Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tarım Bakanlığımız Bakliyatta Yol Haritasını Belirledi

Tarım Bakanlığımız Bakliyatta Yol Haritasını Belirledi

1980’li yıllarda bakliyat ithalatı yapmayan ve dünya bakliyat ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirerek bu alanda ilk sırada yer alan bir ülke konumundaydık. Aradan geçen otuz yılda bakliyat üretimimizdeki önemli azalış sonucunda ülkemiz 2010 yılından bu yana maalesef net ithalatçı pozisyonda bulunuyor.

 

Bakanlığımız Yol Haritasını Belirledi

 

Bu olumsuz tablonun tersine çevrilebilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından hazırlanan ve Mersin Ticaret Borsası ile Ulusal Baklagil Konseyi’nin de aktif olarak katkı sağladığı ‘Baklagil Sektör Politika Belgesi’ Bakanlığımızın resmi internet sitesinde yayınlandı.

 

Rapor kapsamında, baklagil üretimi ve tüketiminin artırılması ana hedefi çerçevesinde önümüzdeki dönem için atılması planlanan adımlara ilişkin bilgilendirme yapıldı. Buna göre:

 

 • Dönemsel arz ve fiyat dalgalanmalarına karşı baklagiller “özel ürün” olarak tanımlanacak.
 • Kuru tarım alanlarında baklagillerin münavebe (ekim nöbeti) programlarına alınması özendirilecek.
 • Bölgeye göre hangi baklagilin tüketimi yaygınsa o türün ürün deseninde yer alması sağlanacak.
 • Baklagil üretiminde ihtisaslaşmış alanlara öncelik verilecek.
 • Baklagil üreticilerinin piyasadaki fiyat oluşumunda ve pazarlama ağında rolü artırılacak.
 • İhracat pazarlarının kaybedilmemesi için uygun kalite ve miktarda baklagil üretilecek.
 • Üretici bilinçlendirilerek talebe uygun üretim teşvik edilecek ve Ar-Ge hizmetleri artırılacak.
 • Arz-talep dengesi dikkate alınarak, dinamik bir üretim planlaması oluşturulacak.
 • Tarla, depo ve lojistik aşamalarında kayıplara karşı tedbirler alınacak.
 • Çeşitli etkinlikler ve eğitimlerle yeni baklagil çeşitleri üreticilere tanıtılacak.
 • Baklagil ürünlerinin sağlık açısından faydaları konusunda yazılı ve görsel medya tanıtımları ile ürünlerin tüketimi özendirilecek.

 

Bakanlığımız öncülüğünde gerçekleştirilen çeşitli toplantılar neticesinde hazırlanmış olan bu önemli rapor ile son beş yıldır dile getirmiş olduğumuz sorunlarımızın sahiplenildiğini görmek ve bu sorunların aşılması hususunda Bakanlığımızın icraat odaklı yaklaşımı sektörümüz açısından bizlere moral ve motivasyon kaynağı oldu.

 

Sektörümüz Altın Çağını Yeniden Yakalayacaktır

 

Bakanlığımız tarafından oluşturulması planlanan bu politikalar ivedilikle hayata geçirildiği taktirde üretim hacmimizde yaşanacak artış ile orantılı olarak ilk etapta kendi kendine yeten ve takip eden aşamada bakliyat ihracatında yeniden rekabetçi olan bir ülke konumuna ulaşabileceğimiz kanaatindeyiz.

 

Diğer yandan, sertifikalı tohum üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması ile Bakanlığımız tarafından sadece nohutla pilot proje olarak başlatılan Nadas Alanlarının Üretime Kazandırılması Projesi’nin tüm baklagil ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesine yönelik çalışmaların da üretime ivme kazandırılması açısından bu sürece dahil edilmesinin yararlı olacağı kanısındayız.

 

Böylece, ülke olarak, sektörümüz 1980’li yıllarda yaşadığı altın çağını yeniden yakalayabileceği gibi bakliyatta hem iç hem de dış ticaretin merkezi olan Mersin de konumunu daha da güçlendirecektir.

 

Bu vesile ile sektörümüz açısından kangren haline dönüşmüş sorunlarımıza neşter vuran başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere, tüm ekibine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Çok Okunan Haber

“Sosyal Demokrasinin Yeni Nesil Belediyeciliği”

31 Mart seçim sonuçları CHP’nin genel iktidara yürüyüşü açısından son derece elverişli bir siyasal ortamın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir