EVİN MALİYETİ NE OLACAK ?

EVİN MALİYETİ NE OLACAK ?

Dönüşümün vatandaşa maliyeti ne olacak?
Yaklaşık 10 milyon konutun dönüşmesi için yasa start aldı. Çürük evler yıkılacak, desteğe ihtiyaç olanlar ise güçlendirilecek. Devlet vatandaşa hem kredi desteği verecek hem de kira yardımı yapacak. Peki, yeni yapılacak evin maliyeti ne olacak? İşte dönüşümün vatandaşa maliyeti….


 Evinden şüphe eden, ev sahiplerinin şu sıralar aklında hep ‘Nasıl olacak?’ sorusu var. Çünkü çok yakında uygulanmaya başlayacak olan yasa ile evlerini yıkmak veya güçlendirmek durumunda kalacaklar. Bu da ortaya ya belli bir maddi yük çıkartacak ya da müteahhitle anlaşma yoluna gidilme gibi farklı seçenekler arasında karar verme zorunluluğunu getirecek. İşte bu noktada evini kendi yapacaklar veya müteahhitle anlaşacaklar için ortalama maliyetleri ve olası mağduriyetleri önlemek için sözleşme şartlarını inceledik…


Yasa bir kaç hafta önce meclisten geçti ve dün akşam üzeri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Çok yakın bir zamanda ülke genelinde yaklaşık 10 milyon konutun içinde yer alacağı, 10-15 yıllık bir zaman zarfında gerçekleşmesi beklenen dönüşüm seferberliği başlayacak. Dönüşüm öncelikli olarak riskli alanlar olarak görülen alanlardan başlayacak. Riskli alanlarda yer alan binalar mevcut zeminin konut yapımına elverişli olmaması nedeniyle hiçbir gerekçe kabul edilmeksizin yıkılacak.


Burada yer alan bina sahiplerine farklı yerlerden yapıları karşılığında konut verilecek, ya da ücreti ödenecek. Öte tarafta evi riskli alan grubu içinde yer almayan dayanıksız veya güçlendirmeye ihtiyaç duyulan evler için ise farklı farklı uygulamalar gerçekleştirilecek. Evi sağlam olmadığı tespit edilen vatandaşa evini boşaltması ve yıkması için farklı zaman dilimlerinden oluşan evreler ile süre tanınacakken, süre bitiminde evini yıktırma işlemini kendi gerçekleştirmeyen mülk sahiplerinin evleri ilgili birimler tarafından yıkılacak.


Burada mülk sahipleri mülkleri üzerine yeniden kendi imkanları ile yapı yapabilecekken isterlerse de anlaştığı müteahhit ile ortaklaşa bina da yapabilecek.  Mülkü üzerine bina yapabilecek durumu olmayanlar ve her hangi bir müteahhit tarafından da değerlendirilmeyen mülklere bakanlık talip olabilecek. Mülk sahiplerine özel bütçeden isterlerse bedelleri ödenecek isterlerse de TOKİ eliyle yapılmış konutlardan verilecek. Kendi arazisine bina yapmak isteyen ev sahipleri talep etmeleri halinde kendilerine oluşturulmuş olan dönüşüm hesabından uygun faiz oranları ve ödeme koşulları altında kredi sağlanabilecek. Aynı destek evinin yıkılmasına gerek olmayan ama güçlendirmesine ihtiyaç duyulanlara da sağlanacak. Dönüşüm bütçesinden ayrıca kira yardımı da yapılabilecekken, evleri yıkılanlara yeni ev yapılana kadar geçici konut da tahsis edilebilecek.


Dönüşüm yasası ile devlet,  bireysel yıkım ve yenilenme hedeflemiyor.  Bireysel yıkımlar ve yenileme çalışmalarının daha çok kırsal alanlarda gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Şehrin merkezi diye tabir edilen bölgelerde daha çok sosyal donatıları yüksek projeler geliştirilerek, bunlar üzerinden dönüşümler gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu formülde şu an Fikirtepe’de uygulanmaya başlamış ve halk tarafından da benimsenmiş gözüküyor. Çünkü büyük bir alan toplu olarak dönüştürüldüğü için hem kat izinleri ona göre çıkartılıyor, hem m2 çok iyi kullanılıyor, hem de sosyal donatı alanları oluşturuluyor, bu da karlılık açısından yapıcı firmayı memnun ediyor öte taraftan da hak sahiplerinin de hak ettikleri sayıda konut almalarını sağlayarak mağdur olmalarını engelliyor.


Ancak burada yerel belediyelere de çok büyük görevler düşüyor. Belediyeler kendi sınırları içerisindeki yapı stokunu ne kadar hızlı elden geçirip ortaya yapıların durumlarını belirten haritayı koyarsa işini daha da kolaylaştırmış olacak. Belediyeler çıkartılmış olan harita üzerinden hangi bölgelerin nasıl dönüşmesi gerektiğini planlayıp bunu ilgili bakanlıkla paylaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM