DÜNYA’DA EMLAK ORANLARI

DÜNYA’DA EMLAK ORANLARI


Emlak fiyatları, geçen yıl bir önceki yıla göre 18 ülkede artarken, 18 ülkede geriledi.Küresel Emlak Rehberi, 36 ülkede yaptığı araştırma sonucu hazırladığı rapora göre, küresel emlak fiyatlarında geçen yıl en yüksek artış yüzde 19,09 ile Letonya’da oldu. Letonya’yı yüzde 13,60’la Singapur, yüzde 13,43’le İsrail izledi.


Emlak piyasasında en keskin düşüş ise yüzde 11,60’la İrlanda’da görüldü.


ABD’de emlak fiyatlarında gerileme eğilimi geçen yıl da devam ederken, İrlanda, Bulgaristan, Macaristan, Litvanya, Yunanistan ve Ukrayna’da emlak piyasasında hala ciddi sıkıntılar kendini gösteriyor.


Doğu Avrupa piyasasında emlak pazarının gerilemeye devam etmesine karşın, emlak fiyatlarında geçen yıl görülen düşüş bir önceki yıla göre daha az oldu.


İskandinav ülkelerinde ise emlak fiyatlarındaki hızlı artışın sona erebileceği belirtiliyor.


Baltık ülkelerinde, Letonya ve Estonya’da emlak piyasası geçen yıl güçlü bir toparlanma kaydetti ancak artışın duracağı tahmin ediliyor.


Tayvan, Tayland ve Japonya gibi bazı Asya ülkelerinde emlak fiyatlarının artmaya devam ettiği fakat Singapur’daki hızlı artışın daha makul seviyelere gerilediği görülüyor.


AVRUPA PİYASASININ LİDERİ LETONYA


Avrupa piyasasında geçen yıl en iyi performansı Letonya gösterdi. Başkent Riga’da bulunan standart tip apartman daire fiyatları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 19,09 oranında artış kaydetti. 2009 yılı dördüncü çeyreğinde toparlanmaya başlayan Letonya emlak piyasasında emlak fiyatları geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,73’le sürpriz bir artış gösterdi.


Avrupa’da geçen yıl güçlü bir performans sergileyen bir başka ülke de Estonya oldu. Tallin’de apartman daire fiyatları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,91 oranında arttı. Ülkede emlak fiyatları 2009 yılında yüzde 31,08 oranında değer kaybetmişti. Estonya’da geçen yılın dördüncü çeyreğinde görülen fiyat artışlarında ülkenin 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle Avro Bölgesi’ne üyelik sürecinin tamamlanacak olmasının etkili olduğu belirtiliyor.


Emlak piyasasında görülen en keskin düşüş ise İrlanda’da gerçekleşti. Ülkede emlak fiyatları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 11,60 oranında değer kaybetti.


Bulgaristan’da emlak fiyatları geçen yıl 2009’a göre yüzde 9,51 oranında geriledi. Ülkede emlak fiyatları 2009 yılında yüzde 26,36 oranında değer kaybetmişti.


Macaristan’da 2009 yılında yüzde 15,66 oranında gerileyen emlak fiyatları geçen yıl yüzde 6,66 değer kaybetti. Slovakya Cumhuriyeti’nde emlak fiyatları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3,14, Hırvatistan’da yüzde 5,6, Polonya’da yüzde 2,19, Slovenya’da yüzde 2,69, Litvanya’da yüzde 6,76, Ukrayna’da ise yüzde 9,47 oranında değer kaybetti.


Slovakya’da emlak fiyatları 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,70, Hırvatistan’da yüzde 2,39, Polonya’da yüzde 8,09, Slovenya’da yüzde 5,22, Litvanya’da yüzde 29,29, Ukrayna’da ise yüzde 30,22 oranında değer kaybı yaşanmıştı.


İSKANDİNAV ÜLKELERİ


Norveç’te 2009 yılında yüzde 10,07 oranında artan emlak fiyatları geçen yıl yüzde 4,29 oranında değer kazandı. Emlak fiyatlarındaki artışta görülen yavaşlamada Norveç Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele gerekçesiyle gösterge faiz oranını geçen yıl Mayıs ayında yüzde 2’ye yükseltmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Ülkede enflasyon oranı halihazırda yüzde 1,5 seviyelerinde bulunuyor.


İsveç ve Finlandiya piyasasında da geçen yıl emlak fiyatlarındaki artış makul seviyelere geriledi. İsveç’te 2009 yılında yüzde 7,50 oranında artan emlak fiyatları geçen yıl 3,29 oranında yükseldi. Finlandiya’da ise 2009’da yüzde 9,05 oranında değer kazanan emlak fiyatları geçen yıl yalnızca yüzde 2,63 arttı.


BATI AVRUPA PAZARINA SÜKUNET HAKİM OLDU


Almanya’da geçen yıl görülen güçlü ekonomik toparlanmanın etkisiyle emlak fiyatları yüzde 1,55 oranında artış gösterdi. Fransa’da emlak fiyatları geçen y

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM