4. Kocaeli Kitap Fuarını 355 bin kişi izledi

4. Kocaeli Kitap Fuarını 355 bin kişi izledi

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin öncülüğünde,Kocaeli Kitap Fuarının bu sene 4.düzenlendi  12-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında..
Kim akıl etmişse çok güzel bir görüntüyü ortaya çıkartmış,kitap fuarının açılacağı gün İzmit’in simgesi olan asırlık tarihi çınar ağaçlarına,beş kilo metrelik yürüyüş yolunun sağına ve soluna çınar ağaçların dallarına  kitaplar asıyor görevliler ve sabah şehre yolu düşen insanları, böylesi çok güzel bir manzara karşılıyor..Çınar ağaçlarında asılı olan kitaplara İzmit kitap severlerde;çınarlar kitap açtı diyorlar.. Ayrıca bu hoş manzaranın fikir babasına ve Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin bizi böylesi ekonomik getirisi olmayan ama kültürel bir zenginlikle buluşturması takdire şayan bir kültürel etkinliği için de teşekkür ediyorum,başarılarının devamını diliyorum.;bu kentte yaşayan bir kitap okuru ve yazar olarak..
Kocaeli Kitap fuarının  bu sene ayrı bir farkı da  30 yıldır  İstanbul’da düzenlenen TÜYAP kitap fuarından sonra Türkiye de ikinci büyük kitap fuarı sıralamasını alması başka bir güzelliği daha ortaya çıkartırken;kitap fuarı düzenlenen İzmir,Bursa,Antalya,Adana ve Diyarbakır gibi illeri geri de bırakıyordu,etkinlik ve ziyaretçi sayısı açısından..İşin tuhaf yanı Ülkenin başkenti olan Ankara gibi bir ilde böylesi bir kültürel etkinliğin olmaması da düşündürücü değil mi? Ankara deyince aklıma dostum Mehmet Altan’ın dünya başkentleriyle kıyaslayan bir karşılaştırması gelir başkent için,Ankara’nın “tahıl ambarı” olduğunu söyler Altan.. 
Altan’ın söylediğini  doğrulamıyor mu Ankara bir başkentten çok sıradan bir taşra kentidir aslında,tek farkı ülkenin başkenti olması ve rantın buradan dağıtılmasıdır..Çıkartın başken olmaktan Ankara’yı; Orta Anadolu illeri olan  Yozgat,Kırşehir  veya Nevşehir’den farkı kalmaz..Üç dönemdir Ankara büyük şehir belediyesini kazanan kişi de, sanatın içine tükürmüyor mu?Sanatın içine tüküren ilde sanatsal faaliyetler ve farklılıklar olur mu? Siz Ankara da yabancı diplomatların eşi ve çocuklarının dışında bir turiste rastladınız mı?Bu tartışma daha çok su kaldırır!..Neyse Biz Kocaeli kitap fuarına dönelim..
Kocaeli Kitap fuarının üçüncüsünde; fuarı izleyen kitap severlerin sayısı 260 bin kişi iken,;4.cüsü düzenlenen kitap fuarını izleyen kitap severlerin sayısı 355 bin 282 kişi ziyaret  etmiş..
Bu sayı sevindirici olmasının yanında ayrı bir farkı daha ortaya çıkartıyor,bu sene 350 yayın evinin fuarda stant açması küçümsenmeyecek bir rakam..Çünkü Türkiye de irili ufaklı bine yakın yayın evi var ve bunun yüzde 35 Kocaeli kitap fuarında yer alıyor,bu sayı çok önemli bir sayı dört yıllık bir süreç açısından; hem de kitap gibi ülkemizde yılarca ve hala da  “suç aleti olarak” görülmüş sicilinin bozuk olması bakımından ..29 Sivil toplum örgütleri de katılarak fuara renk katarken, bunu dışından söyleşi ve konferanslarda fuarın canlılığına ayrı bir edebi tat vermiştir..
Birde gözlerde hoş bir seda bırakan görüntü ise;”bi bana bi Vana” diye fuarın giriş kapısının önüne konulan camdan kitap kumbarasıydı..Kitapları ilk defa kumbara da seyrediyordu Kocaeli kitap fuarını ziyaret eden kitap severler.Artık Kocaeli bir sanayi şehri olmanın yanında bir de kültür şehri olma konusunda önemli bir adım atmış oluyordu, bu kültürel etkinliğiyle..Dileriz bu etkinlik geleneksel hale gelir ve kalıcı olur..
Birazda kitap fuarının bir haftalık etkinliğinin içinde gözlemimi aktarayım; iki sefer ziyaret ettim ve çok keyif aldım,bu zamana kadar bütün açılışları ve açık kaldığı sürece de en az iki kere hemen hemen, tek tek stantları ziyaret etmişimidir.Kitap fuarlarını ziyaret edecekseniz hafta içi veya öğleden önce ziyaret etmelisiniz ki,alacağınız kitapları veya beklenmedik bir kitapla karşılaşmanız veya stantlarda görevlilerle sohbet etmeniz, kitaplar üzeri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM