ÜNLÜ FON GRUBU GELİYOR

ÜNLÜ FON GRUBU GELİYOR

 


Dünyanın en büyük yatırım fonlarından Blackstone Grup, Türkiye’ye adım attı. Grup, enerji, perakende, sağlık ve gayrimenkul sektörlerini mercek altına alacak
Aktiflerinin büyüklüğü 128 milyar dolar olan ABD’li yatırım fonu Blackstone Group, Türkiye pazarına girme kararı aldı. Edinilen bilgilere göre İstanbul’da bir ofis kuran- Blackstone, pazardaki fırsatları yakından izlemek için burada özel bir ekip kuracak ve agresif bir şekilde yatırıma odaklanacak. Dünya çapında gayrimenkulden, eğlence sektörüne, medyadan, turizme kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren grubun yatırımları arasında Hilton Otelleri, Texas Genco, Universal Studyoları, Madame Tussauds Müzesi, The Weather Chanel gibi çok sayıda şirket bulunuyor. Grubun Türkiye temsilciliğini ise 2008 yılında Blackstone Grubu’na, üst düzey danışman olarak atanan Yapı Kredi eski CEO’su Kemal Kaya yürütecek.


LİMANLAR DEĞİŞİYOR
Dünyada 17 ofisi bulunan Blackstone Group, geçtiğimiz yıl aktiflerinin büyüklüğünü yüzde 30 artırarak 128 milyar dolara çıkardı. Dünyanın en büyük ve en agresif yatırım fonları arasında yer alan şirketin Türkiye pazarına girmesinin bir stratejik karar olduğunu belirten bir yetkili, “Aslında bu değişen konjonktürden de kaynaklanıyor. Şu anda, içinde bulunduğumuz bölgede güvenli liman olarak parmakla gösterilen ülkelerden biri Türkiye. Aynı zamanda sürekli bir gelişim içersinde” diyor. Grubun Türkiye’de enerji, perakende, sağlık ve gayrimenkul alanlarını mercek altına alacağı kaydediliyor.


‘ÖLMÜŞ DEĞİL CANLI EŞEKLE İLGİLİYİZ’
2008’de Türkiye’nin adını Migros’a talip olmasıyla duyduğu Blackstone’un kurucu ortağı Stephen A. Schwarzman verdiği bir röportajda Türkiye’de büyük potansiyel gördüğünü belirterek, “kaliteli ve başarılı” şirketlerle ilgilendiklerini söylemişti. Schwarzman, “Türkiye’de ölmüş değil, canlı eşek arıyoruz” demişti. Schwarzman “Türk ekonomisinde potansiyel görüyoruz. Son yıllarda iyi gelişmeler gösterdi. Özel olarak odaklandığımız bir sektör yok. Ne satıştaysa onunla ilgileniriz; ne ödeyebileceğimize bakarız. Uyarsa alırız. Türkiye’de iki kere anlaşmanın ucundan döndük” diye konuşmuştu.


24.3 milyar dolar gayrimenkulden
BLACKSTONE, gayrimenkulde, özel sermaye yatırımları arasında ilk sırada yer alıyor. New York, Chicago, Paris, Mumbai, Tokyo, Hong Kong ve Şangay’da gayrimenkul alanında uzmanlaşmış ofisleri bulunuyor. Eylül 2010 itibariyle gayrimenkul aktiflerinin büyüklüğü 24.3 milyar dolara ulaştı. Marka otelleri bünyesinde bulunduran şirket, Hilton Otelleri, La Quinta, Waldorf Astoria Otelleri, Boca Raton Resort & Club, Trianon Palaca Versailles’ın sahibi konumunda. Blackstone, 2007 yılında 26 milyar dolara Hilton Otellerini satın almıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM