Anasayfa / Emlak Haberleri / Toki.’den %20 indirim.

Toki.’den %20 indirim.

TOKİ’nin indirim kampanyasına yoğun ilgi
TOKİ, borcunu erken ödeyenlere yüzde 17 ile 20 arasında yaptığı indirim kampanyası büyük ilgi gördü.
Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), borcunu erken ödeyenlere yüzde 17-20 indirim yapılması ve tapusunun erken verilmesine yönelik ”bahar kampanyası” yoğun ilgi gördü.


Yaklaşık 10 bin kişinin başvurduğu kampanyada, TOKİ beklediğinden 100 milyon lira daha fazla gelir elde etti.


TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, 21 Nisan’da başlayan ve 18 Mayıs Çarşamba günü sona eren kampanyadan yararlanmak için 9 bin 524 kişi başvurdu. Başvurunun beklenenin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle 200 milyon liralık gelir hedefi aşıldı ve 318 milyon lira erken ödeme sağlandı.


Kampanyaya göre, 2009 sonuna kadar satışı yapılan işyeri ve konutlarda borç bakiyesinin peşin olarak kapatılması durumunda yüzde 20, 3 ay vadeli eşit taksitler halinde kapatılması durumunda ise yüzde 17 indirim yapılması öngörülüyordu. Kampanyadan, toplam 7 milyar 1 milyon lira borç bakiyesi bulunan, 151 bin 617 alıcı yararlanabilecekti.


TOKİ, tapusunu erken almak isteyen vatandaşlar için yılda iki kez erken ödeme ve indirim kampanyası düzenliyor. Bu kampanyalar sayesinde TOKİ, 10-15 yılda tahsil edeceği alacağını erken tahsil ederek kaynak ihtiyacını karşılamış oluyor. İndirim oranları belirlenirken, enflasyon ile bankaların kredi faiz oranları da dikkate alınıyor.


Erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyenler, bankalardan düşük faizli konut kredisi de kullanabiliyor. Bankalar, TOKİ’nin yapmış olduğu kampanya kapsamında, faizleri yüzde 0,90’lardan, yüzde 0,77’ye kadar düşürdü. Bu durum TOKİ kampanyasından yararlanmak isteyen kişilerin sayısının artmasında da etkili oldu.


TOKİ’nin geçen yıl Ekim-Kasım döneminde uyguladığı erken ödeme indiriminden yararlanmak için 13 bin kişi başvurmuş, borcunu peşin kapatan vatandaşlar yüzde 20, üç taksitte kapatanlar da yüzde 17 indirimden yararlanırken, TOKİ 551 milyon liralık gelir elde etmişt{2}

Çok Okunan Haber

“BURALARI İMARA AÇMAYACAĞIZ”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın, Mezitli’de Hazine arazisi üzerindeki ormanda ağaç katliamı yapılmasıyla ilgili sözleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir