Türkiye çok mu  zenginleşti?

Türkiye çok mu zenginleşti?

İnşaatta 2011 yılı lüks projelerle açıldı. Ocak ayı içinde yapılan lansmanların tamamına yakını lüks projelerden oluşurken, fiyatları 700 bin TL’den başlayan 1+1 daireler konutta bu sene ‘lüks yılı’ olacağına işaret ediyor.
Bülent YOLDAŞ/Dilek TAŞ
Emlak&Mortgage

İnşaat sektörü 2011 yılına lüks projelerle giriş yaptı. Sektör bu yıl satış rekorları kırmaya hazırlanırken inşaat firmaları da ocak ayının başından itibaren lanse ettikleri lüks projelerle dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl emlakta ekonomik konut dönemi olurken bu yıl başından itibaren şirketlerin lüks konuta yönelmeleri dikkat çekti. O kadar ki lanse edilen projelerde 1+1 dairelerin fiyatları 700 bin TL’ye kadar çıktı. Ant Yapı yıla villalarla girmeye hazırlanırken, Astay Gayrimenkul Zeytinburnu Kazlıçeşme’de fiyatı 700 bin TL’den başlayan projesine başladı. Eroğlu Yeni Moda Evleri’yle konutta ‘Herşey Dahil’ sistemini getirirken Babacan Yapı Bahçeşehir’de Crown Deluxe projesine imza atacak.

Ant Yapı, Çekmeköy ve Beylerbeyi’nde
2010 sonunda Riva’da Sabancı Çalışanları Kooperatifi arazisinde 99 villalık Antriva projesine başlayan Ant Yapı, 2011’e de villa ile giriş yapıyor. Şirket bu yılın ilk projesine martta Çekmeköy’de başlayacak. Şirket bu projenin ardından haziranda gerçekleşecek genel seçimler sonrasında Beylerbeyi Küplüce’de 121 villadan oluşan projesine start vermeyi de hedefliyor. Projenin yatırım maliyeti ise 225 milyon dolar olacak. Ant Yapı’nın bu yıl içinde başlamayı planladığı bir diğer projede, Libadiye’deki Emaar’a ait arazinin yakınında yer alacak ofis projesi olacak. Ant Yapı, Çekmeköy’de Arsan Group’un kendi arazi üzerine geliştirdiği ve 2008’de satışa sunduğu ancak kriz nedeniyle iptal edilen Check Life projesini devraldı.

Check Life projesini devraldı
Ant Yapı Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Okay, Arsan ile daha önce Check Life projesinin geliştirildiği 50 bin metrekarelik arsa için kat karşılığı anlaşma imzaladıklarını açıklayarak, arazide 125 milyon dolarlık yatırımla 145 villa inşa edeceklerini kaydetti. Ant Yapı’nın tamamen yeniden geliştirdiği projede tek, ikiz ve kat vilları yer alacak. Martta satışa sunulması planlanan projede fiyatlandırma çalışmaları ise devam ediyor.

Beylerbeyi Villaları
Şirket: Ant Yapı
Yer: Beylerbeyi
Konut sayısı: 121 villa
Fiyat aralığı: Belirlenmedi

Zafer tanrıçası Nike Ataköy’e geliyor
Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nike, Ataköy sahiline gelmeye hazırlanıyor. 2009’da TOKİ’nin Ataköy’de satışa çıkardığı araziyi 65 milyon 750 bin TL vererek alan Kazak ve Rus yatırımcılardan oluşan Bosphorus Otelcilik, iki yılın ardından projeye başlıyor. Rus yatırımcılar Ataköy sahilindeki arazi için Türk mimar Hasan Sökmen’e zafer tanrıçası Nike’nin heykelinden esinlenerek otel projesi çizdirdi. Antalya’da Titanik’ten Kremlin Sarayı’na kadar farklı tematik otellerin mimari olan Sökmen inşaata şubatta başlanacağını söyledi. Rus grup, Ataköy sahiline 5 yıldızlı otel projesi için 60 milyon dolar yatırım yapacak. 2013 yılında açılması hedeflenen otel 60 bin metrekarelik alanda inşa edilecek ve 330 odadan oluşacak. Otelin işletmesi için uluslararası bir grupla da anlaşacağı öğrenildi. Milattan önce 3. yüzyılda yapıldığına inanılan Zafer tanrıçası Nike’nin heykeli 1881 yılından bu yana Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Astay, Kazlıçeşme’de 1+1’i 700 bin TL’ye satacak
Four Seasons Otelleri’nin sahibi Mesut Toprak’ın şirketi Astay Gayrimenkul Zeytinburnu sahilindeki Kazlıçeşme’de 344 rezidans ve bir apart otelden oluşan 3 blokluk “Onaltı Dokuz İstanbul” projesini hayata geçiriyor. Bir dönemin ünlü işadamı Halil Bezmen’in borçları yüzünden TMSF’nin el koyduğu Santral Mensucat tesis ve arsasını 2007 yılında 45 milyon dolara satın alan Mesut Toprak projeye başladı. “Onaltı Dokuz İstanbul” adı verilen pro

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM