Anasayfa / Ekonomi Haberleri / YENİCE ŞİMDİ REVAŞTA

YENİCE ŞİMDİ REVAŞTA

Mersin’in Tarsus ilçesinde, Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ”Yenice Lojistik Köy”üne yatırım yapmak isteyen firmalar bölgeye akın edince arazi fiyatları yaklaşık 8 kat arttı.
BÖLGENİN LOJİSTİK MERKEZİ OLACAK


Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, konuyla ilgili olarak Çukurova Uluslararası Havalimanı ile Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi Projesi’nin hayata geçecek olmasının lojistik köyün önemini artırdığını belirterek, ”Yöre, bir anda Türkiye’nin adeta gözdesi haline geldi. Yoğun talep nedeniyle özellikle lojistik köy ile havalimanı civarındaki tarım arazilerinin fiyatları bir anda yükselmeye başladı. Arazi satın alan firmaların yatırımlara başlamasıyla yörede 2 binin üzerinde kişi istihdam edilecek.” TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü ise Yenice beldesinde 275 dekar alanda Türkiye’nin en büyük lojistik köyünün kurulacağını söyledi. Lojistik köyün yapımına bir yıl önce başlandığını belirten Köprülü, sinyalizasyon ve demiryollarının kapasite artışı çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Köprülü, yaklaşık 50 milyon liralık yatırımla yükleme boşaltma sahaları, rampa, depo, antrepo ve diğer ünitelerin kurulacağını vurgulayarak, ”Burası, demiryollarının liman ayağı olarak şekillendirilecek” dedi. Yörenin denizyolu, demiryolu, karayolu noktasında bir geçiş noktası konumunda olduğunu anlatan Köprülü, ”Türkiye’nin yükünü çekecek olan lojistik köy, 2014 yılında tamamlanacak” diye konuştu. 


FOTO: Lojistik köy projesi öncesinde 3 bin liradan zor alıcı bulan arazilerin dekarının 20-24 bin liradan satılmaya başlandı.{2}

Çok Okunan Haber

4 ŞUBAT 2022 !

ÇOK YAKINDA !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir