Anasayfa / Güncel Haberler / ACI GERÇEKLER

ACI GERÇEKLER

 

 

Derin sessizlikleri, hüzünleri, kederleri kimi zaman öfkeleri, korkuları barındıran bir kavramdır ölüm. Yaşamın kendi içinde, iyiyi de kötüyü de barındırdığının en somut örneğidir. Bir tarafta doğum diğer tarafta ise ölüm olmasıdır. Zordur kabullenmek gidişleri. Bu yüzden birçok tepkiler verilir. İç dünyamız ile dış gerçeklik arasında uyum sağlamak için yaptığımız uzlaşma sürecidir ölüm.

Dünyasal ölüm insanın hiçbir zaman kaçamayacağı herkesin tadacağı en büyük gerçekliktir. Üzerine konuşmanın en zor olduğu konulardan biri belki de ölüm. Ölüm yoluyla kayıptan söz edildiğinde yas ve üzüntü çok farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Tüm canlılar, yaşamları boyunca, kendi vücutlarında ve çevrelerinde ortaya çıkan olaylara karşı belirli bir reaksiyonla karşılık verirler. Yani bu olaylar canlı organizmada belirli bir değişikliğe neden olurlar, onu uyarırlar.

 

 

Birisi hayatımızdan gittiğinde bunu anlamlandırmak zordur.’ Kişi herhangi bir kayıp veya ayrılık yaşadığında zihinsel, duygusal ve fiziksel reaksiyonlar gösterir.

Ölüm bir yaşamı sonlandırır, bir ilişkiyi değil. Genç insanlar olarak kendimizi dokunulmaz olarak algılarken; yetişkin bireyler olarak ölümün bizlerin değil ama başka insanların başına gelebilecek bir şey olduğunu düşünürüz. Yaşlanabileceğimizi, ancak ölümlü olduğumuzu veya öleceğimizi düşünmeyiz.

Ancak ne yazık ki ölümlü olma, ya da bunun bir kader oluşu kaçınılmazdır. Kendimizin ölümlü oluşu bir yana, yakınlarımızın da ölümlü oluşu diğer bir katlanılması güç gerçektir. Sevdiğimiz bir insanın ölümü duygusal açıdan yıkıcıdır.

 

Zaman zaman hepimiz, yalnızlık, depresyon, çaresizlik, umutsuzluk ve suçluluk psikolojisi gibi duygularla yüzleşiriz. Aile üyelerinden birinin ölüm anı, önemli bir ilişkinin sonlanması, öz benliğimizi altüst edebilecek olaylar, değersizlik duygusu, bir mali çöküntü yaşatır. Eğer iradenizin tercihini kendinizin kullandığı idrakiyle hayatınızı her an yeniden yapılandıracak potansiyelinizin olduğuna inanırsanız, bu tercihini kendi kullanan insan olduğunuz anlamına gelir. Diğer ekollere göre buna gerçek kendilik denir. Ama insanoğlu bulunduğu konumdan hiçbir zaman memnun olmamıştır. Kayıp sonrası yaşanan üzüntü, bireyin kayıp nedeniyle yaşadığı duygusal sıkıntı durumudur. Genel bir ifadeyle “bireyin kişiliği ve ruhsal yapısı üzerinde şu veya bu ölçüde kalıcı bir etki bırakan olağandışı, felaket niteliğinde bir yaşantının anılarından kaynaklanan bir rahatsızlık ve bunaltı durumu” olarak tanımlanabilen ruhsal travmalar arasında ölüm birincildir.

Aldanmayın.İnsan Ne Ekerse Onu Biçer.İyilik Yapmaktan Usanmayın.Fırsatınız Varken İyiylik Yapın.Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

 

Çok Okunan Haber

DAYANIŞMA KAMPANYASINA İLK DESTEK GÜLTAK’TAN

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyasına destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir