Anasayfa / Güncel Haberler / AB ZİRVESİNDE ÇATLAK

AB ZİRVESİNDE ÇATLAK

27 üyeli Avrupa Birliği’nin (AB) krize karşı topyekûn mücadele planının tartışıldığı Brüksel’deki zirvede İngiltere çatlağı yaşandı. Almanya ve Fransa’nın hükümetler arası mali disipline yönelik sıkılaştırma planına İngiltere Başbakanı David Cameron’dan veto gelirken İsveç, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bu konuda çekimser kaldı. Dün Brüksel’de sona eren zirvede, ‘bütünleşme’ hedefi bir türlü sağlanamadı. AB ülkelerinin kendi çıkarları daha ön plana çıktı. İngiltere, Euro Bölgesi’nin 17 ülkesiyle taban tabana zıt bir görüş ayrılığı sergiledi. Öyle ki anlaşmazlığa düşen İngiltere Başbakanı Cameron, zirve sonucunu beklemeden ülkesine döndü.


6 AB ÜLKESİNDEN DESTEK
Bu durum karşısında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi’nin 17 ülkesiyle “Schengen misali” yeni bir anlaşma yapmaya karar verdi. Schengen üyesi olan ve aynı zamanda euro kullanan 17 ülke arasında varılan anlaşmaya, Euro Bölgesi dışındaki 6 AB ülkesi de katılacağını açıkladı. Bu ülkeler Bulgaristan, Romanya, Danimarka, Letonya, Litvanya ve Polonya’dan oluşuyor. İsveç, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti ise yeni anlaşmaya katılmadan önce parlamentolarına danışma kararı aldı. AB içindeki bu anlaşmanın Mart 2012’de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Zirveden gelen anlaşmazlık haberleri Avrupa borsalarında düşüşe neden oldu. Öte yandan, AB liderleri Avrupa’nın kurtuluşu için Uluslararası Para Fonu’na 200 milyar euro katkıda bulunacak.


HIRVATİSTAN’A AB’DEN ONAY
Zirve kapsamında Hırvatistan da AB’nin 28’inci üye ülkesi ilan edildi. Hırvatistan, başvurusundan 9 yıl sonra AB’ye tam üye oldu. Türkiye’nin ise 1999’dan bu yana sürdürdüğü üyelik müzakelerinde önüne türlü zorluklar çıkartılıyor. AB, 12 yılda Türkiye’nin 13 müzakere başlığından sadece birini sonlandırdı. Geri kalan 12 müzakere başlığı ise daha çok ‘Kıbrıs’ konusu yüzünden donduruldu.


AB KENDİ İÇİNDE AYRILIYOR
AB içindeki ayrışmalar ilk defa, Schengen vizesi uygulayan ve uygulamayan ülkeler şeklinde başlamıştı. Şimdi ise euro kullanan ve kullanmayanlar şeklinde yine iki cepheye ayrılan AB’de uyuşmazlıklar daha da gün yüzüne çıktı. AB bütünlüğünün mimarı ve babası olarak gösterilen AB Komisyonu eski Başkanı Jacques Delors, AB zirvesinde kaydedilen bu uzlaşmazlıklardan sonra AB’nin yeniden yapılandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Çok Okunan Haber

Zenginlere cennet, yoksullara cinnet…

  Lise ve Üniversite yıllarımda yaz boyu babama yardım etmek, ofis işlerinin bir kısmını üstlenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir