Anasayfa / Emlak Haberleri / YENİ YAŞAM MERKEZLERİ

YENİ YAŞAM MERKEZLERİ

İstanbul’un yeni rant merkezleri
Karaoğlu, İstanbul’un cazibe noktalarına dikkati çekti.


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, TOKİ’nin İstanbul’daki gelecek planları hakkında AA muhabirine bilgi verirken, kentsel dönüşüm hakkındaki kanun yürürlüğe girdikten sonra TOKİ’nin, stratejisini belirlediğini belirtti ve öncelikle dönüşüm ve yenileme odaklı proje geliştirilmesine yöneldiklerini söyledi.
Karaoğlu, “Bu dönüşüm kapsamında TOKİ’nin en etkin yapacağı işin başında rezerve alan gelmektedir. Afet kanunu kapsamında iki ana unsur var. Bir, riskli alan, iki rezerve alandır. Öncelikli olarak, riskli alanların riskten arındırılması, boşaltılması, yıkımının sağlanması, vatandaşlarla anlaşma yapılması ve kamulaştırılması yapılacak. Riskli yapılar bertaraf edildikten sonra riskli alanın yeniden planlanması parsel bazında değil, makro düzeyde yapılmalıdır. Genelde bölge planına, yapısına uygun ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde yeni planlama yapılmalı ve yeni projeler geliştirilmelidir. Diğer taraftan da rezerv alanları geliştirip, bu alanlarda daha yaşanabilir, bütün ihtiyaçların karşılanabileceği yeni projeler yapmak TOKİ’nin önümüzdeki süreçteki en önemli hedefidir” diye konuştu.
YENİ YERLEŞİM BİRİMLERİ
Karaoğlu, İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehirlere de dikkati çekerek, “Yeni şehirler, sadece konut alanlarından ibaret olmayacak. Bütün ihtiyaçları içerisinde karşılayabilecek. Merkezi iş alanları, teknik alt yapı alanları ve finans kurumlarıyla birlikte bu yeni şehirler kendi içerisinde yaşayabilecek yeni yerleşim birimleri olacak” dedi.
ANADOLU YAKASINDA OLMASI MUHTEMEL
Avrupa yakasındaki yeni şehrin, Kayabaşı, Bahçeşehir, Ispartakule ekseninde olacağı bilgisini veren Karaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bölgelerin alt yapı, ulaşım ve donatı alanları şu anda ayrılmış durumda. Bölgenin ulaşım sorununu giderecek olan 3. çevre yolu ihalesi yapıldı. Metro, Olimpiyat Stadı’nın oraya kadar geldi. Sağlık Bakanlığı büyük bir sağlık kentinin ihalesini yaptı. Onun dışında fuar ve üniversite alanları, olimpiyat köyü, hızlı tren projesi, çevre yolları ve bağlantı yollarının uygulama projeleri bitti. İnşaat teknolojisi öyle gelişti ki, 3.5 yıl içerisinde bunlar yapılabilecek şeyler. Yeni şehirlerin oluşumunda TOKİ, en önemli aktörlerinden biri olacak. Devletin kurumları, halk tabiriyle oyun kurucu olacak, özel sektör bu işin icraatını gerçekleştirecek. Anadolu yakasında olması muhtemel yeni şehir ile ilgili belirlenen bir lokasyon yok.”
İSTANBUL’UN CAZİBE NOKTALARI
Karaoğlu, İstanbul’un cazibe noktalarına dikkati çekerek, “Küçükçekmece ve çevresi, Halkalı, İkileteli, Kayaşehir, Ispartakule, Hoşdere, Hadımköy’e uzanan bölüm, teknoparklar, lojistik, sağlık, eğitim alanları, olimpiyat köyü, fuar alanlarıyla cazip hale geliyor. O bölgenin ulaşım bağlantıları hava, kara, deniz ve demiryolu anlamında güçlendirilecek” diye konuştu.


 

Çok Okunan Haber

“BURALARI İMARA AÇMAYACAĞIZ”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın, Mezitli’de Hazine arazisi üzerindeki ormanda ağaç katliamı yapılmasıyla ilgili sözleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir