KONUT KURULTAYI YAPILIYOR

KONUT KURULTAYI YAPILIYOR

TOKİ tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek 2011 Konut Kurultayı, bugün Başbakan Recep tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlıyor. 15 yabancı konuşmacının da yer alacağı kurultayda kentsel dönüşümün anayasası oluşturulacak
Son yedi yılda 500 bin konut üreten ve 248 kentsel dönüşüm projesine devam eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), deprem güvenliği ve kentsel dönüşümün anayasasını oluşturmak üzere uluslararası uzmanları bir araya getiriyor. TOKİ’nin 4-5 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği Konut Kurultayı’nda her biri alanında otorite olan 15 yabancı 51 Türk katılımcı yer alıyor. Açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan’ın yapacağı 2011 Konut Kurultayı’nın ana teması, “Konutta yeni yaklaşımlar, stratejiler, eylemler ve kentsel dönüşüm; Doğal afetlere hazırlıklı bir Türkiye için kentsel dönüşüm seferberliği” olarak belirlendi. Mimarlık, mühendislik, kültür, yerel yönetim, sanat, şehircilik, inşaat, çevre, eko sistem, jeoloji gibi farklı ama birbirini tamamlayan disiplinleri temsil eden dünya çapında uzmanlar bilgilerini, görüşlerini ve yorumlarını paylaşacak.

FİNANASMAN DA TARTIŞILACAK
Kurultay’da, deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin kentsel dönüşüm süreci, doğal ve tarihi dokuların korunması ve marka şehirlerin yaratılması, doğal ve çevre kaynakları açısından sürdürülebilirlik, kentsel yoksulluğun, altyapı ve ulaşım maliyetlerinin azaltılması, konut finansman modelleri, kentsel standartların ve iş potansiyelinin artırılması, ekonominin canlandırılması, deprem riskinin azaltılması gibi pek çok konu başlığının ayrı ayrı oturumlarla ele alınacak. Kurultay’da, İngiltere, ABD, Meksika, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde uygulanan başarılı örnekleri de tartışılacak.

EYLEM PLANI HAZIRLANACAK
2 gün sürecek kurultayda açılış konuşmaları dışında toplam 11 oturum yapılacak. 11 oturumda, 19 yabancı konuşmacı ile 51 Türk konuşmacı sunum gerçekleştirecek. Uzman konukların bilgi, görüş ve yorumları ortak bir havuzda toplanacak. Kurultay sonrasında TOKİ’nin ve Türkiye’nin konut politikalarının zenginleştirilmesi, ortak bir hafıza oluşturulması ve sonuçların “Dönüşüm Acil Eylem Planı” haline getirilmesi hedefleniyor. Kurultay’ın 1’inci gününde açılış konuşmalarının ardından 3 oturum gerçekleştirilecek. Bu oturum başlıkları şöyle: Konut sorununun çözümünde farklı yaklaşımlar: Konut Politikaları, Sürdürülebilir konut tasarımı, kentsel ve çevresel standartlar ile ilgili yaklaşımlar, Konut finansman modelleri. 2. gün ise 4 ana, 4 paralel olmak üzere toplam 8 oturum gerçekleştirilecek.
Uluslararası konuklar geliyor
BİLL DUNSTER, mimar, Zedfactory
 BRUCE CAHAN, New York Urban Logic Başkanı
 DAVİD SMİTH, Affordable Housing Institute
 DOUGLAS GRAYSON, IFC Global Konut Finansmanı Müdürü
 DR. KATALİN ZAİM, BM Kalkınma Programı Program Yöneticisi
 ISMAEL FERNANDEZ MEJİA, İsocarp Başkanı
 JAMES KOH CHER Sİ- ANG, Singapore Housing and Development Board Yönetim Kurulu Başkanı
 DR. LEE SANG-LEEM, Kore Mimarlar Odası Başkanı
 MARİA PALOMA SİLVA DE ANZORENA, Sociedad Hipotecaria Federal
 PATRİCİA LEİGH BROWN, New York Times
 PROF. SASKİA SASSEN, Colombia Universitesi Global Düşünce Komitesi
 SİDNEY RESEKH, Urban Green Global Kurucusu
 SHİNTARO ISHİHARA, Tokyo Valisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM