Anasayfa / Güncel Haberler / 78’Lİ İL BAŞKANI A.RIZA TAŞDELEN

78’Lİ İL BAŞKANI A.RIZA TAŞDELEN

“ Çağdaş bir insan mezhep ve etnik kökeni öne çıkartmaz; ortaçağ kimlikleriyle hareket etmez” A. Rıza Taşdelen

Sosyal medyada, hayli ilgi gören bir yazı dolaştı. Orada 1950-1970 yılları arasında doğanların özelliklerinden bahsediyordu. Kendim de aynı zaman aralığında doğduğumdan iyi bilirim. O kuşağın en büyük özelliği toplumcu ve mücadeleci oluşudur. 1956 Ceyhan doğumlu Ali Rıza Taşdelen kuşağının özelliklerini fazlasıyla taşır. Hele hele bir de 68’li ya da 78’lilerin arasında bulunmuş iseniz, tabiri caizse siz ‘çeliğe su verilmiş gibisinizdir’.

Çünkü onun yaşam eğrisi bunu doğrular nitelikte. İlk gençlik yılları itibarıyla 1975’ten bu yana Aydınlıkçı hareket içinde yer aldı. 1976’da Ceyhan- Tuzlugöl Halk Birliği yöneticiliği ve 1978 TİKP Ceyhan ilçe başkanlığı yaptı. Ocak 2020’de de Vatan Partisi Mersin il başkanlığı görevine seçilen Taşdelen, tam bir fikir, görev ve mücadele adamı… Fikir adamı demem şundandır; onun yüzlerce makalesi, onlarca araştırma yazısı Teori Dergisi’nde yayımlanmıştır. Geçenlerde ‘Paris Komünü’nden Sarı Yeleklilere- Fransız Sosyal Demokrasisi’ adlı kapsamlı araştırma kitabı çıktı. Onlarca senelik çalışma ürünü bu inceleme kitabı, Fransız ve Avrupa siyasi tarihine güçlü bir ışık tutmaktadır. Kendisine ‘sosyal demokratım, sosyalistim’ diyenler bu kitabı mutlaka okumalı!

Taşdelen; elinde birden fazla unvanı tutan bir insan. Teknik adamlığı Adana Teknik Lise mezuniyeti kaynaklıdır. O bir sosyolog. 1980 sonrası ailesinin yaşadığı Fransa’ya yerleşti ve Lyon Üniversitesi’nde sosyoloji lisans eğitimi. Paris Üniversitesi’nde aynı dalda mastır yaptı. Gazeteci Taşdelen; 1987’de 2000’e Doğru dergisinde mesleğe adım attı. Gökyüzü, 2000’e Doğru, Yüzyıl, haftalık ve günlük Aydınlık ve Teori dergilerinde haber ve araştırma yazıları yayımlandı.

Televizyoncu- yazar Taşdelen; Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesinin Fransa temsilciliği yaptı. 2011’den bu yana günlük Aydınlık gazetesinde ‘Paris’ten’ adı altında hafta bir köşe yazısı yazmaktadır. Siyasetçi Taşdelen; 1980’den günümüze Fransa’da Vatan Partisi’nin çeşitli kademelerinde yöneticilik yaptı. 2018 sonunda Türkiye’ye dönmeden önce Vatan Partisi Avrupa yöneticiliği ve Fransa temsilciliği görevini yürütüyordu. Toplumcu Taşdelen; Paris Atatürkçü Düşünce Derneği ve Lyon ADD derneklerinin kuruluşlarına önderlik etti. Derneklerin yöneticilik ve başkanlık görevlerinde bulundu. Aile babası Taşdelen; üç çocuk altı torun sahibidir ve aile yapısına büyük önem verir.

Hacimli biyografi sahibi, arkadaş ve dost canlısı, dolu dolu insan Ali Rıza Taşdelen, ülkesine döndü ve Mersin’e yerleşti. Bu kanaatimce Mersin açısından bir kazanımdır. Şöyle ki ülkemizi ve şehrimizi dışarıdan daha sağlıklı değerlendirme imkanına sahip olduğumuzu düşünmekteyim. Yurtdışı deneyimi, insana zenginlik katar. Oradaki olumlu tecrübeleri buraya aktarma noktasında faydalıdır. Ayrıca şehrimizde bir Fransa uzmanı, AB uzmanı sayılabilecek bir sosyologun varlığı, bize ancak güç katar.

Bakınız o bugünkü Fransa hakkında neler diyor: “ Fransa emperyalist bir ülkedir. 100 yıl önceki Sevr’deki bakış açısı neyse bugün de öyledir. Unutulmasın Sevr, Paris’in bir banliyösüdür. O gün nasıl Ermeni ve Kürt meselesini kaşıyarak Osmanlıyı parçalamak istediler ise, şimdi de aynı politikayı izlerler. Ermeni diasporasının Avrupa’da en güçlü olduğu ülke Fransa’dır.” O,  her şeye rağmen tüm insanları ‘aynı kaba’ sokmak istemez. Diaspora yanlıları, bölücülük yanlıları ile diğer insanları ayrı tutmasını da iyi bilir.

Sözde Ermeni soykırımının bir emperyalist yalan ve plan olduğunu vurgulayan Taşdelen, genel başkanları Perinçek’in önderliğinde on yıllık bir mücadele sonucu AİHM’de kazanılan davanın, yüz yıllık yalanı bitirdiğine dikkat çekiyor.

Kendini topluma adayan ve kişisel hiçbir çıkar gözetmeyen Taşdelen, günümüz Avrupa’sı ve Fransa’sı için şu tespitlerde bulunuyor: “  Genel olarak Avrupa bir kriz içinde. Küreselleşme ile beraber, Batı toplumlarında büyük bir yozlaşma başladı. Az okuyan sosyal ilişki bakımından asosyal bir toplum ortaya çıktı. Sosyal haklar budandı. Irkçılık arttı. Fransa da bundan nasibini aldı. İki yıldır sarı yelekliler eylemde. Biz hala Avrupa’yı özgürlüğün, demokrasinin beşiği olarak biliriz ama bu gerçek değil.”

Çiçeği burnunda Mersin Vatan Partisi İl Başkanı Taşdelen; partisini Mersin halkıyla tanıştırmak ve kentimizin sorunlarıyla ilgilenmek istiyor. Parti örgütünü toparlamak ve üreticilerle, çiftçilerle, emekçilerle daha çok bir araya gelmek ve onları partisine kazandırmak istiyor.

Vatan Partisi’nin ana politikasının Kemalist Devrimi tamamlamak ve altı oku hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Taşdelen, “ Biz psikolojik savaşa maruz bırakılan bir partiyiz. Bunun arkasında ABD ve piyonları vardır. Sosyal medya emperyalist güçlerin propaganda aracıdır ve orada büyük bir bilgi kirliliği vardır. Acilen milli sosyal medya platformlarına ihtiyaç vardır” diyerek şimdilik sözlerine son veriyor.

 

 

Çok Okunan Haber

Bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi!

Kuzey Galler’de, yaklaşık bin 700 akıl hastasının, yeni tip korona virüs salgını sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir