Anasayfa / Emlak Haberleri / E-DEVLET KOLAYLIĞI

E-DEVLET KOLAYLIĞI

Emlak vergisi bildirimlerine E-devlet kolaylığı
E-devlet kavramına alışmaya çalışıyoruz. Hala tam olarak ne işe yarıyor diye düşünen halkımızın çoğu bunun farkındalığını yaşadıkça anlayacak.


Geçenlerde e-devlet şifremi almak için postaneye gittiğimde bizim eski apartmanın görevlisi ile karşılaştım. Kendisinin de şifresini aldığını ama bir işe yaramadığını söylediğinde birkaç cümle ile açıklamıştım. O da öyleyse güzel bişey miş olduğunu söylemişti. Özetle e-devlet kişilerin tüm bilgilerini elektronik ortamda görülmesini ve işlem yapılmasını sağlıyor kırtasiye yi azaltıyor. Bu düzenlemelerden en önemlisi ise Takbis ( tapu ve kadastro bilgi sistemi) dir. Kişilerin sahip oldukları mal varlıklarını ve bunlarla ilgili tüm işlemlere buradan ulaşabilirsiniz.
 
Bunları niye paylaştım… son yapılan düzenleme bunun güzel örneği..
 
Daha önce yanınıza bir sürü evrak alarak gidip emlak bildirimlerinizi yaptığınız, evrak eksik olduğunda geri çevrildiğiniz dönem kapandı. Şimdi hüviyetinizle gidip formunuzu veriyorsunuz ve işleminiz yapılıyor. Özürlülerden her yıl istenen tam teşekküllü hastaneden alınmış raporda istenmeyecek. Bir seferliğe alınan rapor yeterli olucak. Ayrıca gayrimenkulunuzu sattınız ama bağlı olduğunuz belediyeye gidip beyan vermediniz. Merak etmeyin bunada gerek yok artık. Re’sen kapanışı belediye sizin adınıza yapacak.
 
27/07/2011 tarih ve 28007 nolu resmi gazete de yayınlanan Emlak vergisi bildirimlerine başta özürlüler olmak üzere düzenleme yapıldı. Emlak vergisi bildirimleri dışında başka belgelerin talep edilmesi, özürlülere ait indirimli bina vergisi oranının sıfır uygulamasında sağlık kurulu raporunun aslının verilmesi ve raporun her yıl istenmesi mükellefi bezdiriyordu. Bakanlık gelen şikayetleri değerlendirdi ve tüm bunları kolaylaştıran bir düzenleme yaptı. Bu düzenleme e-devlet projesinin bize sunduğu nimetlerden biridir. Elektronik ortamda gerçekleşen tüm işlemler kişilerin bilgilerine kolaylıkla erişim sağladığından, başkaca bir evraka ihtiyaç duymadan işlemlerinizi artık kolayca yapabileceksiniz.
 
Şimdi kısaca düzenlemeye bakalım:
 
1. Emlâk Vergisi Bildirimlerinin Yeniden Düzenlenmesi,
Mükelleflerden Bildirim Dışında Bir Belge Talep Edilmemesi ve Devredenin Mükellefiyetinin Re’sen Sona Erdirilmesi 1319 sayılı Kanunda, emlâk vergisi mükelleflerine, bu vergiyle ilgili işlemler sırasında emlâk vergisi bildirimi dışında herhangi bir belge vereceklerine dair yükümlülük getiren bir hüküm bulunmamaktadır.
 Bu nedenle, emlâk vergisi mükelleflerinden emlâk vergisi bildirimi dışında tapu sureti, kimlik fotokopisi, vergi kimlik numarasını gösteren belge, elektrik ve su abone belgesi, yapı kullanma izin belgesi, m2 cetveli veya başkaca bir belge talep edilmeyecektir.
 
Belediyeler, devir ve ferağ işlemlerinden sonra devredenden tapu senedi veya herhangi bir belge istemeden devredenin emlak vergisi mükellefiyetini devir ve ferağın yapıldığı yılı takip eden bütçe yılı başından itibaren re’sen terkin edeceklerdir.
 
2. Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Oranı (Sıfır) Uygulaması
 
47 Seri No.lu Emlâk Vergisi Kanunu Genel Tebliğine göre, özürlülerin indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanabilmeleri için bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri gerekmektedir. Ancak, özürlü kimlik kartı sahibi mükellefler, özürlü kimlik kartlarını belediyede ilgili görevliye ibraz etmek ve bu Tebliğ ekinde yer alan “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip olanlar Dâhil) Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ekine özürlü kimlik kartı fotokopisini eklemek suretiyle indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlandırılacaklardır. Bu durumdaki mükelleflerden ayrıca tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu istenilmeyecektir.
 
İndirimli bina vergisi oranı uygulamasından yararlananların ilk başvu

Çok Okunan Haber

“BURALARI İMARA AÇMAYACAĞIZ”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın, Mezitli’de Hazine arazisi üzerindeki ormanda ağaç katliamı yapılmasıyla ilgili sözleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir