Anasayfa / Emlak Haberleri / ‘Ege’nin incisi’nde

‘Ege’nin incisi’nde

yarışıİstanbul’dan sonra İzmir de gayrimenkul şirketlerinin yeni rekabet alanı oldu. Bayraklı’daki Manhattan projesi ve EXPO 2020 projelerinin İzmir’ie değer katacak olması yatırımcıların iştahını kabartırken bölgede yapılan konutlar sadece İzmirlilere hitap etmiyor. Şirketler projelerde İstanbul’dan yatırımcılar için de kapasite ayırıyor.


Gayrimenkul sektöründe İstanbul’dan sonra Anadolu şehirlerine de yönelen inşaat şirketleri gittikleri yerlerin değerini artırıyor. İstanbul’dan sonra son dönemde gayrimenkul sektöründe nitelikli konut ihtiyacının çok olduğu İzmir, inşaat şirketlerinin yeni rekabet alanı oldu.


Bayraklı bölgesinin İzmir’in Manhattan’ı olarak ilan edilmesinin ardından inşaat şirketleri şehirde daha önce aldıkları araziler üzerinde ardı ardına projeler açıklama başladı. Bu arada EXPO 2020’ye aday olan İzmir’de emlak değerleri yeni projelerle birlikte yükselirken nitelikli konut ihtiyacı karşılanacak.


İzmir’e ilk yatırım yapan inşaat şirketlerinden Soyak, bölgede Sieasta ve Mavişehir projelerinden sonra Optimus isimli üçüncü projesine başlarken, Emlak GYO’nun arazisini alan Türkerler Holding, Durmaz İnşaat ve İzka İnşaat ortaklığı Park Yaşam isimli projeye, Saya İnşaat Folkart Tower, Akşan Yapı 35. Cadde, Kar İnşaat Port Residence projesine başladı.


İmar izninin çıkmasını bekleyen diğer firmalar ise proje çalışmalarını tamamlayarak sıraya girdi. İŞ GYO, Tekfen-Oz ve Rönesans AVM ortaklığı ile Sur Yapı- Torunlar ve Hayat Kimya ortalığı da İzmir’in en lüks projelerini hayata geçirmek için gün sayıyor. Büyük inşaat şirketlerinin İzmir’e girmesi sadece İzmirliler değil İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’den bireysel yatırımcıların şehre emlak yatırımı yapmasını sağlayacak. Büyük şirketlerin çoğu projelerinde yüzde 20 gibi bir bölümü İstanbullu yatırımcılara ayırıyor.


İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, Bayraklı’daki Manhattan projesi ve EXPO 2020 projelerinin İzmir’e emlak ve turizm alanında canlılık getireceğini söylüyor. Güleroğlu, büyük inşaat firmalarının potansiyel olması nedeniyle şehre girmeleri ve özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmeye başlanması ile bölgedeki değerlerin artacağını belirtiyor
200 metrelik Folkart İzmir’in en yüksek ikiz kulesi olacak
Saya İnşaat, Bayraklı’da Özelleştirme İdaresi’nden aldığı eski Tekel arazisi üzerinde 200 metre yüksekliğinde ikiz kule inşa edecek. İmar izni çıkan projenin yapımına başlandı. Folkart Tower adını alacak proje 200 metre yüksekliği ile Türkiye’nin ikinci, Avrupa’nın ise en yüksek beşinci ikiz kulesi olacak. 150 milyon dolar yatırımla yapılacak Folkart Tower’da rezidans ve ofis fiyatları 160 bin ile 3 milyon dolar arasında değişecek. Her biri 40’ar kattan oluşacak Folkart Towers’ta ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 500 dolar seviyesinde olacak. İçerisinde rezidans, ofis ve alışveriş merkezinin bulunacağı projede rezidans ve ofislerin fiyatları 160 bin dolardan başlayacak. Rezidanslar 1+1 ile 4+1 arasında değişen daire tiplerinden 80 ile 220 metrekare arasında olacak. Projenin en üst bölümlerinde yer alacak ofisler ise 60 ile 1170 metrekare aralığında olacak. 2010 yılında İzmir Ortak Girişim Grubu’nun Özelleştirme İdaresi’nden 36.8 milyon TL bedelle aldığı daha sonra ise grubun İdare’ye ödeme yapamaması üzerine Saya İnşaat araziye önce ortak oldu daha sonra ise İdare’ye olan ödemeyi yaparak devralmıştı. 27 bin metrekare arsa üzerinde yer alacak proje İzmirli Yağcıoğlu Mimarlık tarafından çizildi. Projenin 200 metrede yer alacak seyir terasından is İzmir Körfezi manzarasının izlenmesi hedefleniyor.


Kimlik
Saya İnşaat
Metrekare fiyatı: 2 bin 500 dolar
Daire fiyat aralığı: 160 bin – 3 milyon dolar (tam kat)


 


Soyak, İzmir’e tasarruflu evleri getiriyor
İzmir’e ilk yatırım yapan emlak şirketlerinden Soyak İnşaat şehirdeki üçüncü projesine başlıyor. Mavişehir’de Optimus adında projeye başlayan Soyak’ın yeni projesinde 1

Çok Okunan Haber

“BURALARI İMARA AÇMAYACAĞIZ”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın, Mezitli’de Hazine arazisi üzerindeki ormanda ağaç katliamı yapılmasıyla ilgili sözleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir