Anasayfa / Güncel Haberler / ABD’nin Saddam Hüseyin İtirafı

ABD’nin Saddam Hüseyin İtirafı

O konuşmamdan çok pişmanım!
Powell’dan tarihi itiraf

11 Eylül’ün ardından önce Afganistan’a sonra Irak’a düzenlenen operasyonlarda ABD Dışişleri Bakanı olaran Colin Powell, saldırıların 10’uncu yıldönümünde bir zamanlar kendi bakanlığı tarafından teröristlere yardım ettiği iddia edilen El Cezire televizyonuna röportaj verdi.

Powell, Irak Savaşı öncesinde BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmadan dolayı çok pişman olduğunu söyledi. Konuşmasında Saddam Hüseyin’in mobil kimyasal silah laboratuvarları bulunduğunu elinde tuttuğu minik şarbon şişesiyle iddia eden Powell, savaşın ardından Irak liderinin kitle imha silahlarına rastlanmaması nedeniyle “derin bir pişmanlık” duyduğunu ifade etti: “Bana istihbarat bilgileri o konuşmadan sadece 4 gün önce ulaştırıldı. Ben de elimdeki verilere göre bir konuşma hazırladım. İstihbarata inandım. Sadece ben değil, Başkan ve yönetimdeki tüm arkadaşlarımız inandılar. Ancak daha sonradan anladık ki verilen bilgiler hatalıydı, üzerinde oynanmış ve gerçek olmayan bilgilere dayanıyordu. Ben hiçbir şey uydurmadım ama yine de derin bir pişmanlık duyuyorum.”

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR, YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ’NÜN KAZI BAŞKANI ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

BAŞKAN SEÇER: “YUMUKTEPE’NİN MERSİN’E YARAŞIR BİR ARKEOPARK OLMASI İÇİN KARARLIYIZ” CANEVA: “ÇOK HEYECANLANDIM, ÇOK MUTLUYUM” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir