kurduk ve yapılandırdık. Engelliler, sağlık, evde bakım hizmetleri başladı. Mola evleri açıldı. Bütün bunlara uzman insanlar lazım. Sosyolog, terapist, psikiyatrist gibi. Biz bunları alıyoruz. Yani kısaca adama iş değil, işe adam alıyoruz” dedi.

Her kurumda olduğu gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde de birimler arasında personel atamalarının olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “İnsan Kaynakları Daire Başkanlığımız koordinesinde; personel fazlası olan birimlerden, personel ihtiyacı olan birimlere atamalar yapılmaktadır. Hiçbir personele, emekli olana kadar aynı birimde veya istediği birimde çalışacağı taahhüdünde bulunmadık. Belediye’de işlerin düzenli yürümesi için personel atamaları geçmişte de yapılmıştır, şimdi de yapılmaktadır, gelecekte de yapılacaktır. Ayrıca, herkesin kendi yeteneğine veya uzmanlık alanına göre bir birimde görev yapmasına özen gösteriyoruz. Bu konu, sonuçta idarenin tasarrufunda yer almaktadır” dedi.

 

 

Çok Okunan Haber

MERSİN LİMANI VE İDAM CEZASI

  Kardeşlerim hazır Anayasa tartışmaları başlamış ve gündeme  oturmuşken biz de bu tartışmalara ve gündeme …

2 Yorumlar

  1. bu işi anlamadık. 40 yaşına gelmiş sanatçı bir oğlumuz vardı. çağırdılar görüştüler. çağıracağız dediler. daire başkanı değişti. sanatçı kadrosu bir ekik kaldı.

  2. bu işi anlamadık. 40 yaşına gelmiş sanatçı bir oğlumuz vardı. çağırdılar görüştüler. biz haber vereceğiz.
    dediler. daire başkanı değişti. sanatçı kadrosu bir eksik kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir