Konutların % 75’i sigortasız

Konutların % 75’i sigortasız

Konutların yüzde 75’i sigortasız
Türkiye’de zorunlu sigorta kapsamına giren 13 milyon konuttan sadece yüzde 26,5’i depreme karşı sigortalı…
Türkiye’nin değişmez gerçeği olan depremden korunmaya yönelik önlemlerin alınması gerek. Bunların başında ise binaların depreme karşı dayanıklılığı geliyor.
OLASI DEPREME KARŞI TEDBİRİNİZİ ALIN
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, olası hasarlara karşı konutların mutlaka zorunlu deprem sigortasıyla güvence altına alınmasını istedi.       


Türkiye’de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren konut sayısının 13 milyon olduğunu söyleyen Yazıcı, ”Konutların yüzde 26,5’i, yani 3 milyon 446 bin 820’ü güvence altına alındı. 10 yıl öncesine kıyasla bu sayı büyük bir gelişmeye işaret etse de DASK’ın amacı, yüzde 96’sı deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde orta vadede 5,5 milyon konutu, uzun vadede tüm konutları güvence altına almak” dedi.
BÖLGE VE İLLERE GÖRE DEPREM SİGORTASI
Türkiye’deki zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranının bölgelere göre farklılık gösterdiğini belirten Yazıcı, şöyle konuştu:


”Marmara Bölgesi yüzde 34 ile başı çekerken, yüzde 29 ile İç Anadolu Bölgesi ikinci, yüzde 24 ile Ege Bölgesi üçüncü sırada yer alıyor. Bunları yüzde 19 ile Akdeniz, yüzde 18 ile Karadeniz, yüzde 15 ile Doğu Anadolu, yüzde 13 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.       


Sigortalı konut oranlarının il bazında en fazla olduğu kent yüzde 57 ile Bolu. Bolu’yu yüzde 53 ile Düzce, yüzde 45 ile Yalova, yüzde 44 ile Muğla, yüzde 43 ile Ankara ve Sakarya, yüzde 40 ile Tekirdağ, yüzde 37 ile de İstanbul takip ediyor.


Deprem sigortasına en duyarsız kent ise yüzde 5’lik oranla Şırnak.”{2

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM