DÖNÜŞÜME ADIM ATILACAK

DÖNÜŞÜME ADIM ATILACAK

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin tamamında toplam 249 farklı noktada kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştiren ve “81 ilde 500.000 konut” hedefine ulaşan TOKİ, çağdaş kentleşmeyle doğal afetlere hazırlıklı bir Türkiye için 4–5 Mart 2011 tarihlerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde 2011 Konut Kurultayı’nı gerçekleştiriyor. Amerika, Meksika, Kore, Japonya, Kudüs gibi dünyanın önemli ülkelerinde kentsel dönüşümlere imza atmış yerli ve yabancı mimarlık, mühendislik, şehircilik, jeoloji, çevre ve inşaat uzmanları bir araya gelecek, tecrübelerini ve çözüm önerilerini paylaşacak.TOKİ yerel yönetimlerle Türkiye’nin dört bir yanında başlattığı kentsel dönüşüm programları doğrultusunda 249 proje gerçekleştirip 188 bin 261 konutluk gecekondu dönüşümünün yanı sıra 111 bölgede 57 bin 459 konutluk uygulama başlatılmış, bunlardan 30 bin 745 konut tamamlanmıştır. Bu çalışmalarda bugüne kadar yaklaşık 4 milyar TL harcanmıştır.


“DEPREMİN FATURASI 90 MİLYAR TL OLUR”
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise konuyla ilgili olarak, “Kentlerimizde ruhsatsız konut alanları ve gecekondu oluşumu çok ciddi boyutlara varmış durumda. Sadece İstanbul’da bu oran toplam yapı stokunun yüzde 50’sini aştı. Deprem kuşağında olan ülkemizde, şehirlerimizi, salaş ve plan dışı kaçak yapılardan kurtarmak hepimizin en önemli görevi olmalı. Bugün 7 şiddetinde bir deprem binlerce insanımızın hayatını tehlikeye atar. Mali açıdan da 90 milyar TL’lik fatura çıkarır. Devlet, hükümet, yerel yönetimler, dernekler, akademisyenler ve iş dünyası birleşerek deprem dönüşümünü gerçekleşmelidir” dedi. Bayraktar bu dönüşümü başlatmak için dünyanın önde gelen kentsel dönüşüm uzmanlarını Türkiye’deki uzmanlarla bir araya getireceklerini belirterek “ Konut Kurultayı’nda tüm aktörler kentsel dönüşümü özellikle de doğal afetlerden ve depremden korunmak için gerekli olan modelleri tartışacak. Biz de TOKİ olarak deprem dönüşümü deprem haritasına göre en riskli bölge ve şehirlerimizde başlatacağız” dedi.


KİMLER KATILACAK?
Konut Kurultayı, Türkiye’den ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Pamir, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Özsoy, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet İncekara, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi şehir planlama uzmanı Yrd. Doç. Dr. A. Erdem Erbaş,  İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden “Gelişmekte olan ekonomilerde mortgage piyasaları” konusunda uzman, Yrd. Doç Dr. Orhan Erdem gibi önemli akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek.


Kurultaya katılımı kesinleşen uzmanlar;


Columbia Üniversitesi’nin dünyaca ünlü sosyoloğu, “global şehir” kavramının yaratıcısı Saskia Sassen
Sidney Rasekh, Urban Gren Global Kurucusu, Kentsel Gelişme Uzmanı
Lee Sang Leem-Kore Mimarlar Odası Başkanı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Planlama Uzmanı Tolga Yakar
Urban Logic CEO’su Bruce Cahan
Katrina Kasırgası’ndan sonrasında New Orleans şehrinin yeniden inşa edilmesinde bizzat çalışan, New Orleans Yeniden Yapılandırma Firmasının eski başkanı Joseph Williams
Affordable Housing Institute Kurucusu David Smith,
UNDP, Çevre ve Sürdürülebilir Gelişim Program Direktörü Dr. Katalin Zaim
IFC Global Konut Finansman Müdürü Douglas Grayson
Maria Paloma Silva De Anzorena, Sociedad Hipotecaria Federal “SHF”,  Meksika


Kurultaya katılması beklenen kentsel dönüşüm uzmanları
Tokyo Valisi Shintaro Ishihara
Patricia Leigh Brown, New York Times
Joan Clos, Birleşmiş Milletler Habitat İnsan Yerleşimleri Bşk. (HABITAT)
Shadia Touqan, Kudüs Eski Kent Yenileme Programı Direktörü
James Koh Cher Siang, Yönetim Kurulu Başkanı, Singapore Housing And Development Board
Ivo Imparado, Dünya Bankası, Latin Amerika Ve Karayipler Uzmanı 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM