Anasayfa / Güncel Haberler / 2021 Yatırımları, Mersin’ in payına düşenler…

2021 Yatırımları, Mersin’ in payına düşenler…

 

Eskiden beri iktidar mensupları özellikle de bakanlar, başbakanlar bir ili ziyaret ettiklerinde ellerindeki notlara göz atar, iş başında oldukları dönemde hangi yatırımlara ne kadar kaynak aktardıklarını bir çırpıda sıralar, bulundukları il için nasıl fedakarlıkta bulunduklarını anlatır dururlar..

Sistem değişti ama bu anlamda bir şey değişmedi..

Partili Cumhurbaşkanı da hangi kenti ziyaret ederse etsin, ülkeyle birlikte o ili nasıl uçurduklarını, yatırımlara boğduklarını bir sürü rakam eşliğinde sıralıyor artık..

Rakamlar, karmaşık projeler, alkışlara karışır..

Aslında vatandaş işin o yanıyla ilgilenmez..

Onun derdi, denkleştirmeye çalıştığı aile bütçesi, mutfağı, çocuklarının geleceğidir..

Bu durumda, öncelikle muhalefetin ve elbette medyanın asli işlevi önem kazanır..

İktidarların, iktidarın başındaki isimlerin vaatleri, gerçekleştirdiklerini iddia ettikleri hizmetler kadar, bir kent için önemli hangi projenin ne durumda olduğu, bugüne kadar hangi aşamaya geldiği ve ne zaman sonuçlanacağı gibi somut verileri araştırmak, kamuoyuyla paylaşmak misyon olarak öne çıkar..

Somut örneği Mersin’ den vereyim..

Eskiden Başbakanın günümüzde Cumhurbaşkanının veya diğer iktidar mensuplarının ile aktarılan kaynaklarla ilgili alt alta sıraladıkları pek çok rakamın ne anlam ifade ettiğini, iş ve aş anlamında gerçek ihtiyaçlara o yatırımların ne kadar cevap verdiğini anlamak için her yıl TBMM’ de kabul edilen yıllık bütçe ardından yayınlanan yatırım programlarına bakmak gerekiyor..

İktidardakilerin dile getirdikleri ne varsa vaatten söylemden öteye geçmez, soyuttur..

Oysa yıllık yatırım programları ete kemiğe bürünmüştür ve yol haritasını gösteren somut veriler içerir..

Peki 2021 yatırım programı bu anlamda ne ifade ediyor?

Mersin’ e neler kazandıracak? Neleri değiştirecek?

Bu makalede kamuoyunun da akıbetini merak ettiği, önemsediği projelerden tutun da, Mersin hanesine yazılsa da katkıları hayli tartışmalı kimi yatırımlara kadar bir envanter çıkarmaya çalışacağım..

**

– Çoğumuzu ilgilendirmese de, mevcut iktidarın çok önemsediği elektrik iletim hatları yatırımları yine gözde..

Elektrik iletim hatları dediysem, her yağmurda arızalanan, yazın sürekli kesilen elektrik dağıtımıyla ilgili şebekenin yenilenmesi veya yer altına alınması gelmesin aklınıza..

Belli ki, Akkuyu Nükleer Santralinin üretime geçmesi yaklaşmış. Bu nedenle Akkuyu’ dan çıkacak elektriğin Seydişehir, Konya, Ermenek, Manavgat ve Mersin’ e nakli amaçlı projelere önemli miktarda kaynak ayrılmış..

2021 programında koyulan ödeneklere bakılırsa 5 ayrı iletim hattının Antalya bölümündeki Manavgat’ ı saymazsak 4′ nün tamamlanması hedefleniyor..

– Bir başka ciddi kaynağın Mersin- Osmaniye- Gaziantep ve Konya- Karaman- Mersin yüksek standartlı demiryolu (hızlı tren olarak ta tanımlayabiliriz) projelerine ayrıldığı görülüyor..

6 milyar 91 milyon TL’ ye çıkması ön görülen Konya-Karaman-Mersin hızlı trenine bugüne kadar harcanan 3 milyar 239 milyona ilaveten 2021 için ön görülen kaynak 750 milyon TL..

Gaziantep’ i, Adana ve Mersin’ e bağlayacak yaklaşık 9 milyar TL’ lik hızlı tren projesine bugüne kadar harcanan 1 milyar liraya ilaveten 2021 için ayrılan ödenek 1 milyar 230 milyon..

Demiryolu demişken yılan hikayesine dönen Adana-Mersin 3-4 hatların yapımı için programa 2021 için bin lira koyulmuş..

Veriler işte tam da bunun için önemli..

Hangi projeye öncelik verildiğini buradan anlamak mümkün..

– Bin lira ayrılan bir başka yatırım ise Mersin sanayicisinin artık dile getirmekten bıktığı, gerçekten yorulduğu OSB-Otoyol bağlantısı..

16 km’ lik kent için hayati anlamdaki bu bağlantı yolu için geçen yıl da aynı rakam ayrılmıştı.

– Çukurova Havalimanı alt yapısı için 28 milyon 510 bin lira ayrıldığını da not edeyim. 478 milyon TL’ lik projeye bugüne kadar 407 milyon 715 bin lira harcandığına göre, YİD yöntemiyle ihale edilen üst yapı tamamlanıncaya kadar alt yapının tamamlanacağı anlaşılıyor..

– Mersin- Erdemli bölünmüş yolu için sembolik bin lira ayrılırken, Erdemli- Silifke mevcut yoluna 574 milyon 135 bin liralık ödenek ön görülmüş..

‘Peki, Çeşmeli- Taşucu otoyoluna kaynak nerede?’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim..

O ve diğer yatırımları bir sonraki makalede ele alayım…

 

 

 

 

 

Çok Okunan Haber

TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ve ÜLKEMİZİN FİL TEPKİSİ

  Yunanistan’ın ABD, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan Güney Kıbrıs ve İspanya’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir