En çok deprem sigortası yaptıran iller

En çok deprem sigortası yaptıran iller

Türkiye’de konutların sadece yüzde 25’inin zorunlu deprem sigortası yaptırdığı belirleninken, sigortacısının kapısını çalanlara en çok Bolu, Düzce ve Yalova gibi deprem mağduru illerde rastlanıyor.

MARMARA DEPREMİNDE DARBE ALAN KENTLER

Hemen her bölgesinde deprem tehdidi yaşayan Türkiye, zorunlu olmasına rağmen deprem sigortası oranında yüzde 25’leri aşamıyor. Anadolu Sigorta’nın yaptırdığı araştırmaya göre, Marmara depreminde ağır darbe alan Bolu, Düzce ve Yalova, sigortalı konut sayısı oranı en yüksek kentler olarak öne çıkıyor.

BİNLERCE KONUT SİGORTASIZ

Bolu’da bulunan 38 bin 918 konutun yüzde 56.20’si sigortalıyken, Düzce’de bu oran yüzde 52.10, Yalova’da ise yüzde 43.20 olarak gerçekleşti. Dördüncü sırayı yüzde 42.60 ile Muğla alırken, Başkent Ankara yüzde 42.10 ile beşinci, Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul ise yüzde 35.80’lik oranla sekizinci sırada.

SADECE 3.5 MİLYON

Anadolu Sigorta’nın, yaptığı çalışma, Türkiye’de 35 bin 570 yerleşim biriminin yüzde 38,75’inin deprem, su baskını, toprak kayması gibi doğal afetlerden birini ya da bir kaçını yaşadığını gösteriyor.

Her yıl yüzlerce kez yaşanan bu felaketlere rağmen Türkiye’deki 13 milyon konuttan yaklaşık 3,5 milyonu zorunlu deprem sigortasıyla depreme karşı, yaklaşık 2,2 milyonu da konut poliçesiyle yangın, infilak, sel, fırtına, hır sizlik gibi çeşitli risklere karşı önlem alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM