4+4+4 ?

4+4+4 ?

İlköğretime 3 yeni ders
Kitapçığa göre, imam hatip dışındaki okullarda da kız öğrenciler Kuran derslerinde başörtüsü takabilecek. Din derslerine imam hatip lisesi öğretmenleri de girebilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran yasanın uygulanmasına ilişkin olarak merak edilen soruları yanıtlamak amacıyla “4+4+4 kitapçığı” hazırladı. Kitapçığa göre, ilkokul 4. sınıftan itibaren okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin yanı sıra 1. sınıftan itibaren “ahlak eğitimi”, “değer eğitimi” veya “karakter eğitimi” gibi uygulama temelli derslere yer verilebilecek. Din eğitimi içerikli derslere imam hatip liselerindeki meslek dersi öğretmenleri ile ilahiyat mezunları da girebilecek. Sadece ders sırasında olmak üzere imam hatip okulları dışındaki okullarda da kız öğrenciler Kuran derslerinde başörtüsü takabilecek.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in önsözüyle 58 sorunun bulunduğu kitapçıkta yeni sistemle ilgili merak edilen hususların bir araya getirildiği kaydedildi. Kitapçığa göre, 4+4+4 sistemi okullarda şöyle uygulanacak:
61 aylık çocuk okula
–  2012-2013 öğretim yılında 30 Eylül 2012 itibarıyla 5 yaşını tamamlayacak olan çocuklar, ilkokul 1. sınıf öğrencisi olarak kaydedilecek. Şu anda ilköğretim 5, 6 ve 7. sınıflarda okuyan çocuklar ise aynı ilköğretim okullarında okumaya devam edecek. 30 Eylül 2012 itibarıyla 66. ayını dolduranların kayıt işlemi e-okul sistemi üzerinden merkezi sistemle yapılacaktır. 30 Eylül 2007’den sonra doğan ve gelişim yönünden yeterince hazır olduğu düşünülen 61-66 ay arasındaki çocuklar ise velisinin istemesi halinde ilkokula yönlendirilebilecek.
–  4. sınıfta okuyan öğrenciler ortaokul öğrencisi olacak. Ancak sınıf numaralarında kesinti ve yeniden başlama söz konusu olmayacak.
–  İlkokul 4. sınıfı tamamlayan çocuklar ya imam hatip ortaokullarına ya da genel ortaokullara devam edecek. Genel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında okutulacak zorunlu dersler ile seçmeli Kuranıkerim ve Hz. Peygamber’in Hayatı derslerinde herhangi bir fark olmayacak.
–  Önümüzdeki öğretim yılı için imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıflarına öğrenci alınacak. Ortaokulların ara sınıflarında okuyan öğrencilerin imam hatip ortaokullarına geçişi mümkün olmayacak.
Ücretli öğretmen formülü
–  İlkokul programları kademeli olarak yenilenecek. 2012-2013 eğitim-öğretim yılı için yeni ders kitapları yazılmasını gerektirecek boyutta bir program değişikliği olmayacak. Ancak önümüzdeki öğretim yıllarında ders kitaplarında bazı değişiklikler yapılabilecek.
–  İlkokullarda, ilköğretim 2-4. sınıflarında okutulan program, yine okutulmaya devam edecek. Ancak 1. sınıf programlarında yeni yaş durumu dikkate alınarak gerekli düzenlemeler yapılacak.
–  Okul öncesi öğretmenleri yine okul öncesi öğrencilerine, sınıf öğretmenleri ise ilkokuldaki öğrencilere ders verecek.
–  Uygulamanın ilk yılında okula kayıt yaşının erkene çekilmesi nedeniyle birinci sınıflar düzeyinde doğacak öğretmen ihtiyacı, sistemde bulunan ücretli öğretmenlerle karşılanacak.
Genel liseler kaldırılacak
–  Bu yıl 8. sınıfta okuyan ve Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) giren öğrenciler, sınav sonucuna göre öğrenci alan okullar ile düz liselere, imam hatip liselerine veya mesleki ve teknik liselerden birine kayıt yaptıracak.
–  SBS sistemi birkaç yıl daha mevcut haliyle devam edecek. Ancak uzun dönemde bu sınavlar eleme, sıralama ve yerleştirme amaçlı değil, programlardaki kazanımların ölçülmesi ve değerlendirilmesi amaçlı yapılacak.
–  Genel liselerin anadolu liselerine dönüştürülmesi çalışmaları önümüzdeki öğretim yılı sonunda tamamlanacak. Genel liseler tamamen kaldırılacak. Bu liseler ya anadolu lisesi ya da mesleki ve teknik liseye dönüştürülecek.
Sınav sistemi sil baştan
–  Liselerden üniversiteye geçişte uygulanan sınav sistemi birkaç yıl içinde değiştirilecek. Şimdiki gibi öğrenci seçme, sıralama ve elemeye

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM