Silifke Üretiyor Satıyor

Silifke Üretiyor Satıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde geçen yıl 716 bin 893 ton yaş sebze ve meyve üretildiği bildirildi.
Silifke İlçe Tarım Müdürü Gün, yaptığı açıklamada, 126 bin 529 dekar alanda üretilen yaş sebze ve meyvenin büyük çoğunluğunun yurt içinde tüketildiğini, 111 bin 800 tonluk kısmının ise başta Rusya, Ukrayna olmak üzere, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Irak, Suudi Arabistan, İran, Litvanya, Polonya ve Çin’ e ihraç edildiğini söyledi. Gün, özellikle çilek, limon, domates, kayısı ve üzümün yurt dışına satılarak, ülkeye 369 milyon TL döviz girmesinin sağlandığına dikkat çekti.


Mersin’in Silifke ilçesinde geçen yıl 716 bin 893 ton yaş sebze ve meyve üretildiği bildirildi. Silifke İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, yaptığı yazılı açıklamada, 126 bin 529 dönüm arazide tarımsal üretim yapıldığını belirtti. Geçen yıl elde edilen 716 bin 893 tonluk üretimin büyük çoğunluğunun yurt içinde tüketildiğini, 111 bin 800 ton ürünün ise başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Irak, Suudi Arabistan, İran, Litvanya, Polonya ve Çin’e ihraç edildiğini ifade eden Gün, özellikle çilek, limon, domates, kayısı ve üzüm ihracatından 369 milyon TL döviz geliri sağlandığını vurguladı.
     İlçede ağırlıklı olarak çileğin yetiştirildiğini ancak, limon, erik, Antep fıstığı, nar, böğürtlen, incir, üzüm, kayısı ve domates gibi ürünlerin de yetiştirildiğini anlatan Gün, şunları kaydetti:
     ”İlçemizde 14 bin 500 dekarlık bir alanda 175 bin ton domates üretimi vardır. Bu üretimin 4 bin dekarlık bir kısmı seralarda gerçekleşmekte. Üretilen domatesin 58 bin tonu başta Rusya olmak üzeri Romanya, Macaristan, İran, Irak, Bulgaristan ülkelere ihraç edilmektedir. Bundan da 30 milyon TL’lik döviz getirisi olmaktadır. İhraç edilen limondan da 15 milyon TL gelir sağlanmaktadır.” (aa)

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM