Anasayfa / Bilim Teknoloji Haberleri / YERLİ OTOMOBİL GERÇEKTEN YERLİ Mİ?

YERLİ OTOMOBİL GERÇEKTEN YERLİ Mİ?

Derşah Nar yazdı

Yerli ve Mili Otomobil Dün Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla gerçekleşen yerli otomobil TOGG tanıtım lansmanını izledim ve bir takım şeyler aklıma takıldı. Yıllar sonra ülkemizin böyle bir yerli araca sahip olması güzel ayrıca muhalefet tarafından destek bulması çok iyi fakat diyorum ve belirli bir kesimin eleştireceğini bilerek bir kaç kelime kaleme almak istiyorum. Yerli ve milli aracın elektrikli olması doğa açısından ve dışa bağlılık açısından güzel . Aracın batarya sistemini kendimiz üretebiliyor muyuz ? Araçta kullanılan tüm aksesuarlar tamamen bizim ülkemizde mi üretiliyor.

Araç işçi emekçi sınıfa hitap eden bir araç mı? Yoksa burjuva kesime hitap eden bir araç mı ? Bir çalışan bu aracı almak isterse geçtiğimiz gün açıklanan asgari ücretten kalırsa ne kadarı ile biriktirip bu araca binebilir.

Yıllardır dünya pazarında yer bulmaya çalışan ve çok ciddi yatırımlar yapıp ucuza araba üretemeyen Tesla var ve bu şirket 2019 yılında 1 milyar dolar zarar ettiğini açıklayacak. Şu anda bulunduğumuz dünyada ben motoru biz üretmedik bataryayı biz üretmedik kafasında değilim fakat maliyet açısından düşündüğümüzde bu araç sadece show olarak üretildiğini ve tanıtıldığını düşünüyorum.

Üretimin en önemli unsurları ucuz maliyet ile üretebilmek ve dünya pazarında yer bulabilmek. Geçtiğimiz dönem ülkemizde üretilen cep telefonları bile maliyet açısından yüksek olunca dünya pazarında yer bulamadı.

Fabrika kurulur seri üretime başlanır ve herşey gün yüzüne çıkar. Görüşler ve duruşlar farklı olabilir fakat burada önem verilecek konu ülke çıkarları bu konuda herkes eşit görüşte ve kuşku duyulmasın bu işin partisi veya görüşü olmaz ülke çıkarlarını herkes düşünmek zorundadır. Fabrikası kurulduğunda seri üretim yapılacak aracın farklı sınıf ve paketleri çıkacaktır elbette full paket veya ekonomik paket şeklinde olacaktır.

Bir ürünün tasarımı önemli olduğu kadar Pazar payı önemli burada anlatılan şey sadece millik duygusu üzerinden etkileyecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Tesla’nın su anda en çok yatırım yaptığı konu otonom ve pil bu gibi eski ve güçlü bir şirket dünyanın bir çok ülkesine ürün satışını henüz başarmamışken bizim bu denli yüksek maliyetli araç üretmemiz showdan başka bişey değil. Tanıtım zamanı bile planlı gündem o kadar karışık ve dolar inmeyi düşünmüyorken aracın lansmanı yapılıp halka milli ve yerli duyguları hatırlatmaya çalışılıyor.

Paran varsa basarsın kafana göre bir araç yaptırırsin seri üretim istenildiğinde ise maliyette sınıfta kalırsın gücün yetmez kimse kimseyi kandırmasın. Ne yapalım yani araba üretmeyelim mi üretelim ama otomobil sektörü dünyada böylesine kızışmış ve zorluyken biz seri üretimini kolay yapıp milli değerlerimizin ve paramızın dışarı çıkmadan burada kalmasını sağlayacak ve dünyaya kolay pazarlayabilecegimiz araç üretmemiz lazım. Bir çok bölgede servis ağı ve yedek parça bulundurmamız gerekiyor. Hayırlı olsun

Çok Okunan Haber

“Sosyal Demokrasinin Yeni Nesil Belediyeciliği”

31 Mart seçim sonuçları CHP’nin genel iktidara yürüyüşü açısından son derece elverişli bir siyasal ortamın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir