Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Silifke Çileği Dünyaya Uçacak

Silifke Çileği Dünyaya Uçacak

Mersin’in tarım ve hayvancılık alanında envanterinin çıkarılacağını belirten Çağlayan, Dünyanın en güvenli ürünü burada yetiştirilecek. İhracatta hiçbir zorluk yaşanmayacak.


50 yıl aradan sonra ilk defa Japonya’ya greyfurt ihraç ettik. İnşallah çilek de ihraç edeceğiz. Narenciyedeki sorunlar bir süreç gerektiriyor, ancak narenciyedeki ton başına 125 dolarlık, çilek, üzüm ve süt’teki desteğimiz devam edeceğini” müjdeledi.

Devlet Bakanı ve Ak Parti Mersin milletvekili adayı Zafer Çağlayan Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB)’in Mersin’in Silifke İlçesinde düzenlediği toplantıya katıldı. Vatandaşlar ile bir araya gelen Bakan Çağlayan, sivil toplum kuruşlarının ve üreticilerin istek ve taleplerini dinledi.

Mersin’in doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle güneylisiyle Alevisi ve Sünnisi ile Türkiye’nin bir mozaiği, bir aynası olduğunu açıklayan Çağlayan, “Siyaset yapmayı düşünmüyordum, Sayın Başbakanımız mersin’in kalkınması için böyle bir ekip kurdular. Ben artık en yeni Mersinliyim. Mersinli, Silifkeli olmaktan, bu kente hizmet etmekten büyük şeref ve onur duyuyorum.” Dedi. Başbakanımızın bu ülkeye bir taahhüdü var, o da; dil, din, ırk, cinsiyet ayırt etmeyen, millete tepeden bakan değil, bilakis halkın hizmetkârı, hizmet edeni olacağız diyen Çağlayan,”Türkiye de ilk ürün güvenirliği projesini pilot olarak Mersin’den başlanacağız Tarımsal ve yaş sebze meyve ürünlerinde mersin’i uçuracağız.

JAPONYA’YA GREYFURT İHRAÇ ETTİK

Önce il’in tarımsal envanteri çıkaracağız. Üreticimizi eğitip bilinçlendireceğiz. Ürünü üretmekle ve pazarlamak ile işlem bitmiyor. Yüksek katma değer sağlayan, istihdamı artıracak, yeni paketleme gibi modern tesisi ve işletmeler kuracağız. Bu proje ile dünyanın en güvenli üretimi burada olacak. Hiç bir ülkede zorluk ile karşılaşmayacak. Ve daha sonra bu sistem ülke genelinde uygulanacak. Japonya’ya 50 yıl sonra greyfurt ihraç etik, inşallah çilek de ihraç edeceğiz” diye konuştu. Tarımdan sonra Mersin’in önemli bir potansiyelinin turizm olduğuna vurgu yapan Çağlayan, “Akdeniz oyunlarının mersine 500 milyar yatarım sağlayacak. İlimizin çehresi değişecek. Turizm alanındaki altyapı eksiklerimiz süratle tamamlanacak.

24 ÜLKENİN MEDYASINA TANITACAĞIZ

Güzel ilimizi 24 ülkenin medyası tarafından dünya tanıtılacak. İnşallah Mersin’i de hep birlikte el ele Süper lig’e çıkarmamız gerekiyor. Mersin’i Türkiye’nin ticaretinde, turizminde, sanayisinde, tarımında nasıl birinci yaparız, nasıl insanlarımıza iş buluruz, nasıl marka şehir yaparız, bunun çalışması ve arayışı içinde olacağız.

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR “ORGANİK TARIM PROJESİ”Nİ “BAŞLATTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarihinde ilk kez “Organik Tarım Projesi”ni başlattı. Tarsus ve Toroslar ilçelerinde 100 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir